Terhesség

Új eljárással kezelnék a méhen kívüli terhességet

A kutatók egy új szer kipróbálására készülnek, amely segíthet a méhen kívüli terhességben szenvedő nőknek elkerülni a sürgősségi műtétet.
2024. Szeptember 08.

Az Aberdeeni Egyetem által vezetett 1,6 millió font értékű kísérlet azt vizsgálja, hogy a mifepriszton nevű szintetikus szteroid hatékonyabb-e, mint a jelenlegi orvosi kezelési lehetőség a méhen kívüli terhesség kezelésére – amikor az embrió rossz helyen, a méhen kívül kezd növekedni. A mifeprisztont már több európai országban próbálták bevezetni, sok helyütt – köztük Magyarországon is -vita övezte a használatát, egyfajta abortusztablettaként tekintenek rá.

Mi ez?

Méhen kívüli terhességről akkor beszélünk, amikor a megtermékenyített petesejt a méhen kívül, leggyakrabban az egyik petevezetékben beágyazódik, bár más helyeken is előfordulhat, például a méhnyaknál, a petefészkekben vagy a hasüregben.

Ora Jesner londoni szülés és nőgyógyászati tanácsadó az Independentnek úgy magyarázta, hogy mivel ezeket a területeket nem úgy tervezték, hogy támogassák a növekvő terhességet, a méhen kívüli terhesség növekedésével a terület szétrepedhet, és belső vérzést okozhat, ami veszélyes lehet.

Aggodalmas nő

Oda kell figyelni a tünetekre!

Az Egyesült Királyságban minden 90 terhességből körülbelül 1 méhen kívüli. A cikk arra figyelmeztet, hogy sajnos nem lehet megmenteni a magzatot, ha már méhen kívüli állapotba került.

A  méhen kívüli terhességek körülbelül felénél nem ismert a pontos kiváltó ok, azonban, ha korábban volt méhen kívüli terhessége, petevezeték-műtéte vagy kismedencei műtétje, kismedencei gyulladásos betegsége  vagy szexuális úton terjedő fertőzései, például a chlamydia, megnőhet a méhen kívüli terhesség kockázata. Egyéb kockázati tényezők közé tartozik az endometriózis, a dohányzás és a termékenységi kezelés, például a lombik.

A tünetek általában a terhesség negyedik és 12. hete között alakulnak ki.

„A méhen kívüli terhesség tünetei változhatnak, de magukban foglalják az alsó hasban vagy a medencében fellépő fájdalmat, a normál menstruációtól eltérő hüvelyi vérzést és a vállvégi fájdalmat, amely belső vérzésre utalhat” – mondja Jesner.

Mivel a tünetek nagyon hasonlóak lehetnek más állapotok tüneteihez, mint például a vetélés, a húgyúti fertőzések vagy a gyomorpanaszok, ezért félrediagnosztizálhatók. Ígyazoknak a nőknek, akik a terhesség korai szakaszában tapasztalják ezeket a tüneteket, sürgős orvosi segítséget kell kérniük a korai diagnózis és kezelés biztosítása érdekében.