Terhesség

Ezért álmodunk gyakrabban és fura dolgokat a terhesség alatt

Terhesség alatt az álmok a szokásosnál élénkebbek, furcsábbak, sokszor ijesztőbbek lehetnek. Vajon miért van ez így?
2021. Október 21.
Ezért álmodunk gyakrabban és fura dolgokat a terhesség alatt (fotó: Getty Images)

Terhesség alatt az álmok is megváltoznak: intenzívebbek, valósághűek, igen részletgazdagok, furcsák, ijesztőek lehetnek és azt tapasztalhatjuk, hogy gyakrabban álmodunk. Kevésbé meglepő, hogy általában a babavárás, szülés, szülőség témák köré csoportosulnak az álmok, sok esetben azonban szorongva ébredünk belőlük.

Egy 2016-os tanulmány szerint – amelyben 406, a terhessége utolsó trimeszterében lévő, 16-40 év közötti nő vett részt – a résztvevők 11 százaléka hetente minimum egyszer rémálommal küzdött. Egy másik tanulmány szerint, amelyet 2018-ban publikáltak, a várandósok több, a terhességgel és szülői szereppel kapcsolatos álmokat tapasztaltak, mint azok, akik nem voltak várandósok. De miért változnak meg az álmok terhesség alatt?

Nincs pontos magyarázat arra, hogy mi okozza az úgy nevezett terhességi álmokat, de több tényező is állhat a háttérben.

Alvászavar

Terhesség alatt gyakrabban ébredhetünk fel éjszaka, ez pedig hatással van az alvási ciklusra. Azok, akik az alvás REM fázisa alatt ébrednek föl, könnyeben emlékezhetnek az álmaikra, emiatt élénkebbnek tűnhetnek ezek az álmok.

Várakozás, aggodalom vagy stressz

Vannak tudósok, akik úgy vélik, hogy az álmok segíthetnek az agyban az érzelmek feldolgozásában. Terhesség alatt általában intenzív érzelmi változásokat élnek át a nők, különösen az első és a harmadik trimeszterben.

A terhességgel kapcsolatos szorongás fokozódhat a terhesség utolsó heteiben.Egy 2013-as tanulmány szerint, a magzat biztonságával kapcsolatos álmok gyakoriak voltak a harmadik trimeszter elején, de a 36. hét után csökkentek, éppen akkor, amikor a terhességi komplikációk kockázata is meredeken csökkenni kezd.

Hormonok

A terhesség alatt a szervezet által termelt hormonok szintén hatással vannak az alvásra és az álmokra. Egy 2015-ös tanulmány azt találta, hogy az első trimeszterben gyakran többet alszanak a kismamák. Idővel azonban az alvás hossza és minősége is csökken. Közvetlenül a szülés előtt a szervezet több oxitocint termel, ami álmatlanságot okozhat.Egy másik, több mint 400 résztvevővel végzett vizsgálat azt mutatta, hogy a terhesek több mint kétharmadának rossz az alvásminősége.

Mi a teendő a terhességi álmokkal kapcsolatban?

Ha azok közé tartozol, akiknek az álmok befolyásolják a nappali energiaszintjüket vagy hangulatukat, próbáld ki az alábbiakat, amelyek segítenek javítani az alvás minőségét:

  • következetes alvási rend betartása
  • légzőgyakorlatok vagy terhes jóga
  • a képernyők használatának kerülése a hálószobában illetve az alvás előtti órákban
  • a koffein kerülése, különösen délután vagy este

A tartós, szorongáson alapuló álmok azt jelezhetik, hogy az illető jelentős stressznek van kitéve. Egy mentálhigiénés szakember segíthet megérteni, hogy mi okozza a szorongásos álmokat, és hogyan kezelheted azokat.Összefoglalva: a terhesség alatt megtapasztalt álmok a szokásosnál élénkebbek, nyomasztóbbak, valósághűbbek lehetnek.

Alvászavar, hormonális változások vagy stressz is állhat a megváltozott álmok hátterében, különösen a harmadik trimeszterben. Fontos lehet, hogy odafigyelj az alvásminőségre és a stressz kezelésére.(Cikk forrása: medicalnewstoday.com)