A következő 9 dolgot soha nem lenne szabad mondani neki.
“Úgy viselkedsz, mint az édesanyád/édesapád!”
Azt mondani a gyermeknek, hogy valaki másra emlékeztet a rossz viselkedése – például a másik szülő, vagy egy olyan személy, akinek nem értékeled a viselkedését -, az határozottan nem segít. De károsak lehetnek azok az összehasonlítgatások is, mint például: “Miért nem tudsz olyan szép csendben ülni az asztalnál, mint a testvéred?”. Tiszteld gyermeked egyediségét, és tedd világossá, hogy ő egy önálló személyiség.
“Egy igazi bajkeverő vagy!”
A gyereket bajkeverőnek, rosszalkodósnak, csintalannak nevezni önbeteljesítő jóslat lehet. De nem csak a negatív, hanem az olyan pozitív címkék is hathatnak negatívan a gyermek önértékelésére, mint a sportcsillag vagy a matekzseni.
“Hagyd abba a sírást!”
A gyerek viselkedését fegyelmezd, ne az érzelmeit, hiszen tudnia kell, hogy bármit is érez, az teljesen rendben van. Azonban ha sikoltozik, direkt bosszantóan viselkedik, mert szomorú/ideges/stb., segíts neki abban, hogy e helyett milyen egyéb módszerrel próbáljon megküzdeni az érzéseivel.
- Kapcsolódó: Ez a fegyelmezési módszer nem árt a gyereknek
“Megtanultad a leckét?”
A fegyelmezés lényegének annak kellene lennie, hogy a gyermeked a hibáiból tanuljon, nem pedig arról, hogy összezavard és megalázd. Megkérdezni azt, hogy megtanulta-e a leckét, akkor azt érezheti, hogy a fegyelmezés nem tanítás, hanem büntetés. Ennél sokkal hatékonyabb megbeszélni vele, hogy legközelebb mit tenne másképp.
“Várj csak, amíg apád hazaér!”
Ezzel azt mondod, hogy a másik szülő az, aki fegyelmez, és te nem tudod kezelni a gyerek rossz magatartását. Emellett a másik szülőt rosszabb színben is tünteted fel. Sokkal hatékonyabb egyébként is, ha azonnal beszélsz a gyerekkel a problémáról.
“Köszönöm, hogy felvetted a földről a játékot és eltetted. Miért nem tudod ezt így máskor is?”
Hatástalan módszer az is, ha a kritikát próbálod elfedni a dicsérettel, és a gyermeked rosszul is érezheti magát ettől. Ehelyett csak egyszerűen dicsérd meg, ha valamit jól csinált.
- Kapcsolódó: Miért nem figyel rám ez a gyerek?
“Nagyon felidegesítettél!”
A saját érzéseidért, gondolataidért, viselkedésedért te vagy a felelős, nem pedig a gyermeked – és azt sem jó mutatni, hogy ekkora hatással van arra, hogy érzed magad. Ha csalódott vagy, inkább mondj valami olyat, hogy nagyon nem tetszik neked ez a fajta viselkedés.
“Ne vitatkozz velem!”
Ha azt mondod a gyerekednek, hogy ne vitatkozzon veled, azzal csak fenntartod a nézeteltérést. Helyette figyelmeztesd, és mondd el, milyen következménye lesz az adott dolognak, vagy csak egyszerűen próbáld megszüntetni a vitát.
“Nem mondom el még egyszer!”
Ha ezt a mondatot ismétled, a gyermek úgy gondolhatja, hogy elsőre nem is kell odafigyelnie rád. Ha valamit nem tesz úgy, ahogy kérted, inkább azt mondd el neki, hogy ez milyen következményekkel járhat.
Forrás: verywellfamily.com