Baba

Így változnak a kicsik alvási szokásai

Ha megismerjük a babák alvási szokásaink, igényeinek életkoronkénti változásait, talán könnyebben fogjuk venni, ha újra és újra felborul a ritmus.
2024. Szeptember 14.
baba alszik plüssel

Kép: Getty Images

Mennyi alvásra van szüksége a babáknak és a kisgyerekeknek? Nem mindegy mekkora babáról beszélünk, hiszen életkoronként eltérő, hogy mennyi alvásra, pihenésre van szükségük. Sokszor mire beáll egy alvási, altatási rutin, jön valami változás: fogzás, növekedési ugrás, nagymozgás elsajátítása. Ilyenkor azt tapasztalhatjuk, hogy ami eddig működött, az már nem, és kezdhetünk mindent elölről. Szokás azt mondani, hogy a gyereknevelésben egy dolog biztos: az állandó változás.

Ám maga az a tény, hogy a babánk cseperedik is megváltoztatja az alvást: eleinte nagyon sokat alszanak a kicsik, de idővel egyre kevesebbet, változó mintázatban. Lássuk, hogy alakul – nagy átlagban – az alvás életkoronként.

Újszülöttek– 16-17 óra

Az újszülött babák még nagyon sokat alszanak, átlagosan 16-17 órát, de van, aki még ennél is többet. Szinte annyit alszanak napközben, mint éjszaka: a nappali alvás átlagosan nagyjából 6-8 óra, az éjszakai alvás nagyjából 8-9 óra. Egyhuzamban valószínűleg nem alszanak 2-3 óránál többet a nap folyamán, mert gyakran felébrednek enni.

1-2 hónapos korban – 14-16 óra

A baba ebben az időszakban kezdi megérteni a különbséget a nappalok és az éjszakák között, így valószínűleg többet alszik éjszaka, mint nappal. Azonban még napközben is sokat alszik. Ilyenkor a nappali alvás átlagosan nagyjából 6-7 óra, az éjszakai pedig 8-9 óra.

3 hónapos kortól – 14-16 óra

3 hónapos korára a baba már valószínűleg megérti a nappal és az éjszaka közötti különbséget, és a nappali alvása valószínűleg három alvásra oszlik. A nappali alvás átlagosan nagyjából 4-5 óra, az éjszakai átlagosan 10-11 óra.

6 hónapos kortól – 14 óra

A nappali alvások fokozatosan hosszabbak. A legtöbb babának ekkorra két napközbeni alvása lesz. A nappali alvás időtartama átlagosan 3 óra, az éjszakai alvásé pedig 11 óra.

9 hónapos kortól – 13,5 óra

Gyakori lehet a 9 hónapos babáknál, hogy gyakrabban ébrednek fel, mert ebben az időszakban kezdődik a szeparációs szorongást, ami megzavarhatja az alvást. De az olyan új készségek megtanulása, mint a mászás, vagy éppen a lefekvés előtti játék szintén megzavarhatják az alvási szokásait. A napközbeni alvás nagyjából 2,5 óra lehet, az éjszakai pedig 11 óra.

12 hónapos kortól – 13,5 óra

Az egyéves kisgyerek két napközbeni alvásának hossza kicsit lerövidülhet, míg az éjszakai alvása továbbra is nagyjából 11 óra lehet. A napközbeni szundítások ideje 30 perc és 2 óra között lehet (akár 3 is) és valószínűleg egyszer reggel/délelőtt, egyszer pedig délután alszik.

18 hónapos kor – 13 óra

Sok kisgyerek hagy fel a délelőtti alvással. A délutáni szunyókálás még jó néhány évig marad. A legtöbb gyerek ennyi idős korban éjszaka körülbelül 10-11 órát alszik.

 

babycentre.co.uk