Kisgyerek

Folyadékigény gyermekkorban és a kiszáradás jelei

Nem árt, ha a szülők tisztában vannak vele, hogy mennyi folyadékra van szüksége a babáknak, és azzal is, milyen jelekkel jár a kiszáradás, ami a kicsiknél sokkal könnyebben következik be. Azt is érdemes tudni, hogyan kezeljük a hányást, hasmenést.
2021. Május 17.
Ismerd meg a baba folyadékigényét és a kiszáradás jeleit (fotó: Getty Images)

Folyadékigény a gyerekeknél

A napi bevitt folyadékmennyiség szervezetünkben szerteágazóan hasznosul (pl. veszítünk belőle a vizelet- és székletürítéssel, a légzés kapcsán párolgással, a bevitt tápanyag energiájának hasznosításakor, izzadással, stb).Minél fiatalabb egy gyermek, testének teljes víztartama annál magasabb. A gyermekek alapanyagcseréje gyorsabb, összfolyadék raktára a felnőttekéhez képest töredék mennyiség.  Ezáltal könnyen megérthető, hogy a bevitt és felhasznált folyadékmennyiség között esendő egyensúly áll fenn [1].A napi összfolyadékigény megnövekszik, ha a gyermek több folyadékot veszít (pl. hányás, hasmenés, láz, fokozott izzadás, egyes betegségekben kórosan megnövekedett vizeletmennyiség, nehézlégzés esetén emelkedett légzésszám kapcsán, stb.).A gyermekünknek szükséges napi folyadékmennyiséget szülőként is jó közelítéssel felbecsülhetjük.Számítása: (napi összfolyadékigény) = alap folyadékszükséglet + folyamatosan veszített folyadék + fennálló hiány(Példa számítást a cikk végén találunk).Alap folyadékszükséglet testsúlykilogrammonként [2], [3]

Testsúly (kg) Alapfolyadék (~ml) Testsúly (kg) Alapfolyadék (~ml)
3* (betöltött egy hetes életkortól) 450 22 1540
4* 600 23 1560
5* 700 24 1580
6* 780 25 1600
7 850 26 1620
8 900 27 1640
9 950 28 1660
10 1000 29 1680
11 1050 30 1700
12 1100 31 1720
13 1150 32 1740
14 1200 33 1760
15 1250 34 1780
16 1300 35 1800
17 1350 36 1820
18 1400 37 1840
19 1450 38 1860
20 1500 39 1880
21 1520 40 2000

*a gyermek fél éves koráig az ideális folyadék az anyatej, még hányás-hasmenés esetén is!

Ha beteg a gyerek, nagyobb a folyadékveszteség

Lázas gyermeknél 10%-kal növeljük az alap folyadékszükséglet értékét minden °C emelkedés esetén. Tehát 38 fokos testhőnél az alapfolyadék 110 %-a, 39 fokos testhőnél 120 %-a a mérvadó, stb.

Ha a kis betegnél nehézlégzést, vagy kifejezett izzadást tapasztalunk, akkor: 10-20%-kal emelhetünk az alap folyadékszükségleten.

A pelenkás vagy bilis vizelet és széklet mennyiségét pontosan mérhetjük, gyűjtőedényben felfogva a hányás volumene is ismertté válik.Fennálló hiány becslése [4]

Enyhe folyadékhiány

(~ testsúly 4%-a)

Közepes folyadékhiány

(~ testsúly 7%-a)

kutacs csecsemőknél a környező koponyacsontokkal egy szintben besüppedt
bőr ráncolhatósága kissé ráncolható a has bőre ráncolható

(összecsípve rövid ideig elemelkedve marad, majd lassan visszaáll)

szem enyhén aláárkolt, síráskor könnyezik síráskor nincsenek könnyek
nyelv száraz száraz, kifejezetten lepedékes
bőr színe sápadt szürkés-sápadt
bőr hőmérséklete meleg hűvös
vizelet enyhén csökkent csökkent
viselkedés normál irrtiábilis
teendő otthon ellátható

40-50 ml/kg folyadékot kapjon az első 4 órában, 24 óra alatt pedig 150 ml/kg folyadékot fogyasszon a gyermek

amennyiben 2 órán belül nem javul a folyadékhiány, mindenképpen akut orvosi vizsgákat indokolt

Súlyos kiszáradás a gyermek otthonában nem kezelhető, a gyermek azonnali orvosi segítségnyújtásra szorul, ha

– a csecsemő kutacsa jelentősen besüppedt,

– a has összeráncolt bőre nem simul vissza másodperceken belül,

– szemei beesettek,

– nyelve taplószáraz,

– bőre márványozott, szürke, hideg tapintatú,

– az iskoláskor alatti gyermeknek 6, az iskoláskorú gyermeknek 8 órája nem volt vizelete,

– viselkedése aluszékony, nehezen ébreszthető, külvilág ingerei felé érdektelen.

Hányás a babánál, gyerekeknél 

A hányás [5] bonyolult reflexes folyamat, mely a szervezetünk védekező válaszreakciója, a tápcsatornába került károsnak ítélt anyagok eltávolítására. Hátterében legtöbbször fertőzés áll, mely gyermekeknél nem kizárólag a gyomor-bélhurutot jelenti, okozhatja például középfül- tüdőgyulladás vagy húgyúti fertőzés is.

(Számos más kórforma mellett is jelentkezhet hányás, melyek részletezése meghaladja ezen írás kereteit).Nem tekinthető hányásnak a csecsemő étkezések közben vagy etetés után tapasztalt bukása, mely élettani jelenség, a gyomor és nyelőcső között elhelyezkedő záróizom éretlenségéhez köthető. Az idő előre haladtával a bukások mennyisége javul; ha a csecsemő jó étvággyal eszik, súlya egyenletesen gyarapszik, aggodalomra nincs ok.

Mikor elengedhetetlen az orvosi vizsgálat a gyereknél?

– hányinger nélkül tapasztalt sugárhányás, vagy hajnalonként visszatérő hányás esetén.

– 2-8 hetes életkorban (különösen fiú csecsemőnél) etetés után egyre gyakoribbá váló hányások [6].

– ha a bukások mennyisége az idő teltével nem javul vagy stagnál, emellett a csecsemő súlygyarapodása megáll vagy fogyni kezd.

– ha a kiszáradás jeleit észleljük és a megfelelő folyadékpótlást próbálkozás ellenére otthon biztosítani nem tudjuk a gyermek számára.

– ha a gyermek tarkója kötötté válik.

– ha a gyermek hányása véres. Szoptatott csecsemőknél gyakran előfordul, hogy az édesanya megrepedt mellbimbójából távozó kis mennyiségű vért lenyelik. Nagyobb gyermek erőltetett hányása vagy a száj-illetve orrüregből lecsorgó vérzés hatására is lehet véres a gyermek hányása.

– ha a hányás mellé véres székletürítés társul.

– súlyos, -fájdalomcsillapítás mellett nem szűnő- hasi fájdalom, epés hányás esetén.

Hogyan kezelhetjük otthon a hányást gyermekünknél?

A folyadék és ionpótlás kiváló eszköze a patikában kapható ORS (orális rehidráló folyadék), mely létezik előre elkészített folyadék és szülő által összekeverendő por formában is.Enyhe kiszáradás és gyomor bél-hurut esetén a hígított almalé ugyanolyan hatásos lehet [7].

Hasonlóan jól alkalmazható, ha egy hideg pohár vízbe annyi cukrot teszünk, amennyi csak feloldódik, ehhez egy nagyobb csipet sót adunk. Hogy fogyasztható ízű legyen, kevés citrommal ízesítjük. (A túl sok citrom a savas kémhatás miatt gyomorfalat izgatva refluxhoz, égő érzéshez vezethet).A hideg (kb. 8 °C) folyadék kissé nyugtatja az irrtiált gyomor-bélrendszert.

Mindhárom fenti módszer azt a lehetőséget használja ki, hogy a cukor és a só a bélbolyhokon keresztül egymás felszívódását elősegítve jut a véráramba és a környező szövetekhez. Érdemes az utolsó hányás után húsz perccel kezdve 5 percenként egy-egy evőkanálnyi mennyiséggel megitatni a gyermeket. Ne csüggedjünk, ha esetleg folyamatosan ismétlődnek a hányások, akkor 5-10 perc ismételt várakozás után nyugodtan folytathatjuk a gyermek itatását, mely, ha türelmesek vagyunk, szinte száz százalékban hatékony lesz.Amennyiben a gyermeknél az effektív (étel tartalmú) hányások után kínzó öklendezés marad vissza, vagy a kis mennyiségű hányadékban csak gyomornedv, esetleg epe található, a kellemetlen hányinger okozta rossz közérzet csillapítására, és a pihenés lehetőségének magadására végső lehetőségként Daedalonetta végbélkúpot használhatunk. Mivel a kúp hatóanyaga álmosít, alkalmazása mellett a gyermek fokozott felügyeletet igényel!Adagolása [8]:

Életkor Gyógyszeradag
2 hónapos – 2 éves kor fél kúp, max napi 1x
2 – 6 éves kor fél kúp, 4 óránként, max napi 6x (= 3 kúp összesen!)
6 – 12 éves kor 1 kúp, 4 óránként, max napi 6x
12 éves kor felett 1 Deadalon kúp, max napi 2x

(Májelégtelenség esetén csökkentett adagok alkalmazandók).A hasonló nevű Daedalon végbélkúp 12 év alatti gyermekek esetében ellenjavallt.

Mi a helyzet a diétával?

Diéta tartása gyomor-bélhurut esetén mai szemléletünk szerint nem indokolt, ehet a gyermek, ami jól esik neki. Egyes fertőzések kapcsán a bélbolyhokon lévő tejcukor (laktáz) lebontó enzim mennyisége átmenetileg csökken, emiatt tejcukor tartalmú ételek fogyasztása mellett a gyermeknél hasfájást, puffadást tapasztalhatunk. Ilyenkor átmenetileg (1-2 napon át) érdemes lehet az elfogyasztott tejtermékek mennyiségét kissé csökkenteni. Hasonlóan javasolt a nehéz zsíros ételek fogyasztásának visszavezetésével némi fokozatosságra törekedni.

Nagyobb gyermekek jól tolerálják a banán-répa-almaszósz-pirítós kombinációját (BRAP néven is hallhattunk már erről az étrendről).

Hasmenés

Hasmenés [9] alatt a napi legalább 3 laza állagú székletürítést értjük, a tünetet legtöbbször fertőzés okozza [10], a kórokozók közül kiemelkedő gyakorisággal rota- , calici-, adenovírusok. (Egyéb kórokok ismertetése nem célja a cikknek).

A folyadékpótlás fentebb ismertetett praktikáit érdemes minél hamarabb alkalmazni. Székletfogót rutinszerűen nem adunk, mert a szervezetünk a hasmenéssel szeretne a káros anyagoktól megszabadulni.Igen kifejezett mennyiségű hasmenés esetén Smecta porból két éves kor felett naponta 4 tasak (12 gramm) 3 napig, majd további 4 napig naponta 2 tasak (6 gramm) adható [8].Hasonlóan hatékony készítmény a Hidrasec [8], melyet 2 normál állagú széklet észleléséig kell alkalmazni, maximum 7 napon át (legtöbbször 5 nap kezelés elegendőnek bizonyul).

Gyógyszer neve Adagolás
Hidrasec baby granulátum (10 mg) 3 hónapos kor- 9 kg: napi 3×1 tasak

9-13 kg: napi 3×2 tasak

Hidrasec junior granulátum (30 mg) 13-27 kg: napi 3×1 tasak

27 kg felett: napi 3×2 tasak

Hidrasec kapszula (100 mg) gyermekkorban ellenjavallt

felnőtteknek napi 3×1 kapszula

A bél normál flórájának helyreállításához probiotikumokat alkalmazhatunk.

A Lactobacillus GG (pl. Protexin, Progastro) és a Saccharomyces boulardii (pl. Enterol) törzseket tartalmazó készítmények hatásossága bizonyított. A Lactobacillus reuteri (pl. Biogaia) hatékonysága gyengébb evidenciával rendelkezik [11].

Mikor elengedhetetlen az orvosi vizsgálat a gyereknél?

– nagy mennyiségű hasmenés esetén, ha a folyadékhiányt otthoni próbálkozás után pótolni nem tudjuk,

– véres székletürítés,

– súlyos, -fájdalomcsillapító mellett nem szűnő- hasi fájdalom esetén.

Példa számítás haladóknak:

21 kg-os gyermek, enyhe kiszáradással (4% folyadékhiánynak felel meg), 24 óra alatt 3x hányt (összesen kb. 300 ml mennyiségben), egyéb fokozott vesztés nincs.

napi összfolyadék igénye (ml) = 1520 + 840 + 300 = 2660 ml

1) alap folyadékszükséglet: 1520 ml

2) 4% fennálló folyadékhiány: 21 (testsúlykilogramm) x 0,04 (4%) = 0,84 kg.

Mivel 1 kg víz = 1 liter víz, ezért 0,84 kg = 840 ml

3) folyamatosan veszített folyadék: 300 ml

Lektorálta: Dr. Horváth Dávid csecsemő-és gyermekgyógyász szakorvos (házi gyermekorvos és Bethesda Gyermekkórház)

Forrásjegyzék:

[1] Tulassay Tivadar: Klinikai gyermekgyógyászat, 2. bővített kiadás, Medicina Könyvkiadó Zrt., Budapest, 2018, 104-105. oldal

[2] Tulassay Tivadar: Klinikai gyermekgyógyászat, 2. bővített kiadás, Medicina Könyvkiadó Zrt., Budapest, 2018, 76. oldal

[3] Tulassay Tivadar: Klinikai gyermekgyógyászat, 2. bővített kiadás, Medicina Könyvkiadó Zrt., Budapest, 2018, 106. oldal, 6.3. táblázata alapján – folyadékigény

[4] Tulassay Tivadar: Klinikai gyermekgyógyászat, 2. bővített kiadás, Medicina Könyvkiadó Zrt., Budapest, 2018, 106. oldal, 6.2. táblázata alapján (részlet)

[5] Tulassay Tivadar: Klinikai gyermekgyógyászat, 2. bővített kiadás, Medicina Könyvkiadó Zrt., Budapest, 2018, 463. oldal

[6] Tulassay Tivadar: Klinikai gyermekgyógyászat, 2. bővített kiadás, Medicina Könyvkiadó Zrt., Budapest, 2018, 480-481. oldal – pylorus stenosis

[7] Tulassay Tivadar: Klinikai gyermekgyógyászat, 2. bővített kiadás, Medicina Könyvkiadó Zrt., Budapest, 2018, 107. oldal – higított almalé

[8] Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet honlapja / Gyógyszer adatbázis, https://ogyei.gov.hu/gyogyszeradatbazis/ utolsó megtekintés 2021. 05. 04.

[9] Tulassay Tivadar: Klinikai gyermekgyógyászat, 2. bővített kiadás, Medicina Könyvkiadó Zrt., Budapest, 2018, 465-466. oldal

[10] Tulassay Tivadar: Klinikai gyermekgyógyászat, 2. bővített kiadás, Medicina Könyvkiadó Zrt., Budapest, 2018, 721-722. oldal

[11] ESPHAGAN: Knowledge Center 2014 Guidelines for the Management of Acute Gast-roenteritis in children in Europe, https://www.espghan.org/knowledge-cen-ter/publications/Gastroenterology/2014_Guidelines_for_the_Management_of_Acute_Gastroenteritis_in_children_in_Europe, utolsó megtekintés 2021.05.06.Készülj az első évre a DOKIMAMIKKAL! – Egészségügyi gyorstalpaló a baba első 12 hónapjára

Doktornők, akik maguk is épp babát várnak vagy épp kisgyerekkel vannak otthon… – Ki tudhatná jobban náluk, milyen tudnivalókra van szüksége az édesanyáknak? Gyűjtsd be a legfontosabb egészségügyi információkat a kicsi első évével kapcsolatban a Bethesda Gyermekkórház orvos anyukáitól! Kövess minket 1 hónapig – heti 4-5 új cikkel jövünk!

Témák:

Kérdezd a szakembert!

Ha kérdésed van a témával kapcsolatban, tedd fel a cikk szerzőjének: ITT