Kisgyerek

Szájfertőzés gyerekkorban: így előzhetjük meg

A szájfertőzés fájdalmas és sok kínlódással járó probléma. Mi okozza? Megelőzhető? És hogyan kezelhető?
2025. Január 05.
száj gyerek

Kép: Getty Images

A gyermekkori szájfertőzés egy igen kellemetlen, fekélyképződéssel járó, fájdalmas betegség. Szinte mindenki átesik rajta életében legalább egyszer. Kialakulásában számtalan tényező játszhat szerepet, de a pontos okokat nem ismerjük. Immunhiányos állapotok, vas-, folsav– és B12 vitaminhiány is állhat a háttérben. Gyakori szájfertőzés esetén érdemes további vizsgálatokat végezni.

Mivel a gyerekek szívesen vesznek a szájukba különféle tárgyakat, így rengeteg kórokozó kerül a szájukba, ami szájnyálkahártya-fertőzést okozhat. Elegendő egy-egy felületi hámsérülés is a pici szájában, amiből szintén kialakulhatnak a fertőzés jellegzetes tünetei.

A szájfertőzés tünetei

A szájfertőzés legjellegzetesebb tünete a szájüregben, az ajkak és az arc belső felszínén, a nyelven és a lágy szájpadon megjelenő pici, tejfehér, piros szélű fájdalmas folt, vagyis az afta, melyet gyakorlott szülők a szájba pillantva azonnal felismernek. A kisebb afták csoportosan is megjelenhetnek, és sajnos vannak gyerekek, akiknél évente akár többször okozhatnak kellemetlen napokat.

Szájfertőzés esetén jellemző tünet még a teljes nyálkahártya vagy akár az ínyek megduzzadása, és a fokozott nyálképződés is. Az afták mellé hőemelkedés illetve láz és így levertség is társulhat a gyerekeknél.

Alapvető teendő: fájdalomcsillapítás, higiénia

Mivel a szájfertőzésre nincs célzott gyógyszer, így csak a tünetek kezelése a feladatunk. Fájdalom esetén használjuk a korábban már bevált, kifejezetten a gyermekek számára javasolt fájdalomcsillapítókat, emellett az aftákra az orvos által felírt készítményeket is fogunk kapni. A kisebbeknél fertőtlenítő-érzéstelenítő ecsetelőt, a nagyobbaknak fertőtlenítő szájvizet, öblögetőt szoktak javasolni.

Érdemes szájfertőzés esetén kevésbé darabos ételt ételt adni, inkább a turmixolt formát részesítsük előnyben. Előfordulhat, hogy a gyermek nem tud szilárd ételt fogyasztani. Kerüljük a savas, fűszeres, forró ételeket, mivel ezek irritálják a nyálkahártyát.

Az alapvető feladat azonban leginkább az, hogy ne vegyen a kicsi a szájába mindent. Ne használjunk hegyes evőeszközt, villát és mossuk meg a kezét minél gyakrabban.

Miért okoz nehézséget a szájfertőzés átvészelése?

A szájfertőzést az afták jelenléte teszi igen kellemetlenné. Mivel ez az állapot akár 10 napig is eltarthat, így nagy óvatossággal és odafigyeléssel kezelendő. Mindvégig figyeljünk a száj és a kezek tisztán tartására. Közösségbe ne menjen a kisgyerek a szájfertőzés alatt, mivel könnyen átadhatja a vírusokat másoknak.

Fontos feladat a megfelelő folyadékbevitel: a gyermeket kis adagokban itassuk. Elsősorban vizet adjunk, és kerüljük a szénsavas és citromos-narancsos üdítőket, rostos italokat, hiszen ezek tovább fokozhatják a fájdalmat.

Megelőzhető a szájfertőzés?

A rossz hír az, hogy nem nagyon tudjuk megelőzni a szájfertőzést, éppen azért, mert életkori sajátosság, hogy mindent a szájukba vesznek a kicsik. Ettől függetlenül természetesen tanítsuk meg már pici korban az alapvető higiénés szabályokat, a kézmosás és a fog-és szájápolás legfontosabb tudnivalóit. Ne bátorítsuk arra, hogy mindent a szájába vegyen, amit a földön talál, ez az egyetlen módja annak, hogy csökkentsük a szájfertőzés kockázatát.

Szülőként ügyeljünk arra, hogy – főleg kisebb gyermekek esetén – a szájával kapcsolatba kerülő tárgyak (pl. evőeszközök, cumik) tiszták legyenek. És ne felejtsük a fogkefék rendszeres cseréjét sem.