Miután kiderül, hogy fiú vagy lány érkezik-e a családba, a legtöbb családban azonnal megkezdődik a lelkes készülődés. Ez nemcsak a babaszoba berendezését, a kiszemelt ruhácskákat és játékokat határozza meg, hiszen az első pillanattól fogva másként bánnak az emberek egy fiú- és egy lánycsecsemővel.
A hamarosan nagykorúvá váló Sasha Laxton szülei éppen ezt akarták elkerülni, amikor úgy döntöttek, hogy a gender neutral, azaz nemi szempontból semleges nevelési módot fogják követni. Abban reménykedtek ugyanis, hogy így sikerül megóvniuk a gyereküket a társadalmi elvárásoktól, aki szabadon dönthet arról, mit szeret, mit nem, legyen szó játékról, ruháról és minden másról.
Ahhoz, hogy ehhez lefektessék az alapokat, nemcsak a terhesség alatt nem akarták tudni, hogy milyen nemű babát várnak, de még közvetlenül a szülés után sem akarták hallani. Mindezt azért, hogy amikor először találkoznak vele, ne akarjanak öntudatlanul is nemi sztereotípiákat kapcsolni a gyerekükhöz. Csak órákkal az érkezése után, az első pelenkázásnál fedezték fel a szülők, hogy milyen nemű a kicsi, de rajtuk és a szülésznőn kívül öt teljes évig senkinek sem árulták el, hogy Sasha (akinek direkt uniszex nevet választottak) milyen nemű.
A szobáját sárgára festették, a ruhásszekrényébe pedig lányos és fiús ruhák is kerültek. Szoknyákat és halálfejes pólókat is beszereztek, így Sasha maga dönthette el, hogy az adott napon milyen ruhába szeretne bújni, ahogy arról is ő határozott, hogy milyen legyen a hajviselete.
A játékok terén már van egy kis szabályozás – nincs Barbie baba és tűzoltóautó sem, mert ezek a játékok túl szexisták a szülők véleménye szerint. Inkább a kreatív, képzeletet fejlesztő játékokat pártolják.
„Nem mindenki fér bele abba a skatulyába, amit elvárnak tőle, csak azért, mert ilyen vagy olyan neműnek született. Már kislányként eldöntöttem, hogy én megpróbálok majd a gyerekemnek ennél nagyobb szabadságot adni. Ha ledöntjük a nemi korlátokat, kitágulnak a lehetőségek. Én ezt akarom megadni a gyerekemnek. A szabad választás lehetőségét” – fejtette ki Sasha édesanyja.
A szülők elég sok negatívumot tapasztaltak szokatlan nevelési stílusuk miatt: „Nem járok játszóházba és játszótérre, mert mikor megismerek egy anyukát, az első kérdése az, hogy fiú-e vagy lány a gyerekem. Amikor erre azt válaszolom, hogy nem szeretném elmondani, inkább arrébb mennek. Többé pedig nem is állnak velünk szóba.”
A Sasha pici korában még egészen úttörőnek számító szülők már akkor sem voltak egyedül, ma pedig még többen osztják azt a nézetet, hogy nem szerencsés ráerőltetni a gyerekekre az „apa dolgozik, anya főz” berögződést.
Nyitókép: Getty Images