Kisgyerek

Miért szólít mást is anyának/mamának a kisgyerek, és mit lehet ilyenkor tenni?

Hatalmas mérföldkő, amikor a baba kimondja az első szavait, és alig várod, hogy meghalld tőle azt, hogy anya/mama. De aztán egyszer csak a kisgyermeked elkezd mást is így nevezni - apát, a nagymamát, a nagynénit, a barátnőidet...
2022. Július 01.
Miért szólít mást is anyának/mamának a kisgyerek, és mit lehet ilyenkor tenni? (Fotó: Getty Images)

Hidd el, ez nem azt jelenti, hogy lecseréltek, és ez a fázis sem fog örökké tartani a kisgyermekednél. De mégis miért történik ez? És mit lehet ilyenkor tenni?

Michelle Posner gyermekbeszédnyelv-patológus, a Bilingual SLP alapítója szerint a “mama” egy olyan első szó, ami a babák számára a legkönnyebben kiejthető, írja a Romper. “A P, a B, és az M általában az első három mássalhangzó, amit a babák kiejtenek. Ezeket bilabiálisoknak nevezik, mert az ajkakkal lehet ezeket kiadni (a szó jelentése: két ajakkal ejtett – a szerk.).” Posner szerint ez magyarázza azt is, hogy sok nyelvben miért szerepelnek ezek a hangok az anyát és az apát jelölő szavakban.

Ahogy egy korábbi cikkünkben írtuk, a magyar gyerekeknél a leggyakoribb első szavak “toplistáján” is az anya, az apa, a baba szavak szerepelnek, és más olyan egy-két tagból álló szavak, amelyeket könnyen ejtenek ki a kicsik, és a-s, o-s magánhangzós rövid szavak.

A Romper szerint a gyerekek nyelvtanulás közben általánosítanak szavakat. Ezt túlzott kiterjesztésnek nevezik, és ez az oka annak, ha hosszú ideig például minden állatot “kutyának” vagy minden gyümölcsöt “almának” neveznek. Ez normális, és azt jelzi, hogy a baba a várt módon fejlődik, mondta Posner. “A szülőknek nem kell miatta aggódniuk.”

Folytasd, hogy olvasol a gyermeknek, interakcióba lépsz vele, és ezt által modellezed a nyelvet. A legtöbb gyermek egy kiszámítható minta alapján éri el a nyelvi mérföldköveket. “Hét évig tart egy nyelv elsajátítása. A legtöbb gyerek követ bizonyos fejlődési mérföldköveket, például az első születésnapjuk környékén mondják ki az első szavakat”  mondta el Posner. (Természetesen vannak gyerekek, akik gyorsabban, míg mások lassabban érnek el bizonyos mérföldköveket, hiszen mind egyediek, és egyed módon is fejlődnek.)

Vannak gyerekek, akiknek szükségük van beszédterápiára, hogy támogassák a nyelvi fejlődésüket, de ha másokat is mamának hívnak, az nem jelenti azt, hogy beszédproblémájuk lenne.

A Babygaga azzal kapcsolatban, hogy miért szólíthat mást is anyának a kisgyerek, említi azt, hogy a gyerekek általában úgy tekintenek az anyukájukra, mint a gondviselőjükre. A The Enchanted Aunt alapján azt írják, hogy az anya annak a kifejezése, hogy “Tudom, hogy gondoskodni fogsz rólam”. Csak azt szeretnék, hogy megnyugtassák őket, hogy ellássák a szükségleteiket, és tudják, hogy az anyukájuk is ezt teszi.

Emellett könnyebb is kimondani azt, hogy “anya/mama”, mint mások nevét. És lehetséges, hogy nem is emlékeznek még a nevekre.

Mi az, ami segíthet?

Érdemes kipróbálni néhány olyan tevékenységet, amelyek megtanítják a kisgyereknek elsajátítani vagy elképzelni a szerepeket/neveket:

  • A Babygaga Laryn Genesis ötletét mutatja be, amely szerint amikor a kisgyermek például a kiságyban van, bújj el az ajtó mögé, ahol nem lát. Ezután modellezd neki, hogy magadat “anyának/mamának” hívod, játékos, kissé eltúlzott hangon. Majd izgatottan, mosolyogva bújj elő, és mondd, hogy: “Anya, itt van anya!”.
  • Otthon is mondjátok a kisgyereknek, amikor “anya” csinál valamit, vagy amikor “apa”, a “tesó”, stb., hogy segítsétek megértenie, hogy ki kicsoda.
  • Készíthetsz egy albumot is a családtagok, háziállatok, barátok, stb. képeivel, amit lapozgathat, és közben el tudod neki mondani, hogy ki van a képeken.

Ne felejtsd el, hogy ez a szakasz is el fog múlni, és ha attól még, hogy másokat is anyának szólít ez idő alatt, tudja, hogy te ki vagy a számára, és nagyon szeret!

Források: romper.combabygaga.com