Sokan meglepődve tapasztalják, hogy a második terhességük során ez korábban megtörténik, mint az első babaváráskor – van, akinél több héttel korábban, mint előtte.
Ha te is ezt tapasztalod, érdemes tudnod, hogy ez gyakori és normális jelenség a második vagy a további terhességekkor. De mi ennek az oka, és mikor történik?
Nincsenek szigorú szabályok arra vonatkozóan, mikor kezd látszani a második terhesség, dr. Lynn L. Simpson szülész-nőgyógyász, a Columbia Egyetem Irving Orvosi Központjának anyai- és magzatgyógyászati vezetője, és női egészségügyi professzora szerint. “Minden nő egyedi, és számos tényező határozza meg, hogy milyen korán mutatkozik meg egy nőnél, hogy terhes. Általánosságban elmondható, hogy a méh a terhesség 14. hetében tágul a medencén túlra, így a legtöbbeknél már az első trimeszter után megmutatkozik (a terhesség – a szerk.)” – idézi a szakembert a verywellfamily.com portál.
- Kapcsolódó: Miben lehet más a második terhesség?
Jellemzően a 14-24. terhességi hét közötti időszakban kezd megmutatkozni a pocak a második és az azt követő terhességekben. De teljesen normális és gyakori az is, hogy ennél korábban vagy később látszik a terhesség.
Mi az oka, ha hamarabb látszik a második terhesség?
Az, hogy mikor kezd látszani a második terhesség, valószínűleg a hasizmok tónusától függ, amelyek hajlamosak gyengülni az első terhesség után, mondta el a portálnak dr. Kelly Culwell szülész-nőgyógyász, női egészségügyi szakértő.
A hasizmok megnyúlása gyakori a terhesség után, néha pedig a szétnyílt hasizom (diastasis recti) nevű állapot jele is lehet.
“Miután a hasizmok megnyúltak a terhesség után, egy kicsit ‘lazábbak’ lesznek, ami a pocak korábbi megmutatkozását okozhatja a várandósság alatt. Ez minden bizonnyal nagyobb valószínűséggel fordul elő azoknál a nőknél, akik szétnyílt hasizmot tapasztalnak” – magyarázta dr. Culwell.
Bár az esetek többségében a szétnyílt hasizom magától megszűnik a terhesség után, a nők egyharmada még mindig tapasztalja egy évvel a szülés után is.
A szétnyílt hasizom mellett a második vagy az azt követő terhesség korábbi megmutatkozását a következők is okozhatják:
- ikerterhesség
- rövid idő a terhességek között
- a terhességgel járó “hormonális hatás” erősebb lehet az első terhesség után
- a progeszteronszint – ez a hormon lazítja a simaizmokat, és hatással lehet a vázizmokra is, ami hozzájárulhat a lazább, megnyúlt hasi izmokhoz
A terhesség korai megmutatkozása általában tehát nem olyan ok, ami miatt aggódni kellene. Azonban ha nagyon korán mutatkozik meg, érdemes felkeresni az orvost. Ez akár ikerterhességre is utalhat.
Forrás: verywellfamily.com