Terhesség

Észrevehető, ha a baba farfekvéses?

Amikor a baba a méhben van, különösen, ha az első gyermekét várja az édesanya, nehéz lehet különbséget tenni az ütései és a rúgásai között, és határozottan megmondani, hogy a baba mely részét érzi. Lehet tudni valahonnan, hogy a baba farfekvéses?
2022. Április 24.
Észre tudod venni, ha a baba farfekvéses? (Fotó: Getty Images)

A fejvégű fekvés azt jelenti, hogy a baba feje lefelé mutat a várandós anyuka medencéje felé, míg farfekvés esetén a baba nem fejjel lefelé van. Az összes babát nézve a negyedük farfekvésben van a harmadik trimeszter elején, de a többségük magától befordul: a 32. héten a babák 7 százaléka van farfekvésben, és csupán a 3-4 százalékuk marad így a harmadik trimeszter végére – írja az Evidence Based Birth alapján a romper.com.

Honnan tudhatod, hogy a baba farfekvéses?

Jenna Cecot radiológus elmondta a portálnak, hogy a gyermeket váró szülők meglehetősen nehéz állapítaniuk, hogy a baba farfekvéses-e. “Tapasztalataim szerint a páciensek többsége nem tudja megmondani, hogy a babájuk farfekvéses-e vagy sem. A fenék és a fej rendkívül hasonló érzetű a laikusok számára” – magyarázta. Az ultrahang az, ami teljesen egyértelműen meg tudja mutatni a baba testhelyzetét.

Egy 2008-as, a British Medical Journalban megjelent tanulmány megállapította, hogy ha valamelyik szülő maga farfekvéses volt a születésekor, akkor kétszer nagyobb a kockázata annak, hogy a baba is farfekvéses lesz. Míg a Cleveland Clinic szerint a baba nagyobb valószínűséggel lesz farfekvéses, ha az anyának elölfekvő méhlepénye (placenta praevia) van – olyan állapot, amikor a méhlepény érinti vagy fedi a méhszájat -, ha ikreket vár, ha miómája van, vagy ha szokatlanul magas a magzatvíz szintje.

Meg lehet fordítani a babát, ha farfekvéses?

Ha a baba nem fordult be fejvégű fekvésbe a 36-38. hétre, vannak orvosok, akik megpróbálják az ECV (external cephalic version) technikát, vagyis a külső fejre fordítást. Cecot elmondta, hogy az ECV során az orvos “az egyik kezével a baba fenekét, a másik kezével pedig a fejét nyomja, és úgy próbálja forgatni (a magzatot), mint az óra mutatóit”. A szakember “megtévesztően egyszerűnek” írta le az eljárást, de megjegyezte, hogy nem garantált, hogy működik. 15 éves tapasztalata szerint a babák vagy nagyon könnyen megfordulnak, vagy egyáltalán nem.

Szerinte egyes babák egyszerűen nem akarnak megmozdulni. “Néhány baba ‘ficánkolósnak’ tűnik. A harmadik trimeszterben látom, ahogy farfekvésből fejvégű fekvésbe fordulnak, majd vissza. Ezekkel a babákkal általában bizakodó vagyok, hogy a végén fejvégű fekvésűek lesznek. Szerintem a babák, akik a 28. hét után hetekig farfekvésesek, örülnek, hogy így lehetnek, és általában farfekvésben is maradnak” – tette hozzá.

Forrás: romper.com