Ne essünk túlzásba!
Az enyhe, láztalan meghűlés esetén különleges étrend nem szükséges. A gyermek ilyenkor kissé étvágytalanabb. Adódik ez magából a betegség természetéből, a lenyelt orrváladékból, ami leköti a gyomorsavat, és az éhségérzetet csökkenti.
A gyermek kevesebbet mozog, többet alszik, nem időzik annyit a levegőn; mindez a bevitt táplálék mennyiségi csökkenéséhez vezethet. Ne erőltessük ilyenkor a babát, egyen annyit, amennyit megkíván.
Ha a szokottnál kevesebbet eszik, a hiányt pótoljuk folyadékkal, azaz a legegyszerűbb módon, cukros citromos limonádéval vagy teával. Ilyenkor ne korlátozzuk a folyadékmennyiséget (naponta testsúly-kilogrammonként kb. másfél decilitert számítsunk), az éjszakai sírás esetén is adjunk belőle pár kortyot. Ne essünk azonban túlzásba se! A túlzott folyadékbevitel étvágytalanná tehet, felhígítja a gyomornedvet és késlelteti az emésztést.
Mit egyen a beteg gyerek?
Más a helyzet, ha a gyermeknek magas láza van. Ilyenkor a babák többsége igen keveset eszik, vagy egyáltalában nem fogad el élelmet. A legnagyobb ellenállást a szilárd ételek kínálása fejti ki. Ez magától érthető, ha fáj a torok, a nyelés, rossz a közérzet, kinek van kedve például sűrű főzeléket enni. A lázas betegség napján ne is kínáljuk a gyermeket a megszokott étrenddel. Orvosi szempontból azt tanácsoljuk, hogy a baba az életkorát megelőző étrendi összeállítást kapja.
Ha szopik, akkor gyakran tegyük a mellre és szoptassuk igény szerint. Ha a gyermek már pótlást is kapott, akkor válasszuk a könnyebben emészthető tejpépeket, üdítő gyümölcspüréket és csak a harmadik napon töltsük meg a tányérkát főzelékkel, ami ezúttal egyszerű zöldségpüré legyen. Ehhez később fokozatosan tehetünk húslevest, húst és zsiradékot.
A lázas beteg folyadékigénye nagyobb. Ha nem hány, a teán és limonádén kívül, ekkor jön el a kompótok, a gyümölcslevek ideje. Az említett étrend természetesen átmeneti, nem tartalmazza a megfelelő kalóriát, a gyerekek többsége kicsit le is fogy. Ha azonban a gyermek láza még fel-felszökik, de már gyógyulása megindult, akkor szívesen fogadja a pépes ételeket, a nagyobbak a kenyeret, a piskótát vagy bekanalazzák az elébük tett húslevest. A baba étvágya általában csak lassan regenerálódik, és az elfogyasztott ételek mennyisége csak fokozatosan éri el a kívánt mértéket. Ebben a betegségeken kívül nagy szerepet játszanak az antibiotikumok, köptetők, egyéb gyógyszerek.
A gyógykezelésre azonban szükség van. Türelemmel viseljük a beteg gyermek gyógyítását, ápolását, étkeztetését, tartson ki bennünk a remény, hiszen a tökéletes gyógyulás után a gyermek farkasétvágyát alig győzzük majd kielégíteni.
Kapcsolódó cikkeink:
Forrás: Baba Magazin