A horkolás és az orrdugulás a terhesség előrehaladtával egyre rosszabbodhat, de a jó hír az, hogy ha valaki először a várandóssága alatt kezd horkolni, annál a baba születése után valószínűleg elmúlik ez a panasz.
Mi lehet az oka a terhesség alatti horkolásnak?
Az ösztrogén és a progeszteron hormonok magasabb szintje a várandósság alatt azzal is jár, hogy az orrban lévő erek szélesebbek lesznek, ami orrdugulást okozhat. A hormonok az orrszövetek megduzzadását is okozzák, ami tovább fokozza a problémát – írja a babycentre.co.uk.
A portál szerint a terhesség előtti testsúly és a horkolás között is lehet kapcsolat: minél magasabb volt a teherbeesés előtt az anya testtömegindexe (BMI), annál nagyobb a valószínűsége a horkolásnak. Ennek a nyak lágyrésze körüli túlsúly lehet az oka, ami hatására beszűkülnek a légutak, azt befolyásolva, hogy mennyire jó a légzés alvás közben, és így horkoláshoz vezethet.
Mi segíthet horkolás esetén?
- A hanyatt fekvés súlyosbíthatja a horkolást, ezért érdemes inkább az oldaladon aludnod, és egy párnával kissé megemelni a fejedet.
- Emeld meg egy kissé a matracnak azt a végét, amin a fejed van.
- Végezz rendszeresen testmozgást.
- Érdemes lehet kipróbálni a légzést könnyítő, horkolásgátló orrtapaszt vagy orrcsipesz használatát, egyeztetve az orvossal.
- A dohányzást és az alkoholfogyasztást a számos egyéb ok között amiatt is kerülni kell a terhesség alatt, mert a horkolást is súlyosbíthatja.
A whattoexpect.com portál további tippjei, amik segíthetnek:
- Használj éjszaka meleg párásítót a hálószobában.
- Tartsd szemmel az ajánlott kalóriabevitelt a terhesség alatt, mert a túlsúly növeli a horkolás rizikóját.
A horkolás valószínűleg a baba születése után megszűnik, de lehetséges, hogy nem azonnal, hanem amikor már többet veszítettél a terhesség alatti súlygyarapodásból.
- Kapcsolódó: Horkolás a terhesség alatt: mit tehetünk ellene?
Lehet a horkolás alvási apnoé jele?
A gyakori és hangos horkolás esetén előfordulhat obstruktív alvási apnoé is. Ez akkor fordul elő, amikor a légutak beszűkülnek, és alvás közben rövid időre leáll a légzés. Ez az éjszaka folyamán többször is megtörténhet.
A párod nagyobb valószínűséggel észlelheti nálad az obstruktív alvási apnoé tüneteit, mint te magadnál – ezek a következők lehetnek:
- hangos horkolás
- zajos és nehézkes légzés
- ismétlődő zihálás vagy horkantás, ha a légzés rövid időre megszakad
- nem érzed magad felfrissülve, kipihentnek alvás után, és fáradt vagy napközben
Ha rövid időre leáll a légzés, csökken az oxigén mennyisége a vérben. A szívnek pedig a szokásosnál erősebben kell dolgoznia ahhoz, hogy a kismama és a baba funkciói is normálisak legyenek.
Az alvási apnoé a következő állapotokhoz is kapcsolódhat, de nem egyértelmű, hogy az apnoé okozza-e ezeket, vagy csak egy időben fordulnak elő:
- terhességi cukorbetegség
- terhességgel összefüggő magas vérnyomás
- preeklampszia
Az alvási apnoé miatt kimerültnek is érezheted magad, ami növeli annak a kockázatát, hogy elaludj a munkahelyeden, vezetés közben, vagy miközben a többi gyermekedről gondoskodsz. Ha nagyon fáradt vagy a terhesség utolsó heteiben, akkor növekedhet a kockázata a hosszabb vajúdásnak, és a császármetszésnek.
Ha úgy gondolod, hogy alvási apnoéd lehet, keresd fel az orvosodat.
Forrás: babycentre.co.uk, whattoexpect.com