Az újszülött babák rendszerint nagy körömmel érkeznek, s a kontrollálatlan hadonászásnak könnyen arckarmolás lehet vége, vagy rosszabb esetben a szemükbe is belekaphatnak. A szülés utáni napokban egészen addig nem javasolják a szakemberek a piciknél a körömvágást, amíg a köröm alá nem lehet bevezetni az ollót. A sérülésveszély miatt addig érdemes zoknit adni a kis öklökre, vagy olyan rugit, bodyt ráadni, aminek a végén egy kis “ökölzseb” található, amit könnyedén rá lehet húzni az apró kezekre. Általában mindössze pár nap után már bele lehet vágni a körömvágásba.
A kisbabák körme kezdetben nagyon puha, könnyen szakad, majd idővel szépen bekeményedik. Olyan ollót válassz, aminek a vége lekerekített, így elkerülhetitek a kapálózás, rángatás miatt történő sérüléseket. Sok babaolló nagyon életlen, és nem képes megbirkózni a vágással. Válassz olyat, ami elég erős a művelethez! Léteznek már szuper babakörömreszelők és babakörömcsipeszek is – találd meg a számotokra legkényelmesebb eszközt!
A kezeken általában hetente egyszer, a lábakon ennél ritkábban kell körmöt vágni. Sok szülő panaszkodik, hogy a körömvágás heves ellenállást vált ki a gyerekből, különösen a totyogókkal nehéz dűlőre jutni ez ügyben. Összeválogattunk pár olyan trükköt, módszert, amelyek másoknál beváltak. Próbáld ki valamelyiket, hátha nálatok is működik!
Körömvágástippek anyáktól
Csak naponta egyet
Akad olyan anya, aki csak naponta egy körömre kerít sort, hisz egyetlen köröm levágását sokkal jobban tolerálja a kicsi, mintha az összest végig kellene ülnie. Amikor hívod, hangsúlyozhatod is, hogy rövid idő lesz csak a vágás.
Vágd, amíg alszik!
Amikor alszik, és a mélyalvási fázisban van, könnyebb megszabadítani a babát, kisgyereket a nagy karmoktól. Vigyázz, hogy csak hangulatvilágítás mellett kezdj bele, fel ne ébredjen!
Mondókázzatok!
Remekül lefoglalja a kisgyerekeket egy-egy mondóka. Ráadásul vannak speciális, ujjakhoz kapcsolódó rigmusok is. Egy példa: “Hüvelykujjam almafa, mutatóujjam megrázta, középső ujjam felszedte, gyűrűsujjam hazavitte, a kisujjam mind megette, megfájdult a hasa tőle.”
- Kapcsolódó: Ujjakkal kapcsolatos mondókák kicsiknek
Mesenézés
Nyilván ez a módszer csak nagyobb gyerekeknél vethető be, hisz a WHO 2019 legfrissebb ajánlása szerint az agyfejlődésre tekintettel 2 éves kor alatt egyáltalán nem ajánlott a képernyőhasználat a kicsiknél, és kétéves kor felett is csak csak maximum 1 órát tölthet káros hatás nélkül a gyerek képernyő előtt. (Nyilván az a legjobb, ha ennyit se.) Akinél semmi sem válik be, és a gyerek elmúlt kettő, a helyzet nehézségére való tekintettel lefoglalhatja a gyereket egy korának megfelelő rövid mesével a körömvágás erejéig.
- Kapcsolódó: A képernyő előtt töltött idő és a fejlődés
Reszelheted is
Van, aki a körömreszelésre esküszik, mert tapasztalata szerint a gyermeke azt jobban elviseli, mint a vágást. (Egyes gyerekek viszolyognak az ollótól, csipesztől.) Reszelheted szoptatás vagy alvás közben is. Érdemes naponta beiktatni a rövid műveletet.