Terhesség

Minden, amit a VBAC-ről tudni kell

Min múlik vajon, hogy egy nő képes lesz-e császár után a hüvelyi szülésre? Mindent információt összegyűjtöttünk, amit a VBAC-ről tudni kell.
2022. Július 26.
Fotó: Getty Images

Ha egy nő császármetszéssel hozta világra az első/előző gyerekét, két lehetősége van a következő szülésénél: vagy újból császármetszéssel ad életet a babának, vagy úgynevezett VBAC-kel. A VBAC (Vaginal Birth After Caesarean) tehát a császármetszés utáni hüvelyi szülés elnevezése. Fontos tudni, hogy VBAC-re a legtöbb esetben igenis van lehetőség, azaz az egyszer császár mindig császár alapkitétel mára szerencsére meghaladottá vált. De még így is vannak bizonyos feltételek, amiknek egy sikeres VBAC érdekében meg kell valósulniuk. Lássuk, mik ezek!

Az egyik legfontosabb feltétel: a hozzáértő orvos

Fontos tisztában lenni vele, hogy amennyiben Magyarországon egy anyuka császármetszéssel hozzá világra az első gyerekét, az sajnos nagyban megnehezítheti, hogy a következő szülése hüvelyi úton történjen. Idehaza sok kórházban még mindig nem támogatják, vagy egyáltalán nem is engedélyezik a VBAC-et, mivel a nőgyógyászok részéről olyan külön tudás és gyakorlat szükséges hozzá, ami még nem számít általánosnak. Ha tehát egy szülésznek nincs benne rutinja, akkor nem is feltétlenül fogja támogatni a nőt a császár utáni hüvelyi szülésben.

A hegszétválás kockázata

A VBAC a legrettegettebb szövődménye a hegszétválás, aminek a lehetősége nagyban megnő, amennyiben csökken a két szülés között az idő. Ennek a komoly, akár életet is veszélyeztető kockázatnak a valószínűsége egy császármetszés után 20-32/10000, többszörös előzetes császármetszés esetében 170/10000.

Ki kell várni az időt

A szakmai irányelv szerint a két szülés között minimum 18 hónapnak, de ideálisan 24 hónapnak kell eltelnie. Így lehet a hegszétválás kockázatát minimálisra csökkenteni.

Nem szabad megismétlődnie az előző császár indikációjának

Ez magyarul annyit jelent, hogy nem szabad, hogy ismét felmerüljön az az ok, ami miatt előzőleg császármetszésre volt szükség. Például a farfekvés, a placenta previa (előlfekvő méhlepény) vagy a terhességi magas vérnyomás.

Az anya általános egészségi állapota

Fontos, hogy az édesanya ne legyen se cukorbeteg, se szívbeteg és ne legyen magas vérnyomása sem. Ezek a betegségek ugyanis magas kockázatot hordoznak a vajúdás során.

Összességében tehát a legfontosabb, hogy az anya találjon egy olyan szakembert, akinek megfelelő gyakorlata van a VBAC-ben. Ha ezen kívül megfelelő az időzítés és az édesanya lelkileg is felkészült rá, akkor biológiai szempontból majdnem mindenki alkalmas rá, hogy megpróbálkozzon a császár utáni hüvelyi szüléssel.