Terhesség

A terhesség alatti fertőtlenítőszer-használat összefügghet a gyermekkori asztmával, ekcémával

Az elmúlt években, a járvány miatt napi rendszerességgel alkalmaztunk fertőtlenítőszereket. A napi szintű fertőtlenítőszer használatot azonban a terhes nőknek érdemes átgondolniuk.
2022. Április 25.
A terhesség alatti fertőtlenítőszer-használat összefügghet a gyermekkori asztmával, ekcémával (fotó: Getty Images)

A fertőtlenítőszereket gyakran használják egészségügyi intézményekben, de a covid-19 világjárvány miatt a vírus terjedésének megfékezése érdekében egyre gyakrabban használjuk őket szélesebb körben is.

De mi a helyzet a terhesség alatt alkalmazott fertőtlenítőkkel? Egy új tanulmány szerint a terhes nők által használt fertőtlenítőszerek kockázatot jelenthetnek a gyermekeiknél az asztma és az ekcéma kialakulásában. Az Occupational and Environmental Medicine című szaklapban megjelent tanulmány szerint annak az esélye, hogy a születendő gyermek asztmás vagy ekcémás legyen, jelentősen magasabb volt azoknál, akiknek az édesanyja hetente minimum egyszer használt fertőtlenítőszert, mint azon anyák gyermekeinél, akik soha nem használtak fertőtlenítőt.

A szerzők 78 915 anya-gyermek páros adatait vizsgálták meg. A tanulmány megállapította, hogy a fertőtlenítőszereknek való szülés előtti kitettség és az allergiás betegségek előfordulásának esélye között kapcsolat állt fenn, és a fertőtlenítőszereknek naponta kitett anyák gyermekeinél volt a legmagasabb a diagnózis esélye: asztma esetében 26 százalékkal, ekcéma esetében pedig 29 százalékkal nőtt az esély a betegség kialakulására.

A fertőtlenítőszerekben lévő vegyi anyagok bőrirritációt, allergiát, fertőzéseket és ekcémát okozhatnak az újszülötteknél – mondta Dr. Swati Gaikwad, szülész-nőgyógyász szakorvos az indianexpress.com-nak. “Súlyosbíthatja a légzőszervi egészségügyi problémákat. A már meglévő légzőszervi problémákkal küzdőknek nehéz dolguk van, ha a fertőtlenítőszereket napi szinten használják. Ha belélegzik, károsíthatják a légutakat. Más jelek, például bőrégés és szemirritáció is jelentkezhet” – magyarázta.

Dr. Gaikwad szerint:

  • A fertőtlenítendő felület típusa alapján válasszuk ki a megfelelő fertőtlenítőszert.
  • Használjunk kesztyűt.
  • Ne keverjük a fertőtlenítőszereket tisztítószerekkel, más fertőtlenítőszerekkel vagy más vegyi anyagokkal.
  • A terhes nők ne használjanak fertőtlenítőszereket, ha muszáj, akkor viseljenek maszkot.

Dr. Rohini Kelkar klinikai mikrobiológiai vezető tanácsadó óva int mindenkit a fertőtlenítőszerek válogatás nélküli használatától.

“A fertőtlenítőszerek olyanok, mint az antibiotikumok, nem szabad válogatás nélkül használni őket. Meddőséget is okozhatnak, és az antibiotikumoknak ellenálló szuperbaktériumok létrehozásában is szerepük lehet. Ha a konyhai felületeket fertőtlenítjük még az is előfordulhat, hogy szennyezheti az élelmiszereket”- mondta.

Dr. Kelkar szerint a folyékony szappan és a forró víz a legideálisabb otthoni fertőtlenítőszer. “A szappannal és vízzel történő kézmosás a legjobb módja a fertőzések megelőzésének. A napfény a legjobb természetes fertőtlenítőszer” – mondta.

(Cikk forrása: indianexpress.com)