
Fotó: GettyImages
Mennyi hCG hormon van a szervezetünkben?
A szervezet a fogantatást követően kezdi termelni a hCG hormont, az otthon elvégezhető terhességi tesztek pedig ennek a hormonnak a jelenlétét tudják kimutatni a vizeletből. A várandósság kezdeti szakaszában folyamatosan, hétről-hétre emelkedik a terhességi hormon szintje és a 8 és 11 hét között tetőzik. Ezt követően csökkenni kezd és beáll egy egyensúlyi értékre.
A folyadékbevitel hatással van a hCG szintre?
Habár a terhességi tesztek ma már elég érzékenyek, az elvégzésüket érdemes a kimaradt menstruáció napjára vagy még későbbre időzíteni és az sem árt, ha reggel, ébredés után ez az első dolog, amit csinálunk. Ha ugyanis későbbre halasztjuk, amikor már esetleg több liter víz elfogyasztásán túl vagyunk, ráadásul a várandósság nagyon korai fázisánál tartunk, akkor előfordulhat, hogy a felhígult vizelet miatt fals negatív eredményt kapunk.
A címben feltett kérdésre tehát a válasz az, hogy részben igen. A túlzott folyadékbevitel lehet hatással a vizeletből kimutatható hCG szintre, ami befolyásolja a terhességi teszt eredményét. Ettől függetlenül a szervezet valódi hCG szintje természetesen nem változik az elfogyasztott folyadék mennyisége miatt. Pontos eredményt a vérvétel adhat, ami a tesztekkel ellentétben nem csak a hormon jelenlétét detektálja, hanem annak mennyiségét is.
A hCG szintje a várandósság kezdetén rohamléptekben növekszik, nagyjából kétnaponta duplázódik, így ha a teszted negatív, de a menstruáció még sehol, néhány nap múlva érdemes újra tesztelni. Ha a kimaradt menzesz után többször is egycsíkos marad a teszt, keresd fel az orvosodat.