Terhesség

Lila vonal jelezheti a vajúdás előrehaladását?

A szüléshez kötődő kutatások egy része arra irányul, hogyan lehet a nem feltétlen szükséges beavatkozások számát csökkenteni, illetve kevésbé invazív vizsgálatokkal felmérni a méhszáj tágulását, ezzel sokkal kevesebb stresszt okozva a vajúdó nőkben.
2021. Október 07.
Lila vonal jelezheti a vajúdás előrehaladását? (fotó: Getty Images)

Időben és térben egymástól független klinikai vizsgálatok közepesen erős kapcsolatot találtak egy bizonyos, a végbéltől induló lila vonal megléte és hossza, valamint a méhszáj tágultsága között.

Hogyan vizsgálnak ma a kórházakban szülés közben?

A szülés természetes lefolyása során több “forrásból” tájékozódnak a szüléskísérők, orvosok az előrehaladásról: a has tapintásával keresik a baba fejének helyét, hüvelyi vizsgálattal igazolják a méhszáj tágulását, megfigyelik az összehúzódások gyakoriságát, erősségét. Ezek közül a nőgyógyászati gyakorlatban a hüvelyi vizsgálat számít az arany sztenderdnek arra nézve, hogy képet kapjanak a méhszáj tágulásának állásáról. Klinikai tanulmányok szerint ez a módszer meglehetősen bizonytalan: 48-56%-ban ad teljesen pontos képet a méhszáj méretéről. Eközben ez a rutin rendkívül kellemetlen a kismamáknak, sokszor borzasztó vizsgálati élményekről számolnak be a szülő nők.

Négyből három szülés során találtak lila vonalat

Egy skót állami kórházban folytatott kutatás során alternatív indikátort kerestek a méhszáj tágulásának becslésére – azért, hogy a nagyon gyakran rettenetesként megélt hüvelyi vizsgálattal minél ritkábban kelljen felkavarni a szülő nőket. A 2010-ben publikált, 3 hónapon keresztül végzett longitudinális kutatásba 144 szülő nő került be: olyanok is, akiknél spontán indult a szülés (78%), valamint olyanok is, akiknél indítani kellett (22%) azt. A vizsgált esetek 76 százalékában a szülés lefolyása alatt egy lila színű, a végbélnyílástól induló vonalat figyeltek meg a vajúdó anyákon. Statisztikai elemzéseket követően a kutatás megállapította, hogy a lila vonal hossza és a hüvely tágultsága között közepesen erős kapcsolat áll fenn, csakúgy, ahogy a lila vonal hossza és a magzat fejének helyzete között is.

Hogyan alakul ki ez a vonal?

A fenti vizsgálat megerősített egy korábbi, 1990-ben publikált klinikai kutatást, amely először jegyezte le a szülő nő végbélnyílásától induló pirosas-lilás vonal meglétét. Bryne és Edmonds azt feltételezték, hogy a lila vonal a baba fejének egyre lejjebb ereszkedése miatt az erősödő intrapelvikus nyomás hatására alakul ki. Ennek következtében a keresztcsont bizonyos vénáiban érszűkület alakul ki, ami az ott jelenlévő szubkután szövethiánnyal együtt a lila vonal megjelenéséhez vezet.

Mi a jövő?

Amint azt tanulmányuk végén a kutatók írják, a téma további vizsgálatokat igényel. Erre talán most, hogy a szülés túlmedikalizáltságát a tudományos élet képviselői is változásra érettnek tartják, sor is kerülhet. Elegendő ismeret és bizonyíték mellett ugyanis esetleg módosulhat a klinikai szülésvezetési gyakorlat és talán esély van a borzasztó kellemetlen hüvelyi vizsgálatok számának csökkenésére a szülés lefolyása során.(Cikk forrása: researchgate.net)