Terhesség

Tömegesen perelnek be háziorvosokat oltásellenes szülők

Az oltásellenes szülők háziorvosok ellen indítanak pereket tömegesen, mert azok nem állítanak ki a gyerekeknek olyan egészségügyi igazolást, amivel megtagadhatnák a gyerekkori kötelező oltások beadatását.
2024. Április 10.
oltás gyerek
Kép: Getty Images

 „A védőoltásokat, amelyeket évszázadok óta az orvostudomány egyik legnagyszerűbb találmányai közé sorolnak, nem szabad elbagatellizálni. Alacsony átoltottság esetén számos, a védőoltásokkal egyébként megelőzhető betegség jelenhet meg újra, mint ahogyan ez évről évre megtörténik a környező országokban. Ennek ellenére az utóbbi pár évben Magyarországon is megjelentek olyan csoportok, amelyek érzelmekre hatva, a pánikkeltés és bizalmatlanság irányába igyekeznek eltolni a védőoltásokról szóló híreket, kommunikációt. Honlapjaikon az oltóanyagokkal kapcsolatban hamis információkat terjesztenek, valamint bíróság, illetve Alkotmánybíróság előtt támadták és próbálják támadni a védőoltási rendszert” – írta a helyzetről Telexnek a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ.

A népegészségügyi központ szerint az oltásellenes mozgalmak jogszerű eljárások mögé bújva, jogszerűtlen és szakmaiatlan indokokkal igyekeznek akadályozni a védőoltási program működését.

Az egészségügyről szóló törvény lehetőséget ad a védőoltás alóli mentesítésre, ha ezt egészségi ok indokolja. A kezelőorvos, a beteg vagy a beteg törvényes képviselője kérelmezheti a védőoltás alóli mentesítést, ha az a beteg állapota miatt nem lehetséges, illetve ha az egészségét vagy meglévő betegségét várhatóan károsan befolyásolná. A kérelemhez minden esetben csatolni kell a mentesítés indokoltságát alátámasztó, a kezelőorvos által adott szakvéleményt, írja a Telex.

„Az elmúlt időszakban a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ is értesült arról, hogy a területileg illetékes népegészségügyi hatóságoknál, járási hivataloknál tömegesen indultak el védőoltás alóli mentesítési eljárások, amelyek esetében a kezelőorvos nem adott szakvéleményt a felmentésre vonatkozóan, mivel nincs egészségi akadálya a védőoltás beadásának. Ezért a törvényes képviselők az orvosi szakvéleményt megkérdőjelezve, sérelemdíj iránti polgári peres eljárásokat kezdeményeztek a szakorvosok ellen. Tudomásunkra jutott az is, hogy egyes esetekben háziorvosok, házi gyermekorvosok ellen büntetőfeljelentéseket tettek foglalkozás körében elkövetett szándékos vagy gondatlan veszélyeztetés miatt, annak ellenére, hogy az oltóorvosok a szakma szabályai és a jogszabályi kötelezettségeknek megfelelően végzik tevékenységüket. Az ilyen jogi eljárások időtartama alatt a gyermekek védőoltása halasztódik, ami tömeges méreteket öltve a járványügyi biztonságot veszélyeztetheti” – írta a szervezet a lapnak.

A koronavírus-oltások ellen kampányoló Orvosok és egészségügyi dolgozók a tisztánlátásért egyesület weboldalán például egész útmutató van arról, hogyan viselkedjen a szülő az orvosnál, ha nem akarja beoltatni a gyerekét.

 „A nem oltottak minden tekintetben, minden egyes oltás esetén, minden életkorban, mindig jobban szerepelnek, mint az oltottak. 18 hónapos korig huszonkilenc féle oltóanyaggal találkozik a csecsemőnek a szervezete. Semmiféle kontroll, felelősség nincs sem a gyártó, sem az állam, sem az oltást végző orvos részéről. A kiutat abban látjuk, hogy a kötelező jellegét az oltásoknak el kell venni” – idézi a Telex az egyik konferencia összefoglaló videójában dr. Tamasi József belgyógyászt, a csoport egyik alapítóját.

„Látni kell, hogy az oltásellenes mozgalmak nyújtotta hamis tájékoztatás alapján kezdeményezett jogi eljárások közvetlenül a védőoltást jogszerűen végző oltóorvosok ellen irányulnak, de összességében hazánk járványügyi biztonságára, ezáltal a lakosságra jelentik a legnagyobb veszélyt – írta az népegészségügyi központ a lapnak. – Mivel az NNGYK feladata a hazai járványügyi biztonság garantálása, ezek a szerveződések nagy mértékben megnehezítik a járványügyi szakemberek munkáját, valamint a mindenkori hiteles, tudományos ismereteken alapuló tájékoztatást.”

Magyarországon az átoltottság valamennyi kötelező oltásfajtánál meghaladja a 99 százalékot. A védőoltási program több mint 100 éves múltra tekint vissza. Jelenleg a gümőkór (tuberculosis), a torokgyík (diphtheria), a szamárköhögés (pertussis), a merevgörcs (tetanus), a gyermekbénulás (poliomyelitis anterior acuta), a kanyaró (morbilli), a rózsahimlő (rubeola), a mumpsz (parotitis epidemica), a bárányhimlő, a b típusú Haemophilus influenzae (Hib), a pneumococcus és a Hepatitis B ellen kötelező a védőoltás, illetve kötelezően felajánlandó a HPV elleni védőoltás.