Terhesség

Túlzott nyáltermelés a terhesség alatt: mi okozhatja?

A terhesség során számos furcsa tünettel lehet találkozni, elég, ha az orrdugulásra, az ételundorra, vagy éppen a lábfej méretének növekedésére gondolunk. A korai várandósságban pedig túlzott nyáltermelést is tapasztalhat néhány kismama.
2022. Július 11.
Túlzott nyáltermelés a terhesség alatt: mi okozhatja? (Fotó: Getty Images)

Mi lehet az oka a túlzott nyáltermelődésnek?

A What to Expect szerint a ptyalism gravidarumnak is nevezett tünet viszonylag ritka, és leggyakrabban olyan nők számolnak be róla, akik reggeli hányingerrel is küzdenek.

Ezt a terhességgel járó tünetet, amikor a száj a szokásosnál több nyállal telik meg, valószínűleg a terhesség korai szakaszában, az első trimeszterben lehet tapasztalni. Bármilyen furcsának vagy kellemetlennek is hangzik ez a tünet, a szakértők azt gyanítják, hogy ennek jó oka van: a szervezet ezzel védi a szájat, a fogakat és a torkot a gyomorsav maró hatásától – ami olyan esetben is előfordulhat, amikor valaki nem érzi magát rosszul.

A portál szerint bármi is legyen az oka, a túlzott nyáltermelés nem súlyos tünet, azonban gyógymód sincs rá – viszont a szülés után legkésőbb abbamarad, bár a legtöbb esetben ennél jóval korábban.

A szakértők nem biztosak abban, hogy mi állhat a túlzott nyáltermelés hátterében, de a legvalószínűbb az, hogy a terhességi hormonoknak köszönhető ez a furcsa tünet is.

A Babycenter portál szerint is leggyakrabban a terhesség első trimeszterében fordulhat elő a túlzott nyáltermelés, és általában megszűnik a második trimeszter elején. Azonban vannak ritka esetek, amikor egészen a szülésig folytatódhat, és a terhesség előrehaladtával még fokozódhat is. De még ezekben az esetekben sem tekinthető súlyos vagy a baba állapotát veszélyeztető tünetnek, inkább kellemetlennek, főként, ha gyakran szükséges kiköpni a túl sok nyálat.

A portál szerint a következők miatt lehet fokozott nyáltermelést tapasztalni:

  • Hormonális változások – a szakértők nem tudják biztosan, hogy miért lehet egyes nőknél a fokozott nyáltermelést az első trimeszterben, de az egyik lehetséges ok a hormonális változás.
  • Hányinger – az émelygés miatt lehetséges, hogy a kismama próbál kevesebbet nyelni, ami a nyál felhalmozódását okozhatja. A túlzott nyáltermelés gyakoribb a hyperemesis gravidarumban, a vészes terhességi hányástól szenvedőknél.
  • Gyomorégés – a gyomorégéssel is összefüggésbe hozható ez a tünet. A gyomorsav irritációt okozhat a nyelőcsőben, ami arra serkenti a nyálmirigyeket, hogy fokozott nyáltermeléssel semlegesítsék a gyomorsavat.
  • Irritáló anyagok – bizonyos irritáló anyagok, mint például a füst, szintén fokozhatják a nyáltermelést, csakúgy, mint a fogszuvasodás és más szájfertőzések, egyes gyógyszerek, toxinoknak való kitettség, illetve bizonyos egészségügyi állapotok.

Mi segíthet túlzott nyáltermelődés esetén?

A következő tippeket érdemes lehet kipróbálnia annak, aki túlzott nyáltermelődéssel küzd a terhesség alatt.

  • fogmosás és szájvízhasználat naponta több alkalommal
  • gyakori, kisebb, kiegyensúlyozott étkezések, és kevés keményítőtartalmú étel fogyasztása
  • megfelelő mennyiségű víz fogyasztása (tarts kéznél egy palackot, és igyál gyakran, kis kortyokat)
  • a rágózás hatására nem termelődik kevesebb nyál, de segíthet könnyebben lenyelni a termelt nyálat (ha a nyál lenyelése émelygést okoz, célszerűbb inkább kiköpni)
  • jég rágcsálása
  • savanyú étel vagy ital fogyasztása, például citromkarika

Források: whattoexpect.combabycenter.com