Terhesség

Öt terhességi mítosz

A terhességet számos tévhit, mítosz övezi, amelyek többsége valószínűleg még abból az időből származik, amikor viszonylag kevés információt tudtak a laikusok a várandósságról vagy éppen a magzatról.
2020. December 09.
Öt terhességi mítosz (fotó: Getty Images)

Sokféle tévhit, furcsa megfigyelés él a terhességgel kapcsolatban, a baba nemén át, a különféle tiltólistás ételekig. A tévhitek szilárdan tartják magukat, és sok esetben félelmekből vagy információhiányból származnak. Hoztunk most öt olyan terhességi mítoszt, amelyeknek semmi közük a valósághoz, de meglehetősen elterjedtek.

Tévhit: A terhes has formája alapján megtudhatjuk a baba nemét: ha lent van a pocak, akkor fiú lesz, ha feljebb, magasan domborodik, akkor pedig lány

Az igazság: nem árulja el a has formája, hogy lány vagy fiú a magzat. Valójában az, hogy a has magasabban vagy lentebb helyezkedik el, az izmok megnyúlásával és hasizommal magyarázható. Ha egy nő hasa magasabban van, ez valószínűleg csak azt jelenti, hogy erős hasizmai vannak, vagy ez az első terhessége.

Tévhit: A magzat pulzusa elárulja a nemét: ha lassabb a szívfrekvencia, akkor fiú baba lesz, ha pedig gyors, akkor lány.

Az igazság: A magzati pulzusszám a terhesség végén 120 és 160 ütés / perc között mozog. Semmit nem árul el a baba neméről, hogy milyen a magzati pulzusszám.

Tévhit: A terhesség alatti pattanások alapján tudni lehet a baba nemét.

Az igazság: Ha egy nőnek pattanásos az arca, akkor lánya lesz – ez természetesen nem igaz, semmi köze a baba nemének a kismama pattanásaihoz. A pattanásoknak, a bőr állapotának a genetikához, az étrendhez több köze van, de leginkább a hormonális változások okozzák a terhesség alatti bőrproblémákat.

Tévhit: A terhesség alatti fűszeres ételek fogyasztása vakságot okoz a csecsemőnél.

Az igazság: A fűszeres ételek fogyasztása terhesség alatt teljesen biztonságos, de gyomorégéshez vezethet. Természetesen nem okoz semmilyen károsodást, vagy vakságot a magzatnál.

Tévhit: A terhesség alatti gyomorégés azt jelenti, hogy a baba nagy hajjal fog születni.

Az igazság: Egyetlen kutatás említi azt, hogy azok a terhességi hormonok, amelyek ellazítják a nyelőcső izmait, a szőr/hajnövekedésért is felelősek, de egyértelmű összefüggést egyelőre nem találtak az anyai gyomorégés és a hajas kisbaba között. A gyomorégés meglehetősen gyakori a terhesség során, az oka pedig az, hogy a növekvő méh miatt a gyomor helyzete feljebb kerül, a gyomorsav könnyen visszaáramlik a nyelőcsőbe. A másik kiváltó ok az lehet, hogy a sárgatesthormon hatására a nyelőcső és a gyomor közötti izom elernyed.

(via healthline.com)