Amikor a baba megszületik még nem tudja megemelni a fejét, hiszen a nyak-és hátizmai még nem elég erősek hozzá. Ha hasra tesszük, a fejét automatikusan oldalra fordítja, reflexszerű mozgás ez. A nyak-, törzs- és hátizmai fejlődéséhez és megerősödéséhez az kell, hogy nappal, éber állapotban sokat legyen hason. Éjjel vagy amikor alszik azonban a hirtelen csecsemőhalál kockázatának csökkentése miatt a háton fekvés/alvás ajánlott. (Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia (American Academy of Pediatrics; AAP) 2022-ben a SIDS rizikó csökkentése érdekében aktualizált ajánlásokat fogalmazott meg. A Pediatrics szakfolyóiratban megjelentetett AAP-ajánlás elsősorban a biztonságos alvókörnyezet megteremtését mutatja be, de kitér a csecsemő táplálására, a szülők életmódjára.
Az AAP ajánlás szerint (itt most kizárólag a csecsemő alvás pozíciójára térünk ki): az egyévesnél fiatalabb babákat minden esetben hanyatt fekvő pozícióban kell a vízszintes fekvőfelületű ágyba helyezni. Amennyiben a csecsemő már hátról hasra tud fordulni, akkor is a hanyatt fekvő pozícióban történő lefektetés javasolt, de nem szükséges a hasra fordult csecsemőt alvás közben hanyatt fekvő pozícióba fordítani (kivéve azt az esetet, amikor a hason fekvés nem bizonyul biztonságosnak). Hasonlóan ajánlást olvashatunk többek között a Semmelweis Kiadó gondozásában megjelent, online is elérhető a Mit tegyek, ha beteg a gyermekem? Gyermekkori betegségek és sürgősségi élethelyzetek otthoni megoldása c. kiadványban is, ami ITT érhető el.)
Mikor emeli meg a fejét a baba?
Ez a fontos mérföldkő elég hamar egy hónapos korban bekövetkezik: nemcsak felemeli, hanem oldalra is fordítja a fejét. Ekkor még megtartani nem tudja a fejét, ha felemeled függőleges helyzetbe, még tartanod kell a fejét, ha ne bukjon hátra. Még egy hónap elteltével azonban a nyaki izmok már erősek ahhoz, hogy hasra fektetve képes 45 fokos szögben megemelni, rövid ideig megtartani a fejét. Három hónaposan már stabilan tudja tartani a fejét a baba, háton fekvő helyzetben pedig egyik oldalról a másik irányba fordítja. Hason fekve fejét felemelve tartja, és feje nem inog függőleges helyzetben. Ekkor mozgásában már megjelenik a szándékosság is, ha felemeled, a törzsével egy irányban tartja a fejét.
Középen tudja tartani a fejét négy-öt hónapos korában, már nem billen egyik oldalra sem háton fekve. Ekkor alakul ki a biztos fejemelés: már 90 fokos szögben meg tudja tartani hason fekve, miközben támaszkodni tud kinyújtott karjain, nyitott tenyerein. Az ötödik hónapban a fejét már mindig stabilan tartja, és háton fekve is megpróbálja megemelni.
Gyanúra adhat okot, ha a baba az első két hónapban fejét hátra feszíti, amikor felemeled függőleges helyzetbe, illetve ha mindig csak az egyik irányba fordítja a fejét. Három hónaposan jelzésértékű, ha sem hason fekve, sem ülésbe húzva nem emeli a fejét. Ezt mindenképp jelezni kell a védőnőnek és a gyermekorvosnak a státuszvizsgálatokon.