A terhességi cukorbetegség – ami a koraszüléssel is kapcsolatba hozható – a túlsúlyos kismamák egynegyedénél jelentkezik. Jelenleg a terhesség 24-28. hete között végzik el az ezzel kapcsolatos teszteket a terhes nőknél, ám egy brit kutatás szerint jobb lenne, ha már a 17. héten sor kerülne rá, mert akkor a kezelések is előbb megkezdődnének, és így az esetenként halálos kimenetelű magas vérnyomás kialakulásának esélye is csökkenne.
A szakemberek egyelőre nincsenek tisztában teljesen azzal, hogy a cukorbetegség miért növeli meg a preklampszia kialakulását, amely esetenként görcsökkel, ájulással, hányással jár együtt.
A dr. Sara White által vezetett kutatás során 646 túlsúlyos kismamát kísértek figyelemmel, akik közül 198 nőnél alakult ki terhességi cukorbetegség, és mindenkinél megnőtt a HbA1c szintje is (ez a hosszabb ideje fennálló cukorbetegségre utal), emellett csökkent az inzulinérzékenység mértéke, ami az inzulinrezisztencia előjele lehet.
A terhességi cukorbetegség kialakulásának kockázata csökkenthető a megfelelő testsúly fenntartásával, helyes táplálkozással, aktív életmóddal. Ha mégis kialakul, mind az anya, mind a gyermeke ki van téve a veszélynek, hogy később tartós cukorbetegség alakul ki náluk, bár az esetek többségében a szüléssel elmúlik az állapot.
Kapcsolódó cikkek:
– A terhességi cukorbetegség veszélyei
– 5 tanács, ha terhességi cukorbetegséggel diagnosztizálnak
– A terhesség alatti vércukorterhelés előrejelzi a felnőttkori cukorbetegséget
Forrás: Medipress