Hogy ne legyen az egész napunk alkudozással tűzdelt hiszti. Tuti recept nincs, de jó módszer igen.
Skita Erika (képünkön), az Értsünk szót! program alapítója már két gyerek édesanyjaként segíti a szülőket.– Még meg sem született az első babánk, amikor egy könyvesboltban megakadt a szemem egy könyvön. Először azt tűnt fel, hogy milyen rettenetesen hosszú címe van: Adele Faber – Elanie Mazlish: Beszélj úgy, hogy érdekelje, hallgasd úgy, hogy elmesélje… Levettem a polcról, elkezdtem olvasgatni, és beleszerettem.
Később, amikor megszülettek a gyerekek, rájöttem, hogy tökéletesen működik a szerzők módszere. Ha jól kommunikálok a kicsikkel, sokkal kevesebb a konfliktus, és jobb az együttműködés. Megnéztem a szerzők honlapját, és kiderült, hogy a könyv alapján Amerikában szülői tréningeket is tartanak, nagy sikerrel.
Felvettem velük a kapcsolatot, és a férjemmel elhatároztuk, hogy megteremtjük Magyarországon is a lehetőséget. Elkészültek a tananyagok, a kézikönyv, és elindultak az első tanfolyamok. A módszer lényege a segítség, hogy a szülő jól tudja kommunikálni, amit szeretne. A szülők sokszor azt szeretnék tudni, hogy mit csináljanak, hol húzzák meg a határokat, mit engedjenek meg és mit ne, de ebbe mi nem szólunk bele.
Az egyik családban szabad kézzel enni, a másikban tilos. Ezt a szülő dönti el. Mi abban segítünk, hogy képes legyen hatékonyan elérni a saját céljait, de úgy, hogy a gyerek se érezze közben rosszul magát. Pozitív kommunikációt tanítunk, ami egyáltalán nem azt jelenti, hogy mindent meg kellene engedni a gyereknek.
Érdemes szemléletet váltani!
– Sokszor nehéz a szülőknek megérteni, hogy a mi rendszerünkben nincs helye a büntetésnek – mondja a tréner. – Mi azt javasoljuk, hogy szembesítsék a gyereket a tetteinek következményével, és ez nem azonos a büntetéssel.
Másik érdekes tapasztalat, hogy a legtöbb szülőnek nehézséget jelent, hogy elfogadja a gyerek érzelmeit. Amikor sír, ne próbálja elhallgattatni azzal, hogy „Katonadolog!” vagy „Ne sírj, nem is fáj annyira!” Ehelyett el kell fogadnunk, hogy ő bizony rosszul érzi magát. És így mindjárt könnyebben tudunk vele beszélgetni, és könnyebb lesz megértenünk egymást.
A nyolc alkalomból álló tréning során sok idő jut a beszélgetésre és a különböző szituációk elemzésére. Persze nem megy minden azonnal, de egy idő múlva már szinte ösztönösen működik, sőt, a gyerek is megtanulja. Nemrég „összekaptak” a gyerekeim, ami úgy nézett ki, hogy a hároméves odaállt a kicsi elé, és azt mondta: „Figyelj, most nagyon dühös vagyok!”
Nem lökte föl, nem csípett bele, megpróbálta megbeszélni. Nagyon jó érzés volt. Örülnék, ha egyre több családban működne a pozitív kommunikáció, sőt: óvodákban, iskolákban is. Már dolgozunk az ügyön, hogy a Testvérek féltékenység nélkül című könyvhöz tartozó tréninget is átültessük magyar nyelvre, és elindítsunk egy pedagógusok számára kidolgozott programot.
Bővebb információ: www.ertsunkszot.hu
Ezek is érdekelhetnek: