Terhesség

Új módszer a terhességi hányinger kezelésére

A terhességi hányinger és hányás gyakori probléma, a terhes nők 70-80 százalékát érinti.
2012. Október 08.

Az esetek többségében enyhék a panaszok, érdemi következményekkel nem kell számolni, bár az életminőséget nyilvánvalóan ez esetben is érintik, azonkívül táplálkozási zavar, esetleges ingerlékenység, koncentrációzavar ilyenkor is előfordulhat. Súlyosabb esetekben fokozódhatnak a panaszok, elmaradhat a terhesség során az élettani súlygyarapodás, esetleg súlycsökkenés is bekövetkezhet. Ilyenkor elmaradhat a magzat megfelelő növekedése és fejlődése.Szerencsére ritkán, de előfordulhat olyan szintű anyagcserezavar, valamint só- és vízháztartási zavar, hogy kórházi kezelés válik szükségessé.Fontos figyelmet szentelni a következményként fellépő pszichés zavaroknak is, mert a tartós rossz közérzet miatt feszültség, ingerlékenység léphet fel, ami konfliktusokhoz vezethet a magánéletben és a munkahelyen is. A koncentráció zavara nehezítheti a munkavégzést. A súlyos esetek a későbbi gyermekvállalásra is hatással lehetnek.

A panaszok csillapítása érdekében célszerű bevezetni étrendi, életmódbeli változásokat, de szükség lehet fizikális hányáscsillapító módszerekre, esetleg pszichoterápiára, gyógyszerek alkalmazására, súlyos esetben kórházi kezelésre is.

Életmód-változtatás, diéta

A hányinger részben megelőzhető vagy csillapítható gyakori, kisebb mennyiségű étel fogyasztásával, az étkezésben a rendszeresség bevezetésével és az étkezéshez nyugodt helyzet megteremtésével. Fontos a megfelelő folyadékbevitel, de itt is érvényes a „többször keveset” elv. Kerülendők a fűszeres ételek, a túlzott kávéfogyasztás és a dohányzás.Célszerű a stresszhelyzetek kerülése, a megfelelő időtartamú és minőségű pihenés (beleértve az éjszakai alvást is) és a szoros ruházat kerülése.

Étrend-kiegészítők, homeopátiás szerek

Több növényi eredetű készítmény is használatos a hányinger megelőzésére és csillapítására, de a hatékonyságról és a biztonságosságról nem állnak rendelkezésre széles körű, ellenőrzött vizsgálatok. Az egyéni tapasztalatok is változóak, előfordulhat az is, hogy épp maga a készítmény erősíti a hányingert.

Gyógyszerek

A B6-vitamin széles körben használatos a hányinger csillapítására, az Országos Gyógyszerészeti Intézet által kiadott alkalmazási előírás szerint terhességben a maximálisan ajánlható napi adag 25 mg (1 tabletta).Gyógyszerek alkalmazása előtt mindenképpen konzultáljon a kezelőorvosával vagy gyógyszerészével, hiszen még nincs megfelelő mennyiségű tapasztalat arról, hogy a terhesség alatt is biztonságosak-e mivel az egyéb esetekben hányás csillapítására használt gyógyszerek.

Fizikális eljárások

Mind az akupunktúrával, mind a masszázzsal vannak kedvező tapasztalatok, de hatékonyságuk egyénileg eltérő lehet.

Új módszer a terhességi hányinger kezelésére

Elektromos neuromoduláció

Az elektromos neuromoduláció során egy adott ideg kap a bőrön át elektromos ingerlést, ez befolyásol valamely idegrendszer által irányított működést. A módszer előnye, hogy gyógyszermentes, egyénileg jól szabályozható hatást biztosít, és a hatása gyorsan jelentkezik. Hosszú fejlesztési folyamat előzte meg a terhességi hányinger és hányás csillapítását célzó eljárás bevezetését, melynek során több klinikai vizsgálatot is végeztek. A vizsgálatok eredménye alapján a bőrön keresztül végzett (transzdermális) elektromos neuromoduláció eredményesen csökkenti a hányingert és a hányást, s ez nem jelent kockázatot sem a terhes anya, sem pedig a magzat számára. A hányinger csillapítására alkalmazható eszköz – a PrimaBella™ – nagyon egyszerűen működtethető, így maga a beteg tudja irányítani a kezelést a tünetek erőssége szerint.A PrimaBella™ – formájában hasonlít egy karórára – a csukló fölé helyezendő az alkar belső oldalára. A készülék a bekapcsolás után elektromos impulzusokat ad le, amelyek az alkar középső részén futó ideg útján eljutnak a központi idegrendszer hányásközpontjába, ahol a gyomorműködést szabályozó idegsejtek aktivitását befolyásolva helyreállítják a gyomor nyugalmi izomösszehúzódásait. Amikor a tünetek csillapodnak vagy megszűnnek, a készülék kikapcsolható.

Tekintetettel arra, hogy a hányinger és a hányás egyéb megbetegedések tünete is lehet, fontos, hogy a panaszok, tünetek fellépésekor keresse fel kezelőorvosát.

A PrimaBella™ készülékről a www.primabella.hu weboldalon olvashat, innen letöltheti a készülék használati utasítását és a terhességi hányás kezelésével kapcsolatos betegtájékoztatót.

A PrimaBella™ gyógyászati segédeszköz, így gyógyszertárakban és gyógyászati segédeszközöket forgalmazó üzletekben szerezhető be.

A helyes használatról és a kockázatokról olvassa el a használati útmutatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát.