Most következő összefoglalónkban Nagy Ádám Ibolya, a HRtitkok tanácsadás alapítója, TB és munkajogi szakértő segít eligazodni a reprodukciós eljárásokban érintetteknek a legfontosabb munkajogi tudnivalók között.
Be kell-e jelentenem a munkáltatónak, hogy reprodukciós eljárásban fogok részt venni?
A jogszabály nem írja elő a bejelentési kötelezettséget, azonban ahhoz, hogy a felmondási védelem érvényesüljön, annak ez a bejelentés a feltétele.
Megilleti-e a felmondási védelem azt a nőt, aki reprodukciós eljárásban vesz részt?
A Munka Törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 65. § (3) bekezdése szerint a munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt a nő jogszabály szerinti, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésének, de legfeljebb ennek megkezdésétől számított 6 hónap tartama alatt.
Mi minősül emberi reprodukciós eljárásnak?
Az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 166. § (1) bekezdése szerint emberi reprodukcióra irányuló különleges eljárásként (a továbbiakban: reprodukciós eljárás)
a) testen kívüli megtermékenyítés és embrióbeültetés,
b) a házastárs, illetve élettárs ivarsejtjeivel vagy adományozott ivarsejttel végzett mesterséges ondóbevitel,
c) ivarsejt adományozásával történő testen kívüli megtermékenyítés és embrióbeültetés,
d) embrióadományozással végzett embrióbeültetés,
e) a női ivarsejt megtermékenyülését, illetőleg megtermékenyíthetőségét, valamint a megtermékenyített ivarsejt megtapadását, fejlődését elősegítő egyéb módszer alkalmazható.
A munkavállalót felmondási védelem abban az esetben illeti meg, ha az emberi reprodukciós eljárásban való részvételről a munkáltatót tájékoztatta, az eljárást lefolytató intézmény által kiadott igazolást átadta a munkáltatónak. Ez tehát azt jelenti, hogy nem köteles előzetesen bejelenteni a kezelés tényét, ezt elegendő akár akkor jeleznie, amikor a munkáltató felmondást kíván közölni.
Az Mt. 65. § (5) szerint a felmondás közlését követő munkavállalói tájékoztatástól számított 15 napon belül a munkáltató a felmondást írásban visszavonhatja. Ebből arra lehet következtetni, hogy az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésről a munkavállaló még legkésőbb a felmondás közlését követő 15. napon is tájékoztathatja a munkáltatóját annak érdekében, hogy esetében a felmondási tilalom érvényesüljön, és az ennek ellenére közölt felmondást a munkáltató írásban visszavonhassa.
A 15 nap elteltével azonban a munkavállaló jogszerűen már nem hivatkozhat e körülmény fennállására a felmondás jogellenességének indokaként.
Igényelhetünk-e valamilyen kedvezményt a meddőségi kezelések kapcsán?
Az Mt. 55. § (1) bekezdése szerint a munkavállaló mentesül a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól a jogszabály szerinti, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő, egészségügyi intézményben történő kezelés tartamára – vagyis a munkáltató köteles őt elengedni. Tehát a munkavállalónak nem kell szabadságot kivennie a kezelésen való részvételre, távolléte igazolt távollétnek minősül. Azonban azt fontos tudni, hogy az Mt. 146.§ (3) bekezdés alapján a mentesülés időtartamára a munkavállalónak nem jár munkabér.
Ezt a lehetőséget a munkavállaló csak akkor tudja igénybe venni, ha tájékoztatja a munkáltatót az eljárásban való részvételéről.
Vagyis a kezelés tényét ugyan nem kötelező bejelenteni a munkáltatónak, de mivel egyes vizsgálatokra rendszerint napközben, a munkaidőben kerül sor, ezért hacsak nem kötetlen munkarendben dolgozik a munkavállaló vagy rugalmas a munkaidő-beosztása, akkor nehezen tudja majd megoldani a távolléteket.
A munkavégzési kötelezettség alól való mentesülés a „lombikprogram esetében” kizárólag az egészségügyi intézményben, kórházban történő tényleges kezelés, vizsgálat, beavatkozás időtartamára szól, nem pedig az egész, akár több hétig tartó folyamatra.
Lehetséges-e táppénzre menni a reprodukciós kezelések idején?
Amennyiben az orvosilag indokolt és a reprodukciós eljárást végző intézmény orvosi igazolást ad erről, akkor a munkavállalót a háziorvosa táppénzes állományba veheti, de ez nem kötelező a háziorvos részéről.