Baba

K-vitamin: ezeket ne rontsd el az adagolásnál!

Nagyon fontos a baba első napjaiban és hónapjaiban, hogy elég K-vitamin kerüljön a szervezetébe. Erre figyelj, amikor beadod neki a vitamint.
2025. Január 16.
Újszülött baba, K-vitamin adagolása

Fotó: Getty Images

Amikor megszületik a babád, az orvos egészen biztosan elmondja neked, hogy hogyan kell kapnia K-vitamint – de az is lehet, hogy a védőnő már előre tájékoztat erről. Hogy miért annyira fontos ez a vitamin? Nagy szerepe van a véralvadásban, és ha nincs belőle elég a szervezetben, vérzékenység léphet fel, ami az újszülöttekre rendkívül veszélyes köldök-, bőr-, bélrendszeri- vagy tüdővérzéshez is vezethet. És miért nincs belőle elég? Mert a méhlepényen keresztül kis hatékonysággal jut át a K-vitamin, és az anyatejben is csak kis mennyiségben van jelen, ráadásul az újszülöttek és koraszülöttek steril bélflórája még nem képes K-vitamint termelni, és a májuk sem elég érett még a szükséges mennyiség előállításához. Nem képződik elég, nem is raktározódik elegendő, és a bevitel is alacsony – ezért kell annyira odafigyelni a pótlására.

Mennyi K-vitamint kell adni?

Annyit, amennyit az orvos előír – ez a legfontosabb szabály. Mindig az orvosod utasítását kövesd, mert ha az általános irányelvtől eltérő adagolásra van szüksége a babádnak, azt ő tudja megállapítani. A jelenlegi irányelvek szerint azonban ez az általános adagolás: a koraszülöttek injekció formájában kapják a súlyuknak megfelelő mennyiséget. Az érett újszülöttek megszületésük után szájon át kapnak 2 mg K-vitamint. 4-7 naposan kel ismét kapnia a babának 2 mg-ot (1 ampulla) szájon át. Ezután minden betöltött hónapban 6 hónapos korig 2 mg (1 ampulla) a szükséges mennyiség, amíg az étkezés nagyobb részt anyatej.

Mire figyelj, amikor beadod a K-vitamint?

Ezek a legfontosabb tudnivalók a K-vitamin adagolásakor

  • A fecskendőből közvetlenül a baba szájába adagolod a gyógyszert.
  • Etetés előtt add be, hogy a szájában maradt gyógyszer is a gyomrába kerülhessen.
  • Mielőtt letöröd az ampulla tetejét, ellenőrizd, hogy ne maradjon folyadék a nyak feletti részben.
  • Ott nyomd meg az ampullát, ahol azt a fehér pötty jelzi, különben több darabra törhet.
  • Ha tévedésből a szükségesnél több K-vitamint kapott a baba, azonnal hívd fel a gyerekorvost, vagy ha nem elérhető, keresd fel a legközelebbi kórház sürgősségi osztályát.

Ha bármiben bizonytalan vagy az adagolást, teendőket illetően, akkor hívd a gyerekorvost, de a védőnőtől is kérdezhetsz.

Mikor nem kell K-vitamint pótolni?

6 hónapos kor után nem kell tovább adagolni a K-vitamint, mert már nem áll fenn tovább a vérzékenység veszélye, a véralvadási rendszer eddigre már elég érett, hogy ne kelljen életveszélyes vérzéstől tartani. Akkor sem kell a babádnak K-vitamint kapnia, ha még 6 hónaposnál fiatalabb, de több, mint felerészben kapja a tápszert az anyatejhez képest, mert a tápszer tartalmaz K-vitamint. És ha a baba már felerészben szilárd ételt vagy pépet eszik (és a többi anyatej), akkor sincs már szükség a K-vitamin pótlására, mert a hozzátáplálás megkezdésekor módosul a kicsi bélflórája, és a jótékony bélbaktériumok már képesek a K-vitamin előállítására.

Források: drschulerzsofia.hu, tunderidoktorneni.hu, hazipatika.com