Terhesség

Változékony libidó, fémes ízérzet, orrdugulás: 7 furcsa tünet várandósság idején

Kilenc hónap alatt sok meglepő dolog történhet velünk – a menstruáció elmaradása bizony csak a kezdet.
2023. November 29.
FOTÓ: GETTY IMAGES
FOTÓ: GETTY IMAGES

Amikor megtudjuk, hogy babát várunk, onnantól az életünk nem is szól másról, csak a változásról. Minden módosul bennünk, rajtunk, körülöttünk; változik az életünk, az életmódunk, sokszor a környezetünk is – és persze a testünk.
A legszembetűnőbb változás nyilván a hastérfogat növekedése, ám korántsem ez az egyetlen. Igaz, a legtöbb furcsaság kevésbé látványos, sőt, lehet, hogy csak maga a kismama tud róla. Épp ezért sokan meglepődnek, amikor ezek megjelennek. Íme, a leggyakoribb kísérőtünetek, amikre talán nem mindenki számít első terhességnél.

Megváltozik a libidó

A terhesség során tulajdonképpen minden változás a hormonokból indul; elsősorban a hormonháztartásunk módosul, a legtöbb dolog már ennek a következménye. Az mostanra köztudott, hogy a hormonok a közérzetünkre, hangulatunkra is hatással vannak – ez fokozottan jelentkezik várandósoknál. Bár nem mindenkire igaz ez, a többség érzékenyebb, érzelmesebb lesz ezekben a hónapokban.
Ugyanennek köszönhető, hogy az álmok gyakoribbak és intenzívebbek.
A másik dolog, amit sokan tapasztalnak, az a nemi vágy változékonysága. Szintje hol a padlót verdesi, hol az egekben van, de az biztos, hogy nem a megszokott a temperamentumunk ebben az időszakban.

Erősebb szagok, furcsa ízek

Bizonyos vírusfertőzéseknél szokott előfordulni, hogy megváltozik a szag-, illetve az ízérzékelés, de a terhesség első hónapjaiban is ez lehet a helyzet. Van, aki fémes vagy savanyú ízt érez a szájában, mások erős nyáltermelést tapasztalnak. Gyökere az ösztrogénszint emelkedése. Ennek lehet folyománya, hogy bizonyos ételfajtákat, szokatlan ételpárosításokat kívánunk ilyenkor, de ugyanígy megundorodhatunk korábban kedvelt étel-, italféleségektől. Sokszor az émelygés, szédülés, a gyakori rosszullétek is erre vezethetők vissza. Biztató lehet, hogy ez leginkább az első trimeszterre jellemző, a másodikban általában megszűnik.

Érzékeny fogak

A kötelező várandósgondozás része a többszöri fogorvosi vizsgálat, nem véletlenül. Az azonban tévhit, hogy a magzat „elszívja” a csontépítő tápanyagokat, és ezért romlik a várandósok foga intenzívebben. Inkább arról van szó, hogy a terhesség a nyál összetételére és a szájnyálkahártyára van hatással. Ezért változhat meg a közeg flórája és immunitása, ezért lesznek sérülékenyebbek a fogaink. Ezért van az is, hogy a kismamák hajlamosabbak az ínygyulladásra, ínyvérzésre. Ám ha fokozottan figyelnek a szájhigiénére és eljárnak fogorvoshoz, ebből nem lesz probléma.

Orrdugulás

Ilyenkor sok nő ébred reggelente bedugult orral. Általában először azt hiszik, hogy megfáztak, ám a tapasztalt anyák már tudják, hogy ez is egy várandósságot kísérő tünet. A magyarázata az, hogy a terhességi hormonok gyulladást okoznak az orrüregben, és a nyálkahártya válaszul váladékot kezd termel. Ezen kívül az erek tágulnak, a vérellátás másfélszeresére nő a testben (így még orrvérzés is előfordulhat). Ez a terhességi rhinitis, ami körülbelül minden harmadik várandóst érint. Emellett horkolás is előfordulhat még azoknál is, akik korábban sosem tapasztaltak magukon ilyesmit. Segíthet a jelenségen egy olyan természetes eredetű tengervizes orrspray, amely magas sótartalmával enyhíti az orrdugulást. Mivel ezek a termékek száz százalékban tiszta, hígítatlan tengervizet tartalmaznak, nem veszélyesek sem az édesanyára, sem a magzatra, nyugodtan használhatók hosszabb távon is, mellékhatás és hozzászokás veszélye nélkül.

Emésztési gondok

Ami az anyagcserét illeti, sokan küzdenek reflux-szal, vagyis azzal, hogy a gyomorsav feljut a nyelőcsőbe, és égő érzést okoz. Az evéssel összefüggő másik panasz a székrekedés lehet: a megemelkedett progeszteronszint hatására lazulnak a bélfalak, és ez nehezíti a széklet mozgását. Ráadásul a méh növekedése is nyomhatja ezt a területet. A jelenség inkább a várandósság második felében jellemző, rostdús táplálkozás és mozgás lehet a megoldása.

Problémás bőr

Bőrünk egyféle tükör: minden meglátszik rajta, ami a testünkben történik. Várandósság idején az egyik első dolog a pattanások megjelenése. Nem mindenkinél persze, de sokaknál előfordul, illetve aki egyébként is hajlamos rá, annál ilyenkor súlyosbodhat a helyzet. A kezeléséhez csak semleges, olajmentes szereket szabad használni. Amit még tapasztalhatsz, az a fokozott viszketés – ez már inkább a végtagokon, hason fordul elő. Kellemetlen lehet, de a baba megérkezésével szerencsére el is múlik.

Nagyobb mellbimbók

Hogy a mellünk megváltozik, megnő, azzal tisztában vagyunk. Azt kevesebben tudják, hogy a bimbók növekedése és sötétedése (hyperpigmentáció) is bekövetkezik szinte mindenkinél. Nagyon érdekes oka van: az újszülöttek még gyengén látnak, és számukra létfontosságú, hogy már első nap megtalálják a mellbimbót – ugye, milyen okos a természet?