Kisgyerek

Mi segíthet, ha a kisgyermek féltékeny az új kistestvérre?

Egy kisbaba érkezése a családba mindenki számára nagy változást jelent. A kisgyerekeknél előfordulhat, hogy nem igazán tudják, mi fog történni, mire számíthatnak, amíg haza nem jön a baba.
2021. December 20.
Mi segíthet, ha a kisgyermek féltékeny az új kistestvérre? (Fotó: Getty Images)

A hirtelen változás sajnos ahhoz is vezethet, hogy a kisgyermek féltékeny lesz a kistestvérére. De ahogyan azt Dr. Sanam Hafeez, neuropszichlógus is elmondta a romper.com portálnak, a kisgyermek féltékenysége az újszülött miatt “teljesen normális és gyakori jelenség”. Amíg meg nem érkezik a kistestvér, az izgatott várakozással töltheti el a kisgyermeket, de amikor úgy érzi, hogy elveszi tőle a reflektorfényt és az időt a kicsi, a hozzáállása megváltozhat, és akár olyasmit is mondhat, hogy ő nem kérte ezt a babát. Hafeez szerint a kisgyerekek ilyenkor gyakran először tapasztalják meg a féltékenységet, és az újszülött érkezése nagy változás lehet a számukra.

“Amíg nem kötődnek az új testvérükhöz, és nem alakul ki érzelmi kötelék, a féltékenység megmaradhat, amíg hozzászoknak az új kis emberkéhez az otthonukban, aki elveszi tőlük az egyik vagy mindkét szülő figyelmét és idejét” – mondta el a portálnak.

Azonban az új testvér miatti féltékenység nem üti fel a fejét minden kisgyermeknél. Dr. Dan Peters pszichológus szerint a gyerekek temperamentumának jelentősen köze van ahhoz, hogy mennyire alkalmazkodnak az új testvérükhöz. “Azoknak, akik rugalmasabbak és függetlenebbek, gyakran könnyebb dolguk van, mint az érzékeny gyermekeknek, akik hozzászoktak a koncentrált figyelemhez és a rutinokhoz.”

Hogyan reagálhat a kisgyermek?

Előfordulhat, hogy az új családtag érkezése miatt a gyermek úgy reagál, hogy teszteli a szülőt, vagy regresszív viselkedést mutat (például beleül a babaülésbe, azt kéri, hogy adjanak rá ismét pelenkát, adjanak neki megint cumisüvegből inni). Valószínűleg azt szeretné, hogy rá figyeljen inkább a szülő, amikor éppen a kisbabát eteti, vagy a pelenkáját cseréli – írja a babycenter.com.

Az is előfordulhat, hogy a baba karjának megrántásával próbálja meg kifejezni azt, hogy hogyan érzi magát, vagy éppen azzal, hogy elveszi a játékait. Ilyen esetben a szülő válaszolhat valami olyat, mint: “Azt szeretném, hogy legyél gyengédebb a babával. Fájhat neki, ha meghúzod a karját”, és meg is mutathatja, hogy hogyan érintse meg a kisgyermek a picit.

Fontos, hogy a szülő megértse, mit érez a kisgyermek, és segítsen neki szavakba önteni ezeket az érzéseket. Például mondhatja neki azt, hogy: “Igazságtalannak tűnhet, hogy anya most ennyire elfoglalt a kisbabával. Hiányzik neked, hogy csak veled legyen. Tudom, hogy nem könnyű kivárni a sorodat, hogy játsszak veled.”

A romper.com portál szerint is érdemes lehet felkészülni arra, hogy mit tegyen a szülő, ha a kisgyermek féltékeny. “A kisgyerekek megcsíphetik a kistestvérüket, játékokat dobálhatnak, vagy akár meg is üthetik őket, hogy felkeltsék a figyelmet” – magyarázta Hafeez. A szakember szerint természetes zsigeri ösztön lenne, hogy a szülő kiabál. Először győződjön meg arról, hogy a baba jól van, majd adjon időt a kisgyermekének, hogy ne kapja meg a kívánt figyelmet, és rájöjjön, hogy a viselkedése elfogadhatatlan.

Fontos emellett, hogy a szülő ne hasonlítsa össze a kisgyermeket a babával, mert az csak fokozhatja a testvéri rivalizálást. Egy másik fontos lépés, hogy felkészítse a kisgyermeket az alkalmazkodásra az újszülötthöz.

Mivel segítheted a kisgyermekedet a babához való alkalmazkodásban?

Segítsd, hogy fontosnak érezhesse magát

Vond be a gyermekedet a baba gondozásával járó feladatokba, és finoman bátorítsd a szeretet kifejezésére, mint hogy óvatosan megérintse a babát, vagy betakarja, stb. “Vond be a folyamatba, hogy büszke legyen arra, hogy ő a nagyobb testvér, miközben minőségi időt tölthet veled” – mondta Hafeez.

De nem szabad erőltetni

Jodie Fishman nevelési szakértő szerint ne erőltesd a nagyobb gyermeknél, hogy azonnal szeresd az új kistestvérét, hiszen a kötelékhez idő kell. “Ha folyamatosan rákényszerítik a nagytestvért, hogy szeresse az újszülöttet, az éppen ellenkező hatású lehet.”

Próbálj ragaszkodni a szokásos rutinhoz

Természetes, hogy a dolgok változnak, de Hafeez azt javasolja, hogy a szülők próbálják megtartani a szokásos játékidőt, az elfoglaltságokat.

Tölts egy kis időt csak vele

Ha van rá lehetőséged, kérj segítséget, hogy te és a kisgyermeked minőségi időt tölthessetek együtt az újszülött nélkül. “Már egy óra egyedül a kisgyermekkel is sokat segíthet abban, hogy osztatlan figyelmet szentelhess neki” – javasolja Hafeez.

Éreztesd a gyermekeddel, hogy különleges. Fishman azt javasolja, hogy csináljatok együtt olyan dolgokat, amiket a baba születése előtt is szerettetek, vagy javasolj olyan új tevékenységeket, amelyek tetszenének a gyermekednek – olyanokat, amelyek túl “nagygyerekesek” a babának, mint például az új játszótér kipróbálása, vagy a közös építőjátékozás.

Támogasd az érzéseiben

Tudasd a gyermekeddel, hogy megértetted az érzéseit. Amikor hisztizik, kiborul, állj meg vele egy kis szünetre, és emlékezz rá, hogy a világa fenekestül felfordult. “Ismerd meg a gyermeked érzéseit, és használj támogató szavakat annak bizonyítására, hogy megérted” – magyarázta Fishman.

Forrás: romper.combabycenter.com