„A várandósság valóban olyan állapot, amelyben a szervezet lassabban bontja le a koffeint” – mondta a gyermeket váró nők kávézásáról Schmidt Judit dietetikus a Házipatika.com portálnak. A koffein a méhlepényen keresztül átjut a magzatba, akinek a teste pedig ekkor nem termel olyan enzimet, amely képes a koffeint lebontani. A legjobb tehát az lenne, ha a kismama egyáltalán nem kávézna, teázna, és más koffeintartalmú ételeket, italokat, például kólát, energiaitalt sem fogyasztana, valamint csokoládét, kakaót is csak mértékkel. Ez azonban a gyakorlatban szinte betarthatatlan, és ma már az orvosok, táplálkozástudományi szakemberek is valamivel megengedőbbek e téren.
„Egészséges, nem várandós embereknek napi 400 milligramm koffein az a felső határ, amelynél többet nem tanácsos fogyasztani” – mutat rá Schmidt Judit, hozzátéve: aki babát vár, ennek a mennyiségnek legfeljebb a felét, azaz napi 200 milligrammot fogyaszthat kockázat nélkül a nagy átlagot tekintve. Ez nagyjából két kávé koffeintartalmának felel meg. A biztonsággal elfogyasztható koffeinmennyiség természetesen függ az egyéni érzékenységtől is. Van, aki ennél kevesebbtől is rosszul alszik, ideges, ingerlékeny lesz, esetleg émelyegni kezd, vagy terhességi magas vérnyomásban szenved. Ilyen esetekben érdemes akár teljesen el is hagyni a koffeinforrásokat.
Azt, hogy mennyi koffeint lehet fogyasztani a szoptatás alatt, és hogyan hat a kávézás a magas vérnyomásra, illetve fogyaszthatnak-e kávét a magas vérnyomással küzdők, elolvashatod a Házipatika.com írásában, IDE kattintva.