Dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa válaszolt kérdéseinkre.
Azt, hogy magas-e a trombózis kialakulásának rizikója, szakorvosi vizsgálat dönti el. Amennyiben a családban előfordult már ilyen betegség, laborvizsgálat deríti ki, hogy van-e genetikai hajlama a vérrögösödére:
– MTHFR mutáció, amely a gyermekvárás időszakában nagy jelentőségű.
– Protrombin mutáció, a vér alvadékonyságát vizsgálják.
– Leiden mutáció vizsgálata trombóziskészség mérésére.
Milyen készítmény a megfelelő?
Amennyiben van genetikai hajlama, akkor előfordulhat, hogy heparin injekciót kell alkalmaznia, a megelőzésben ugyanis a legnagyobb szerepe a véralvadásgátló terápiának van.
Dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa kérdésünkre elmondta: a heparin-tartalmú injekciók (LMWH) a kumarin (K-vitamin antagonisták) származékokkal és a NOAC (új típusú véralvadásgátló) tablettákkal szemben teljes biztonsággal használhatóak a terhesség alatt, mivel nem károsítják a magzat fejlődését. A szülés után általában még 6-8 hétig kell szúrnia magát a mamának, a későbbi véralvadásgátló szükségességéről vagy a gyógyszer szedésének beállításáról is a szakorvos dönt.
A terhesség utáni időszak
Nem csak a terhesség, hanem a gyermekágyi időszak is fokozza a rizikót, főleg akkor, ha a kismama császármetszés útján hozta világra gyermekét. A szülész orvosok gyakran azt tanácsolják, hogy akinél nagy a trombózis fellépésének esélye, már a teherbeesés előtt jelentkezzen hematológusánál, hogy megbeszéljék, a terhesség során mikor kell elkezdeni a véralvadásgátló injekció adását – hangsúlyozza a szakorvos.
Kapcsolódó cikkeink:
- Terhesség: mikor kell véralvadásgátló terápia?
- Véralvadási kisokos- melyik fogalom mit jelent?
- Trombózis után egészséges újszülött?
Forrás: Trombózisközpont