Terhesség

Influenza a terhesség alatt: tippek a megelőzéshez és a gyógyuláshoz

Az influenzát elkapni nem túl nagy élmény, főleg nem terhesen. A következő tippekkel megelőzheted és - ha már megvan a baj - hatékonyan gyógyíthatod a betegséget.
2018. Február 23.
Mindenképp egyeztess orvosoddal a gyógyszerszedésről

A kismamák esetében akár háromszor annyi ideig is tarthat az influenza, mint egy átlagemberné, s a szövődmények (pl. tüdőgyulladás) kialakulásának is nagyobb az esélye, egy komolyabb influenza pedig sokszorosára növeli a koraszülés rizikóját is – olvasható a WebMD-n.

De hogy valami jó hírrel is szolgáljunk: az influenza a magzatra nem ártalmas, és csak azért, mert terhes vagy még nem kapod el könnyebben a betegséget, mint egy veled egykorú nem várandós nő. Na de nézzük is a tippeket!

Mi a leghatékonyabb módja a megelőzésnek?

Oltasd be magad! Teljesen mindegy, hogy a terhesség melyik szakaszában jársz, a harmadik trimeszterben sem késő beadatnod.

Habár az október és november az ideális hónap, amikor még “időben? kérheted a védőoltást, január végéig nem vagy lemaradva semmiről. Azért kell időben beadatni a védőoltást, mert a védettség kialakulásához szükség van 2-3 hétre. Általában februárban van a legtöbb megbetegedés, az pedig, hogy meddig tart a járvány, leginkább az időjárás függvénye – ha hosszú a tél, akár márciusig is elhúzódhat. Az oltást terhes kismamák és szoptató édesanyák is beadathatják – ez utóbbi esetben nem kell félni, a baba nem lesz beteg tőle.

Egyéb megelőzési tippek:

  • Moss kezet alaposan és gyakran.
  • Kerüld a tömeget.
  • Maradj távol a beteg emberektől.
  • Ne nyúlj a szádhoz, szemedhez, orrodhoz. A vírus gyakran úgy jut át egyik emberről a másikra, hogy egy beteg által érintett tárgyhoz nyúlunk, majd a fertőzött kezünkkel megpiszkáljuk az orrunkat, hozzáérünk a szánkhoz, vagy megdörzsöljük a szemünket.

Mit tegyél, ha már elkaptad az influenzát?

Mielőtt bármilyen recept nélküli gyógyszert vagy étrend-kiegészítőt beszereznél, feltétlenül beszéld ezt meg az orvosoddal, védőnőddel.

A természetes influenza elleni módszerek közül ezekkel próbálkozhatsz:

  • Mézes-gyógynövényes szopogatós cukorkák torokfájásra és köhögésre.
  • Minél több ágynyugalom.
  • Sok-sok folyadék (ásványvíz, tisztított csapvíz, 100%-os gyümölcslé, koffeinmentes gyógytea).
  • Párásító készülék a hálószobába, mely segít megelőzni a nyálkahártya kiszáradását, és megkönnyíteni a váladék kiürülését.

Mikor keresd fel ismét az orvost?

  • Ha légzési nehézségeid vannak.
  • Ha a tüneteid 3-4 nap után sem javulnak, vagy épp rosszabbodnak.
  • Miután kicsit jobban érezed magad, ismét olyan betegségre utaló tüneteket tapasztalsz, mint a hasfájás, hányás, magas láz, hidegrázás, mellkasi fájdalom és sűrű sárga váladékkal járó köhögés.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek influenza témában: