Terhesség

Első széklet szülés után: ezt kell tudnod róla

Akár beszél róla, akár nem, minden kismamát foglalkoztat a kérdés: Mire számíthatok a szülés után a bélmozgással és az első széklettel kapcsolatban?
2025. Március 25.

Szülés után, a felszabaduló hormonoknak, a gyengült medencefenéknek, a megnyúlt gátizmoknak és az esetleges sérüléseknek köszönhetően az utolsó, amire az ember gondolni akar, hogy bizony a vécét is újra kell használnia. A szülés után várhatóan 2-4 napon belül esedékes lesz az első széklet, amivel kapcsolatban itt vannak a legfőbb tudnivalók.

nő a vécén ül

A szülés utáni “nagydolog” tényleg nagy dolog! (Fotó: Getty Images)

Vegyél be székletlágyítót

A szoptatás során is szedhető székletlágyító (ami nem jelent egyet a hashajtóval!), segítheti a széklet áthaladását a bélrendszeren, nedvességet hozzáadva, lágyítva azt. Ez nem hosszú távú használatra szolgáló készítmény, csupán a szülés utáni, kezdetben esetleg lassabb bélmozgás áthaladását hívatott segíteni.

Maradj hidratált

A szülés annyira fárasztó lehet, mintha lefutottál volna több maratont, ezért gondoskodj a folyadékpótlásról. A hidratáltság az egészséges bélmozgáshoz is elengedhetetlen, mert ahogy az étel áthalad a bélrendszeren az emésztés során, a tápanyagok és a víz is felszívódik belőle. Ezért győződj meg róla, hogy elegendő mennyiségű vizet igyál, hogy a székleted is könnyebben ürülhessen és elejét vedd a székrekedésnek.

Mit érdemes enned?

Az aszalt szilva, a rostokban gazdag élelmiszerek, mint a rostdús gabonafélék, a meleg folyadékok mind segítik a széklet könnyebb áthaladását a bélben. A szülés utáni első hetekben valószínűleg lassabb lesz a bélmozgás, de a székrekedés akár 3 hónapig is problémát okozhat.

Sámlira fel!

Szerezz be egy kis sámlit vagy lépcsőt, tedd a vécével szembe, majd tedd fel rá a lábadat a vécén ülve. Tedd a könyököd a térdedre, és hajolj egy kicsit előre. Ez a pozíció segíti a széklet távozását, ellentétben azzal, amikor egyenesen ülsz a vécén.

Koncentrálj a légzésre

Vegyél egy nagy levegőt, majd kezdj el óvatosan nyomni, miközben folyamatosan fújod ki a levegőt. Nagyon óvatosnak kell lenned, különösen, ha varratod is van. Arra is figyelj, hogy valóban csak akkor menj ki a vécére, ha szükségét érzed.

Óvatosan a törléssel

Az első egy-két hétben bidé híján érdemes szórófejes palackot használnod, és puha, vizezett zsebkendővel áttörölni a végbélnyílás környékét, de a nedves törlőkendő is jó szolgálatot tehet.

Naplózd, mikor látogatod a mosdót

Az anyukák gyakran elfelejtik nyomon követni a saját mosdóhasználatukat, miközben arra koncentrálnak, hogy a baba mennyi pelust tölt meg. Nem kell komplikált dologra gondolni, csak írd fel egy cetlire, mikor tudtál vécére menni, hogy tudd, ha kimaradtak napok.

A szülés utáni székrekedés elkerülése miatt sem árt figyelni, hány nap marad ki. A székrekedés miatt olyan problémák is kialakulhatnak, mint az aranyér vagy a végbélrepedés. A megelőzés mindig könnyebb, ne várd meg, amíg fájdalom vagy vérzés jelentkezik.

Bármilyen problémát észlelsz, ha túlzottan lassúnak találod a bélmozgásod vagy székrekedést tapasztalsz, keresd fel az orvosodat!

Fotó: Getty Images