Teherbeesés

Ilyen pénzekhez juthatsz hozzá, ha babát vársz

Már akkor érdemes felkészülni, képben lenni a pénzügyi lehetőségekkel, juttatásokkal, kedvezményekkel, amikor még a szíved alatt hordod a gyermeked.
2022. Szeptember 26.
terhesség
Fotó: Getty Images

Lássuk, hogy milyen egyszeri vagy rendszeres pénzjuttatások, kedvezmények, ellátások, hitelek járnak azoknak, akiknél úton van a baba, vagy már megszületett a kicsi.

1. Családi adókedvezmény

A gyermek(ek) után járó adó- és járulékkedvezményt apa és anya is kérheti már a terhesség alatt, a 91. naptól. Ehhez mindössze egy szakorvosi igazolásra van szükség, amit az igénylésnél kell bemutatni. Ami fontos, hogy ez nem egy egyszeri pénz, hanem ennyivel kevesebbet kell adózni és járulékot fizetni, azaz ennyivel többet kap kézhez a kismama vagy az apa a fizetéséből. Ennek van egy maximuma, és ezt a plafont a (leendő) gyerekek száma határozza meg.

Mekkora összeg ez havi szinten? 1 gyereknél 10.000 Ft-tal, 2 gyereknél 40.000 Ft-tal, 3 vagy több gyerek esetén gyerekenként 33.000 Ft-tal több esik be a családi kasszába. (Egy 3 gyerekes család összesen 99.000 Ft-tal kap többet kézhez a fizetésből ahhoz képest, ha nem lenne a 3 utód.)

Ha anyának vagy apának külön nincs annyi adója, járuléka, hogy ki tudja használni a maximum kedvezményt, akkor közösen is érvényesíthetik.

Az igényléshez egy nyilatkozatot kell leadni a munkahelyen. Sokan nem tudják, hogy utólag is visszaigényelhető a fenti összeg az előző évre vonatkozó adóbevallás beadásakor.

2. Babaváró hitel

Ha szükségetek van egy nagyobb pénzösszegre, ami nem több, mint 10 millió Ft, akkor a legjobb megoldás a babaváró hitel, ami kamatmentes és rendkívül alacsony a havi törlesztési összeg plafonja (50.000 Ft). További előny, hogy szabadon felhasználható, nem kell igazolásokkal, számlákkal bajlódni, mint sok más hitelnél, támogatásnál. Használhatjátok önerőként lakás- vagy házvásárlásra, autót vehettek belőle, felújíthatjátok a jelenlegi ingatlant, de akár a már meglévő hiteletekbe is beletörleszthetitek.

Szintén jó hír, hogy nincs folyósítási, hitelbírálati és előtörlesztési díj és ingatlanfedezetre sincs szükség. A maximális összege 10 millió Ft és maximum 20 évre vehető fel.

Amit vállaltok, hogy 5 éven belül születik egy baba. Ha nem teljesül a „vállalás”, akkor vissza kell fizetni a kamatkedvezményt egy összegben, valamint a kamatmentes hitel átvált piaci kamatúvá, azaz emelkedik – az addig fix –  törlesztő. Az első gyereknél kérhető 3 év törlesztéshalasztás, ezen felül a második gyereknél elengedik a tartozás 30 százalékát, a 3.-nál pedig a teljes hiteltartozást.

Mikor igényelhető? Fontos feltétel, hogy a pár házas legyen, valamint a feleség életkora ne haladja meg a 40 évet, és az egyik félnek legyen minimum 3 év bejelentett (TB-s) munkaviszonya.

3. Első házasok kedvezménye

Ez szintén adókedvezmény, ami a házasságkötés időpontjától jár 24 hónapig. Havi 5.000 Ft-ot jelent, amit a férj vagy a feleség vehet igénybe, de meg is oszthatják. Ez összesen két év alatt 120.000 Ft megtakarítást jelent.

Az első házasok kedvezményét sem automatikus kapjuk, tehát igényelni kell év közben egy nyilatkozat-leadással a munkahelyen vagy következő évben az adóbevallásban utólag.  

4. Anyasági támogatás

Az anyasági támogatás egy egyszeri pénzjuttatás, amit a szülés utáni 6 hónapban lehet kérni. Az igénylés leadható a kismama munkahelyén, amennyiben kifizetőhely. Ha nincs ilyen lehetőség, akkor az illetékes járási hivatalhoz kell eljuttatni a „Kérelem anyasági támogatás megállapítására” formanyomtatványt postai úton, elektronikusan ügyfélkapun keresztül vagy személyesen. Amit mindenkinek csatolnia kell, az a személyi igazolvány és a terhesgondozáson való részvételre vonatkozó igazolás másolata.

Mennyi az annyi? 64.125 Ft-ra számíthatsz. (Az öregségi nyugdíj minimum 225%-ával számolnak, ami évek óta 28.500 Ft.)

5. Születési támogatás

Sokan összekeverik az anyasági támogatással. Hibásan. Nem ugyanaz. A születési támogatást, más néven kelengyepénzt az illetékes önkormányzatnál kell igényelni a szülést követő 60 napon belül (van, ahol 180 napot engednek). Hogy melyik önkormányzathoz kell fordulni, azt az állandó lakcím határozza meg.

Olyannyira nem jár automatikusan, hogy van olyan önkormányzat, település, ahol egyáltalán nem adnak kelengyepénzt. Ezen felül önkormányzatonként változó az összeg és az igénylés szabálya, feltételrendszere is. (Sok helyen egy főre jutó nettó jövedelmi határhoz kötik a jogosultságot.)

6. Családi pótlék

Ezt majd csak akkor igényelhetitek, mikor megszületett a kicsi. Egészen a gyerek 20 éves koráig jár a családi pótlék, de csak abban az esetben, ha otthon lakik, és még tanul. Csak a tanév utolsó napjáig (nem addig, amíg be nem tölti a 21. életévét) kapjátok utána.

A családi pótlék összege attól függ, hogy hány gyermeket nevelsz és hogy együtt nevelitek-e a pároddal vagy egyedül gondoskodsz róla.

Mekkora összegre számíthatsz?

  • 1 gyerek: 12.200 Ft, ha egyedül neveled: 13 700 Ft
  • 2 gyerek: 26 600 Ft, ha egyedül neveled: 29 600 Ft
  • 3 vagy több gyerek: gyerekenként 16 000 Ft, egyedül neveled: gyerekenként 17 000 Ft

Ha kifizetőhely a munkahely, akkor az igénylés ott történik, ha nem, akkor ügyfélkapun, postai úton vagy a kormányablaknál személyesen.  

7. NÉTAK

A családi adókedvezményhez hasonló kedvezményről van szó, ám ezt csak az anyák igényelhetik és csak akkor, ha legalább 4 gyermeket nevelnek. Ebben az esetben az anyának nem kell fizetnie személyi jövedelem adót, ami jelenleg az adóalap (azaz a bruttó bér) 15%-a.

8. CSED

A csecsemőgondozási díjat legkésőbb a kicsi születésétől vagy a szülés kiírt időpontja előtt 4 héttel igényelheti az anya (az apa nem, csak kivételes esetekben). Összesen 168 napig jár, azaz nem egészen fél évig.

Lényeges infó, hogy csak akkor kérheted a csedet, ha a baba születése előtt 2 évben volt legalább 365 nap biztosított jogviszonyod. 2021 júliusa óta a bruttó bér 100%-ával számolhatsz, és csak szja-t kell utána adózni. (Ezért van az, hogy a cseded több lehet, mint a fizetésed volt szülés előtt.)

Ha egyéni vagy társas vállalkozóként mész szülni, akkor a minimálbér kétszeresének 30-ad részét kapod, ami 6670 Ft.

Alkalmazottként a munkaadónál, vállalkozónál az ügyfélkapun keresztül kell intézni.

9. CSOK

Csak (új vagy használt) ingatlanvásárlásra vagy felújításra, bővítésre lehet felhasználni a családi otthonteremtési kedvezményt, ami egy vissza nem térítendő támogatás. (Csak lakóingatlanra vehető fel, nyaralóra nem költhető.) Igényelhető már meglévő gyerekre is, plusz vállalt babára. (Meglévő gyereknek számít a betöltött 12 hetes magzat.) Házas- vagy élettársak, egyedülálló szülők is élhetnek a lehetőséggel.

Mekkora összeggel kalkuláljunk?

  • Ha 1 gyermek van, akkor 600 ezer vehető fel használt és új ingatlanra is.
  • Ha 2 gyerekkel számolunk, akkor használtra 1.430.000 Ft, újra 2.600.000 Ft kérhető.
  • Ha 3 gyerek van/lesz, akkor használtra 2.200.000 Ft, újra 10 millió Ft igényelhető.
  • 4 gyerek esetén ugyanez használtnál 2.750.000 Ft, újra viszont ugyanannyi, mint a 3 gyerekeseknél, azaz 10 millió Ft.

Miután megkaptuk a csokot, lakcímkártyával igazolni kell, hogy ott lakunk, ennek 10 évig így is kell maradnia. Van pár feltétel az ingatlanra vonatkozóan is, ezeket érdemes ellenőrizni vásárlás előtt. Lényeges, hogy csok tetőtérépítésre, bővítésre is használható ugyanolyan összeggel, mint a használt ingatlanvásárlásnál.

A csok hitelintézeteknél igényelhető.

A falusi csok csak bizonyos településeken igényelhető – 1 gyerek után 600 ezer, 2 gyerek után 2.600.000 és 3 vagy több gyerek után 10 millió Ft kérhető vásárlással összekötött korszerűsítésre, felújításra. Ha már meglévő ingatlant bővítenénk, újítanánk fel, akkor a fenti összegek felével kalkulálhatunk.

Kérhető kedvezményes csok-hitel is, amelynek kamata 3%.

10. Otthonfelújítási támogatás

Ez is egy vissza nem térítendő támogatás, amit felújítására, korszerűsítésre vehetnek igénybe a gyermeket nevelő vagy váró családok. (A legalább 12 hetes magzat minősül itt is gyereknek.) Feltétel, hogy legalább 1 éve igazoltan ott éljetek az adott ingatlanban, vagy az is megfelelő, ha akkor vettétek a lakást vagy házat.

Utófinanszírozású támogatás, azaz el kell készülnie a felújításnak, vagy egyéb támogatott munkának, és az azt igazoló számla bemutatása után kapjátok meg a költségek 50 százalékát, legfeljebb 3 millió Ft-ot. A támogatáshoz (3 %-os kamatú) 6 millió forint otthonfelújítási kölcsön is kérhető.

Fontos kritérium, hogy a költségeknek tartalmaznia kell az anyagot és a munkadíjat is.

Elektronikus ügyfélkapu segítségével, személyesen valamelyik Kormányablakban, vagy postai úton a Magyar Államkincstárnál igényelhetjük az otthonfelújítási támogatást.

A fenti válogatásba nem került be a gyed, gyes, gyet. Az előbbi kettő a gyermek féléves kora utáni időszakra esik, utóbbi a legalább 3 gyerekes, főállású anyáknak jár a legkisebb 3 éves korától 8 éves koráig.

Nyitókép: Getty Images