
Fotó: GettyImages
Lehet, hogy már tervezitek a babát vagy még csak keresed életed párját, de ha potenciális apajelöltre vágysz, akkor jól teszed, ha néhány alapvető személyiségjegyre odafigyelsz. A gyereknevelés ugyanis elég megterhelő tud lenni időnként és még egy harmonikus kapcsolatban is előfordulhatnak nehézségek, de ha még azzal is meg kell küzdened, hogy a társad gyakran felemeli a hangját, önző vagy csak nem elég figyelmes, akkor nagyon nehéz helyzetbe kerülsz.
A Parents szakértők segítségével szedte össze azokat a tulajdonságokat, amik nagy eséllyel azt jelzik, hogy partnered remek apa lesz.
Szenvedélyes, ha a szülőségről és a gyerekekről van szó
Egy partner, aki őszintén törődik a jövőbeni gyerekei jólétével, abból jó szülő lesz. Ők azok, akik tisztában vannak azzal, hogy a szülővé válás egy életet meghatározó döntés és tudatosan lépnek a gondoskodó szülői szerepbe. Megfontoltak, öntudatosak és aktívan tesznek azért, hogy partnerként is fejlődjenek és hogy felnőjenek a feladathoz, a legjobbat kihozva magukból.
Optimista és rugalmas gondolkodás
Mindkét gondolkodásmód erős jelzője annak, hogy potenciálisan jó szülőről van szó. Az optimizmus azért fontos, mert a szülőség tartogat nehézségeket, de ha – képletesen – tudunk együtt táncolni az esőben és az élettől kapott citromokból limonádét csinálunk, azok csak megerősítik a kapcsolatot. Ez a példa ráadásul a jövőbeni gyerekünknek is fontos készségeket tanít meg, úgy mint, hogyan küzdjön meg a nehézségekkel, hogyan fejlessze a kitartását és hogyan legyen rugalmasabb.
Egyensúlyt teremt a határok és a rugalmasság között
Ha vannak tiszta határok, de közben figyelünk a rugalmas hozzáállásra is, az jó alapot adhat a szülői létnek. A határok fontosak, mert ezek fektetik le az elvárásokat, biztosítják a stabilitást és keretet adnak a mindennapoknak. Mindamellett van előnye, ha nyitottak vagyunk újragondolni más ötleteket is és hiszünk a kreatív megoldásokban. Egy olyan partner, aki kommunikál és tartja a határokat, miközben felismeri, mikor előnyös változtatni azokon és összedolgozni, abból jó szülő válhat.
Van érzelmi intelligenciája és önismerete
Az érzelmi intelligencia kulcsfontosságú tulajdonság a jó szülőséghez. Egy érzelmileg intelligens partner megérti a saját érzéseit, ami elengedhetetlen az önismerethez és a hatékony szülői szerep betöltéséhez. Egy olyan partner, aki képes kezelni a saját érzelmeit, kisebb eséllyel fog belemenni a konfliktusokba és meggondolatlanul cselekedni, ezáltal egy nyugodtabb környezetet teremtve a gyerekeknek. Azok a partnerek, akik tisztában vannak az erősségeikkel és gyengeségeikkel, gyakran nyitottabbak a személyes fejlődésre is. Ez pedig elengedhetetlen a szülői kihívások leküzdéséhez.
Törekszik a konfliktusok hatékony megoldására
A konfliktusok egészséges és konstruktív kezelése kulcsfontosságú tulajdonsága egy jó szülőnek. A gyerekek először a családjuktól és a szüleiktől tanulják meg, hogyan kell kezelni a konfliktusokat, ezért ez egy kritikus pont, hogy a partnerek milyen példával szolgálnak a gyerekeiknek. Olyan társat válassz magad mellé, aki konfliktushelyzetben „én” állításokat használ, elismerését fejezi ki a partnere iránt, odafigyel, nyitott végű kérdéseket tesz fel, és felcímkézi az érzéseit. Ezek nemcsak átgondolt hozzáállást tükröznek, hanem pozitív példát is mutatnak a jövőbeli gyermekek számára.
Megbízható és következetes
Egy felelősségteljes és higgadt partner, aki tudatosan és átgondoltan hoz döntéseket, szintén jó előjel. Ugyanígy fontos az is, hogy egy partner tiszteletben tartsa a vállalásait, következetesen jelen legyen, és hosszú távon is megbízhatóan kitartson.
Csapatjátékos
Potenciálisan jó szülőt jelez, ha valaki képes félretenni az önös érdekeit, és mások jólétére összpontosít. Emellett tiszteletben tartja mások nézőpontját, és törekszik az együttműködésre és kompromisszumokra. Egy jó partner hajlandó kiépíteni egy erős kapcsolatrendszert is, ide értve a családot, barátokat, tanárokat, orvosokat és mindenkit, akire a gyereknek szüksége van. A szülőséget ugyanis nem lehet egy buborékban megélni. Szükséges bevonni azokat a személyeket is, akik biztosítják a lehető legjobb környezetet a gyerek számára. Az is alapvető fontosságú, hogy a partnerek még a szülővé válás előtt egyetértsenek az alapelvekben, például a fegyelmezésben, az oktatásban és az értékekben. Ez segíthet a döntésekben.
Támogatja a bizalmon alapuló kapcsolatot
Olyan partnert keress, aki támogatja a pozitív kapcsolatot a gyermekek és mindkét szülő között, miközben kerüli az ellenségeskedést vagy a versengést. Végtére is, szülőségnek is a bizalom az alapja.
Nyíltan kommunikál
A hatékony kommunikáció minden sikeres kapcsolatnak a kulcsa. Ha partnerek nyíltan ki tudják fejezni a szükségleteiket, az kölcsönös tiszteletet jelent és a viták száma is csökken. Egy olyan partner, aki képes kifejezni a gondolatait és érzéseit, figyelmes és produktív a párbeszédekben, az képes elkerülni a félreértéseket és a konfliktusokat. Ezzel erősíti a bizalmat és lehetőséget teremt a problémák közös megoldására.
A kölcsönös tiszteletre törekszik
A kölcsönös tisztelet alapvető minden kapcsolatban. Ha te és a partnered úgy döntötök, hogy gyermeket vállaltok, a gyermekek tőletek fogják megtanulni, hogyan tiszteljenek másokat. Ez a tisztelet elősegíti az együttműködést és a családi harmóniát is. Egy olyan partner, aki értékeli a te nézőpontodat és döntéseidet, hozzájárul a kiegyensúlyozott és pozitív szülői dinamikához.
Érzelmileg támogató
Az érzelmi támogatás és egymás erősségeinek elismerése fontos összetevője egy jól működő szülői egységnek. A tisztelet és a megbecsülés támogatja az egészséges családi kapcsolatokat. A háztartásban mindenki profitál abból, ha a szülők támogatják egymás erőfeszítéseit, és együtt dolgoznak a gyermek szükségleteinek kielégítésén. Legyen szó bátorításról a nehéz pillanatokban vagy a gyermekgondozásban való segítségről, a támogatás erősíti a párkapcsolatot.
Képes együttműködni
Egy olyan partner, aki képes félretenni a nézeteltéréseket és együttműködni, szintén jó jel. Minden szülőnek a gyermek érdekei és szükségletei kell, hogy az elsődlegesek legyenek. Egy olyan partner, aki hajlandó engedni és kompromisszumot kötni, azt mutatja, hogy a gyermek jólétét helyezi előtérbe, nem pedig a saját elképzeléseit tartja a legfontosabbnak.
Türelmes
A szülőség egy hosszú távú, folyamatosan fejlődő folyamat. Egy türelmes partner megérti, hogy a dolgok nem mindig tökéletesek, és hajlandó szembenézni a kihívásokkal, ez pedig nagy érték.