
Fotó: GettyImages
Bár a terhesség természetes állapot és többnyire nyugodtan utazhatunk, van néhány óvintézkedés, amelyeket érdemes megtenni. Sok múlik azon, hogy hányadik terhességi hétben szeretnénk repülni és nagyban függ attól is, hogy alacsony vagy magas rizikójú a terhességünk. Érdemes minden esetben egyeztetni a nőgyógyászunkkal.
Általánosan elmondható, hogy a legtöbb légitársaság a terhesség 36. hetéig – ikerterhesség esetén a 32.hétig – engedélyezi a várandósok repülését, de a járat lefoglalása előtt mindenképpen tájékozódj a konkrét légitársaság honlapján. A Wizzair például az átlagnál szigorúbb, csak a 34. hétig szállítanak kismamákat. Utazás előtt konzultálj a szülész-nőgyógyászoddal, különösen, ha a terhességed magas rizikócsoportba tartozik.
Utazás előtt
Bár lehet, hogy a terhességed előtt spontán utaztál és egyik napról a másikra döntöttél egy utazás mellett, csak a legszükségesebb dolgokat csomagoltad be, ez most biztosan megváltozik. Mindenképp legyen utasbiztosításod és vidd magaddal a terhességi kiskönyved. Mindenképp nézz utána, hogy hol van kórház, ha bármilyen probléma merülne fel, ne akkor kelljen keresgélni.
Ha már leszervezted az utazást, de vérzés, hasi fájdalom, szédülés, látásproblémák vagy bármilyen egyéb szokatlan tünet merül fel, mondanunk sem kell, hogy ne szállj fel a repülőre, mielőtt nem beszéltél az orvosoddal. Nem ajánlatos repülnöd akkor, ha koraszülés veszélye, korai membránszakadás (PROM) vagy preeklampszia kockázata merül fel nálad.
Első trimeszter
A repülés a terhesség korai szakaszában elég biztonságosnak tekinthető. És nem, a reptéri fémdetektorok nem ártanak a magzatnak.
Amire érdemes figyelni, az a vérrögképződés: terhesség során ennek hétszer nagyobb a valószínűsége, különösen hosszú repülőutak során. A kockázat csökkentése érdekében sétálj a repülő út alatt, állj fel, mozgasd – akár ülve is – a lábadat, lábujjaidat.
Az első trimeszter során az émelygés, hányinger vagy hányás nehezítheti meg a repülést, ezért próbáld olyan napszakra foglalni a jegyed, amikor már nem okoz kellemetlenséget a “reggeli rosszullét”. Ettől függetlenül, indulás előtt beszéld meg az orvosoddal, hogy milyen hányinger elleni gyógyszert vigyél magaddal.
Második trimeszter
Ez a legjobb időszaka a terhességnek, utazás szempontjából is (a 14-28. hét közötti időszak). Ezekben a hetekben visszatér az energiád, a reggeli rosszullétek elmúltak, és még mindig könnyen tudsz mozogni. Ha a második trimeszterben repülsz, érdemes hidratáltnak maradnod, lehetséges, hogy érdemes kompressziós harisnyát viselned, hogy elkerüld a vérrögképződést a hosszú repülőúton. Ha ikreket vársz, akkor lehetséges, hogy az orvosod a 20. hét után már nem javasolja az utazást.
Harmadik trimeszter
Ha egészséges vagy, alacsony rizikócsoportba tartozol, nincsenek komplikációid (beleértve a koraszülést, a preeklampsziát, a terhességi cukorbetegséget), akkor általában a 36. hétig nyugodtan utazhatsz, bár néhány szülész-nőgyógyász a terhesség végéhez közeledve inkább otthon tartana arra az esetre, ha bármilyen komplikáció lépne fel, vagy ha a baba a vártnál hamarabb jönne világra. Arra figyelj, hogy habár a légitársaságok a 34-36. hétig engedélyezik a kismamák utazását, de általában a harmadik trimesztertől (28.héttől) már friss orvosi igazolást kérnek arról, hogy biztonságos számodra a repülés.
A magas kockázatú várandósoknak általában azt tanácsolják, hogy a 24. hét után ne repüljenek vagy, hogy egyáltalán ne repüljenek terhesen. Ha a terhesség végén utaznál, mindenképp egyeztess az orvosoddal.
(Cikk forrása: parents.com)