A Norvég Tudományos és Műszaki Egyetem munkatársai egy véletlenszerűen csoportokra osztott, kettős vak kísérletet végeztek azért, hogy összehasonlítsák a tejtermékek hatását a placebóval. A probiotikumokat – emésztést elősegítő baktériumokat – tartalmazó tejterméket (pl. joghurt, kefír) az anyák a 36. terhességi héttől kezdték fogyasztani, egészen három hónappal a születés utánig. A gyermekek kétéves koráig az ekcéma kialakulása mintegy 40 százalékkal alacsonyabb volt, mint a kontroll csoportban.
EkcémaA kutatók vizsgálata 415 terhes nőre, és gyermekeikre terjedt ki, akiket véletlenszerűen osztottak két csoportra: az anyák nem tudták, probiotikumos tejet vagy placebó tejet kapnak. A gyermekek két éves korában vizsgálták az ekcéma előfordulását, és a probiotikumos csoportban 40 százalékkal alacsonyabb volt az arány, vagy kevésbé volt súlyos az elváltozás. Ugyanakkor nem volt különbség az asztma, és más allergiás betegségek között.
Christian Kvikne Dotterud, a kutatásban résztvevő orvostanhallgató, az allergiás betegségekkel kapcsolatban további vizsgálatokat tart szükségesnek. A csoport folytatja a gyermekek követését ahhoz, hogy meghatározhassák hatéves korban az allergiás megbetegedések arányát.
Jótékony hatású probiotikus törzsek:
(Bővebben a probiotikus törzsekről itt olvashatsz.)
A probiotikumok mellett meg kell említeni a szintén jótékony hatású prebiotikumokat is, melyek olyan nem emészthető élelmiszer összetevők, melyek változatlan formában jutnak el a vastagbélbe, és ott serkentik a jótékony hatású baktériumok szaporodását. Ilyen prebiotikumot tartalmazó ételek pl. a hagyma, articsóka, zabpehely, búza, érett sajt, az anyatej és a tápszer.
Animáció: HáziPatika.com
További tudnivalók a probiotikumokról:
Forrás: Medipress