
(Kép forrása: Getty Images)
A terhesség elején a tested nagyobb mennyiégű ösztrogént és progeszteront (a két fő terhességi hormont) kezd el termelni, a hCG hormon jelzésére. A korai terhességben ezeknek a hormonoknak a szerepe az, hogy segítsék a méhnyálkahártya megvastagítását és a megtermékenyített petesejt beágyazódását, jelezzék a testnek, hogy állítsa le a menstruációt, és hogy támogassák az egészséges terhességet, a baba megfelelő fejlődését.
A nagyobb mennyiségű hormontermelés ebben az időszakban is okozhat különféle terhességi tüneteket. Érdemes tudnod, hogy nem mindenki tapasztalja ezeket, illetve nem mindegyeket. Melyek azok a gyakoribb tünetek, amik az első trimeszterben jelentkezhetnek?
Terhességi tünetek az első trimeszterben
6 fotó megtekintése
Érzékeny feszülő mellek
A terhesség elején a hormonális változások miatt érzékenyebbek, fájdalmasabbak lehetnek a melleid. Ez néhány hét múlva csökkenhet, ahogy a test alkalmazkodik a hormonális változáshoz. Előfordulhat, hogy már az első trimeszter végén nagyobb melltartóra lesz szükség. A fokozott véráramlás miatt a mellek vénái erőebben láthatóak lehetnek ebben az időszakban. (Kép forrása: Getty Images)
Fotó megosztása:
Rosszullét hányinger hányás
A tévesen reggeli rosszullétnek nevezett hányinger valójában bármelyik napszakban jelentkezhet. A rosszullétek gyakran a 4-9. hét között kezdődnek, az emelkedő hormonszintek miatt. Ha ezt a tünetet tapasztalod, próbálj meg kevésbé zsíros, fűszeres ételeket fogyasztani, válassz inkább egyszerűbb szénhidrátokat, fehérjéket, egyél lassan, kisebb adagokat, igyál sok folyadékot. Van, akinek a sós keksz vagy a gyömbéres, citromos cukorka segít. (Kép forrása: Getty Images)
Fotó megosztása:
Fokozott vizelési inger
Előfordulhat, hogy a szokásosnál gyakrabban kell kimenned a mosdóba az első trimeszterben. A terhesség alatt megnövekszik a szervezetben lévő vér mennyisége, ami miatt a veséknek több folyadékot kell feldolgozniuk. Emellett a növekvő méh is jobban nyomhatja a húgyhólyagot, amitől gyakrabban kell pisilni. (Kép forrása: Getty Images)
Fotó megosztása:
Fáradtság
A terhesség korai időszakában gyakori tünet a nagyobb fáradtság, aminek az oka a progeszteron hormon megemelkedett szintje. Valószínűleg a második trimeszterre vissza fogod nyerni az energiád. Addig is, ha ezt a tünetet tapasztalod, próbálj meg többet pihenni, ha teheted, szundizz délután 20 percet. Az egészséges étrend és a testmozgás (az orvossal egyeztetve) is segíthet energikusabbnak lenni. (Kép forrása: Getty Images)
Fotó megosztása:
Székrekedés
A progeszteron hormon fokozott mennyiség lassíthatja a táplálék mozgását az emésztőrendszerben, ami kevesebb vagy nehezebb székletürítést okozhat. A növekvő méh nyomhatja a beleket, ez is hatással lehet erre a tünetre. A székrekedés megelőzésére vagy enyhítésére fogyassz rostban gazdag ételeket, mint a gyümölcsök, a nyers zöldségek, valamint a teljes kiőrlésű gabonafélék. Igyál sok folyadékot, és csökkentsd a koffeintartalmú italok fogyasztását. Segíthet a rendszeres testmozgás is. Ha ezek nem enyhítik a panaszt, beszélj az orvosoddal. (Kép forrása: Getty Images)
Fotó megosztása:
Gyomorégés
Ennek a tünetnek részben szintén a lelassult anyacsere lehet az oka, és az, hogy a terhességi hormonok ellazítják a gyomor és a nyelőcső közötti billentyűt, ami a gyomorsav szivárgását okozhatja a nyelőcsőbe, ami gyomorégéssel járhat. A gyomorégés megelőzése érdekében egyél inkább kis adagokat, kortyolgass folyadékot az étkezések között, kerüld az olajban sült ételeket, a citrusféléket, a csokoládét és a fűszeres ételeket, ne feküdj le közvetlenül étkezés után. Ha ezek nem enyhítik a panaszt, beszélj az orvosoddal. (Kép forrása: Getty Images)
Fotó megosztása:
(Források: mayoclinic.org, my.clevelandclinic.org)