Az epidurális érzéstelenítés (EDA) a gerincközeli érzéstelenítések egy fajtája. Az eljárás alatt egy behelyezett kanülön keresztül folyamatos – vagy többszöri – gyógyszerbeadás történik az úgynevezett epidurális térbe. Az érzéstelenítés hatása körülbelül 10-15 perc után érezhető. Hogy mit is “kell” ilyenkor tapasztalnunk? Nos, epidurális érzéstelenítés következtében az alsó testfélen érzéskiesés alakul ki.
Az eljárás fő célja az érzéstelenítés és a fájdalomcsillapítás. Legtöbbször vajúdás és műtétek esetében alkalmazzák.
Mi történik pontosan?
- Biztosítják a vénát.
- Infúzió formájában megtörténik a folyadékpótlás.
- Felhelyezik a rutin monitorizálási eszközöket (vérnyomásmérő, EKG, pulzoximéter).
- A beteget felültetik, lemossák fertőtlenítőszerrel a hátát.
- A bőr alá helyi érzéstelenítő gyógyszert adnak.
- A csigolyanyúlványok között elhaladva egy tűvel megkeresik az epidurális teret, egy vékony műanyag kanült vezetnek ide. A kanül bőrön kívül eső részét kötszerrel rögzítik a háthoz, míg a gyógyszeradagoló részt a vállhoz erősítik.
Nem ugyanaz!
Az epidurális érzéstelenítés és a spinális érzéstelenítés nem ugyanaz. Spinális eljárás esetében az egyszeri gyógyszerbeadást követően kb. 4-6 órán keresztül érzés- és mozgáskiesés alakul ki. És kanült sem helyeznek be.
Az epidurális és spinális érzéstelenítés együttesen is alkalmazható, ilyenkor a fájdalom szinte azonnal megszűnik. Viszont kevesebb hatóanyag befecskendezése is elegendő. Kórháztól függő lehet, hogy külön kell-e jelezni (természetes szülés esetében!) az EDA, vagy az EDA és a spinális érzéstelenítés együttes lehetőségét. Természetes szülésnél az is számít, hogy a vajúdás milyen szakaszában érkezik be a kismama a kórházba, egy bizonyos idő után ez a fájdalomcsillapítási módszer már nem kérhető.