Terhesség

Rák után gyakrabban fordulnak elő terhességi szövődmények

A fiatal ráktúlélő nőknek a súlyos betegség után más következménnyel is szembe kell nézniük: fokozott kockázatúnak kell őket tekinteni a terhesség során előforduló szövődmények szempontjából - derül ki egy nemrégiben megjelent kutatásból.
2017. Március 30.

A kutatás 15,000 szülést vizsgáltak 15-39 éves nők körében, Észak-Karolinában. Azoknál, akik életük során már megküzdöttek valamilyen daganattal, nagyobb eséllyel lépett fel szövődmény, így koraszülés, császármetszés szüksége, illetve alacsony születési súly.

„A nőknek tisztában kell lenniük ezekkel a következményekkel, azonban még sok feladatunk lesz, hogy megértsük a jelenség miértjét, illetve, hogy ezek a koraszülött gyermekek fokozott rizikójúnak tekintendők-e bármilyen egészségügyi szempontból” – nyilatkozta a kutatás vezetője, Hazel Nichols, az University of North Carolina adjunktusa.

A cikk kapcsán megkérdezett nőgyógyász szerint az eredmények nem meglepőek. „Fokozott figyelemmel kell kísérni a ráktúlélő nők terhességét, különös tekintettel a koraszülés, tápláltsági állapot és a magzat súlyára való tekintettel” – nyilatkozta Dr. Jill Rabin, a Northwell Health ambuláns ellátásának egyik vezetője.

A tanulmány során 2,600 ráktúlélő szülését hasonlították össze 13,000 megelőző daganatos kórtörténettel nem rendelkező nő terhességével. A daganatot leküzdők körében gyakoribbnak bizonyult a koraszülés, a császármetszés és az alacsony születési súly. A kockázat magasabbnak bizonyult a terhesség alatt diagnosztizált daganatnál. A koraszülés aránya a ráktúlélők esetében 13%, míg az egészségeseknél 9%-os volt. Bizonyos daganattípusok esetében a koraszülés kockázata még magasabb bizonyult.

A daganatos anamnézis nélküli nőkhöz képest a korábban nőgyógyászati rákkal küzdő nők esetében háromszor nagyobb, az emlőrák és a non-Hodgkin limfóma esetében kétszer nagyobb, a Hodgkin limfóma esetében pedig 60%-kal nagyobb a szövődmény kockázata.

„Fontos tisztában lenni ezekkel a következményekkel, de a kutatás talán legfontosabb eredménye, hogy ezek a nők is képesek családot alapítani, s gyermeket világra hozni, ami nagyszerű hír” – tette hozzá Nichols. „Sok nőnek sikerült megőrizni a termékenységét a daganat és annak kezelésének dacára.”

A kutatást a JAMA oncology című kiadványban közölték.

Kapcsolódó cikkeink:

Az tartotta bennem a reményt, hogy lehetnek gyerekeim

Hamarosan a kemoterápia sem teszi meddővé a nőket?

Forrás: Medipress