Terhesség

Megfázás, orrtünetek gyerekkorban: tippek a kezelésre

Tüsszög, köhög, fáj a torka és vég nélkül folyik az orra? Tudd meg, miként tarthatod kordában csemetéd megfázásos tüneteit, és hogyan mérsékelheted a bosszantó orrbajokat!
2022. Március 01.
Ha náthás a baba Fotó: Getty Images 

A megfázás tünetei (köhögés, orrdugulás, nátha) nem feltétlenül zavarják a gyermekeket a mindennapokban. Ha azonban a tünetek kellemetlenségeket okoznak (pl. a gyerek nem tud rendesen enni vagy aludni), vagy a köhögése erősödik és zavaró, akkor mindenképpen kezeljünk a panaszokat. Mutatunk néhány orr-kidugító praktikát!

A legfontosabb: rendszeres orrszívás és orrfújás

A legkisebbek esetében a legfontosabb teendő, hogy az orrjáratokat átjárhatóvá tegyük. Amíg a gyermek nem tudja önállóan (és hatékonyan) kifújni az orrát, addig orrszívó készülék (orrporszívó, elektromos orrszívó) segítségével távolíthatjuk el a váladékot.

Tanácsos az orrleszívás előtt pl. tengervizes orrspray-t fújnunk a járatokba, ez ugyanis segít eltávolítani a szennyeződéseket, egyúttal fellazítja a beszáradt váladékot is.

Orrmosás

Előfordulhat, hogy a tengervizes orrspray már nem elegendő. Ahhoz, hogy az orr hátsó részében, illetve az orrmandulában pangó váladékot is hatékonyan eltávolíthassuk, érdemes lehet a gyermek orrát átmosni. A patikában kapható gyermek orrmosó szettek általában már bölcsődés, illetve óvodás kortól használhatóak, és a segítségükkel számtalan fül-orr-gégészeti szövődményt előzhetünk meg.

Orrspray

Az orrnyálkahártya-összehúzó (dekongesztáns, “kidugító”) gyógyszeres orrspray-vel csínján kell bánnunk! Vannak országok, ahol ezek használatát 3-6 éves korig egyáltalán nem is javasolják a szakemberek.

Szerencsére rendelkezésre állnak olyan patikai készítmények is, amelyek biztonságos összetevőkből állnak, nem károsítják a gyerkőc orrnyálkahártyáját, helyette kifejezetten támogatják annak regenerációját.

Védjük az érzékeny bőrt is!

Mindig töröljük le az orr körüli váladékot, és kenjük be a bőrt babák számára javasolt krémmel. Az orr körüli ragadós, makacs nyák esetén használjunk nedves vattakorongot.

Meleg fürdő

Egy kellemes, meleg kádfürdő segíthet az orrjáratok kitisztításában, a nyák oldásában, és ellazítja a nyűgös babát is.

Gyengéd masszírozás

Finoman masszírozzuk át a baba orrnyergét, a homlokát, a halántékát és az arcát.

Folyadékpótlás

Gondoskodjunk róla, hogy a gyermek elegendő folyadékhoz jusson: az anyatejes baba igény szerint kerüljön mellre, a tápszerrel etetett gyereket pedig kínáljuk forralt és lehűtött vízzel.

Aromaterápia, de csak megfontoltan!

A babáknál illóolajos (aromadiffúzoros) párologtatás is elősegítheti a kellemetlen tünetek enyhülését. Ehhez azonban kérjük szakember segítségét, hiszen a legkisebbek esetében még meglehetősen szűk a felhasználható illóolajok köre, és vannak olyan olajok, amelyeket kifejezetten tilos babáknál alkalmazni (pl. amelyek mentol-, fenol- vagy ketontartalmúak).

Fontos szabály, hogy légzéskönnyítésre se az orr környékén, se a mellkason ne használjunk 1 éves kor alatt illóolajat tartalmazó készítményeket! Ezek ugyanis irritációt, légzési nehézséget okozhatnak.

Párologtatásra – három hónapos kor felett – csakis 100 százalékban természetes, minőségi, terápiára alkalmas illóolajokat vegyünk igénybe sokszoros hígításban (pl. mandarin, citrom, narancsvirág, orvosi levendula, geránium, római kamilla vagy rózsa).

Párásítsunk!

Télen, a fűtésszezon beköszöntével a lakás levegőjének páratartalma drasztikusan csökkenhet, ami kiszáríthatja a nyálkahártyát, orrdugulást, torokkaparást okozhat, továbbá száríthatja a baba legfontosabb védelmi vonalát, a bőrt is. Mivel a kiszáradt nyálkahártya védtelenebb a kórokozókkal szemben, vagyis a baba is könnyebben megbetegszik, ezért rendkívül fontos, hogy a levegő páratartalmát az optimális 40-60 százalék között tartsuk! Ebben lesz segítségünkre a hidegpárás párásító, amit érdemes a baba szobájában alvás közben és éjszaka is használni. Mindig legyen kéznél tengervizes orrspray is, amivel nedvesen tarthatjuk a pici orrnyálkahártyáját!

Tiszta levegő

Gondoskodjunk arról, hogy otthonunk levegője tiszta és egészséges legyen! A legfontosabb szabály, hogy biztosítsunk teljesen füstmentes környezetet a csecsemő számára. Mivel a dohányfüst megtapad a felületeken (pl. bútorokon, ruházaton), ezért hosszú időn át károsíthatja a baba szervezetét.

Otthonunk levegőjének tisztán tartását segíti, ha kerüljük a különféle irritáló anyagok, füstölők, illatgyertyák és illatosítók használatát is!