
(Kép forrása: Getty Images)
A terhesség jelentős hormonális változásokkal jár együtt, amik különféle tüneteket okozhatnak. Ilyen lehet a koraterhességben a fáradtság, a mellek érzékenysége, a hányinger vagy éppen a gyakori vizelési inger, és vannak, akik különösebb tüneteket is tapasztalnak, mint például bizonyos ételek utáni sóvárás, az érzékenység egyes szagokra, vagy a sötétebb foltok kialakulása a bőrön.
Az alábbi galériában összegyűjtöttünk néhány olyan tünetet, amik meglepőbbek lehetnek a várandósság során. Természetesen nem biztos, hogy tapasztalni fogod ezeket, hiszen minden terhesség más – de azért érdemes tudnod arról, hogy akár ilyen különös tünetekkel is együtt járhat a babavárás időszaka.
Meglepőbb terhességi tünetek
7 fotó megtekintése
Felerősödő szaglás
A korai terhesség tünete lehet a fokozott szaglás – és a fokozott érzékenység a szagokra, a bizonyos illatokkal szembeni csökkent tolerancia. Bizonyos esetekben ez a hányingerhez is hozzájárulhat. (Kép forrása: Getty Images)
Fotó megosztása:
Furcsa szájíz
A hormonális változások – az ösztrogén és a progeszteron szintjének emelkedése – egyes kismamáknál okozhatnak furcsa ízérzékelést, például fémes szájízt, de van, aki kevésbé érzi ilyenkor az édes ízeket, vagy keserűbbnek érez ételeket. Az is előfordulhat, hogy a nyáltermelődés fokozódik. Az ízérzékelés változásakor érdemes lehet próbálkozni fűszerekkel, édesítőszer vagy éppen citromlé hozzáadásával az ételekhez. (Kép forrása: Getty Images)
Fotó megosztása:
Orrvérzés
Szintén egy meglepő tünet lehet, ami a hormonális változások számlájára írható, az orrvérzés a terhesség alatt. A terhesség alatti orrvérzés amiatt fordulhat elő, mert a várandósság alatt fokozott a véráramlás. Az orrnyálkahártya ilyenkor megduzzadhat és érzékenyebb lehet, ami gyakoribb orrvérzéssel járhat. (Kép forrása: Getty Images)
Fotó megosztása:
Puffadás és székrekedés
A terhesség együtt járhat különböző gyomor- és bélrendszeri tünetekkel is. A terhességi hormonok, mint a progeszteron és a relaxin elősegítik az izomszövet ellazulását – beleértve a gyomor- és bélrendszer izmait is, ami miatt az étel lassabban haladhat a szervezetben, ami gázképződést és puffadást okozhat. A progeszteron a széklet mozgását is lassíthatja, ami együtt járhat székrekedéssel. Érdemes puffadás esetén kerülni a szénsavas italokat és a puffadást okozó ételeket, székrekedés esetén pedig több folyadékot fogyasztani és segíthet az aszalt szilva is. (Kép forrása: Getty Images)
Fotó megosztása:
Linea nigra és sötét foltok az arcon
A terhesség alatt a megnövekedett ösztrogénszint fokozhatja a szervezet melanintermelését – ez a bőr pigmentjét adó természetes anyag – aminek következménye lehet, hogy sötétebbé válnak a mellbimbók és kialakulhat az úgynevezett linea nigra, a has közepén végigfutó sötét, függőleges vonal. Melazma is kialakulhat az arcon, ami sötétebb foltok megjelenését jelenti. (Kép forrása: Getty Images)
Fotó megosztása:
Éjszakai izzadás
A terhesség alatt a szervezet hőtermelése is fokozódhat, ami fokozott verejtékezéssel járhat együtt, és éjszakai izzadással. A Pittsburghi Egyetem Orvostudományi Karának tanulmánya szerint a nők 35 százaléka tapasztalt éjszakai izzadást a terhesség alatt, ami a menopauza során tapasztalható tünethez hasonló. (Kép forrása: Getty Images)
Fotó megosztása:
Megváltozó köldök
Ahogy növekszik a pocak, előfordulhat, hogy a köldök, ami addig befelé forduló volt, kidudorodik. Ez az utolsó trimeszterben, a terhesség vége felé jelentkezhet, a has bőrének nyúlás miatt, és a nyomás miatt, amit az egyre növekvő baba gyakorol a hasra. Arra érdemes figyelni, hogy a kiálló köldöknél a bőr érzékenyebb lehet, amikor a ruhához dörzsölődik. A baba születése után vissza fog alakulni a korábbihoz hasonlóra a köldök. (Kép forrása: Getty Images)
Fotó megosztása:
(Források: medicalnewstoday.com, thebump.com, parents.com)