Ha a nap folyamán különböző időpontokban fejed le az anyatejet, felmerülhet a kérdés, hogy gyűjtheted-e ezeket egyazon tárolóedénybe, összekeverheted-e ezeket egymással. Hiszen ha egyszerre kevesebb tejet tudtál csak lefejni, érthető módon nem tárolnád külön edényekben, helyette feltöltenéd a korábbi tárolókat.
Ehhez a következő irányelveket fontos betartani.
Mikor lehet összekeverni?
Néhány dolgot érdemes szem előtt tartani, mielőtt összekevered az anyatejeket, hogy biztonságos legyen a baba számára.Biztonságos összekeverni az anyatejeket a következők esetén:
- a kezed, a pumpa és a gyűjtőedény tiszta,
- a baba egészséges, és nem koraszülöttként érkezett,
- az anyatejet csak otthoni használatra fejed le, nem adományozod,
- amit egymással összekeversz, azt egyazon nap fejted le.
Ne keverd össze az anyatejeket, ha:
- különböző napokon fejted le, mert nem biztonságos egy tegnap, vagy a múlt héten lefejt tej tárolóedényébe tenned a frisset,
- fennáll a szennyeződés lehetősége, nem tiszta a környezte, vagy nem tudsz kezet mosni, mielőtt lefejed a tejet (ilyen esetben a legjobb, ha csak lefejed és kiöntöd a tejet, a baba biztonságát szem előtt tartva),
- a baba koraszülöttként érkezett, esetleg immunrendszeri problémája van (ilyen esetben a lefejt anyatejet azonnal tedd egy üres, tiszta tárolóedénybe és zárd le, hogy megakadályozd az esetleges szennyeződést),
- az anyatejet kórháznak, tejbanknak adományozod.
A friss anyatej összekeverése a szobahőmérsékletű tejjel
Ha szobahőmérsékletű tejhez adnád az új adag anyatejet, akkor öntsd közvetlenül annak a tárolóedényébe. A friss anyatej legfeljebb 4 órán át maradhat szobahőmérsékleten, így csak akkor add hozzá az új tejet, ha nem régebbi ennél. Ha a korábban lefejt tej már 4 órája szobahőmérsékleten van, akkor vagy meg kell etetni azt a babával, vagy valamilyen módon tárolni kell.
- Kapcsolódó: Meddig lehet felhasználni az anyatejet?
Amikor korábbi, szobahőmérsékletű tejhez adsz friss adag anyatejet, az egészet olyan réginek kell tekinteni, mint a tárolóedényben lévő legrégebben lefejt tej. Így ha 3 órája van a tej az edényben, akkor a frisset beleöntve is 3 órásnak kell tekinteni.
A friss anyatej összekeverése hűtött tejjel
Adhatsz frissen lefejt anyatejet olyan korábbi anyatejhez is, ami a hűtőben volt. Azonban nem öntheted ehhez közvetlenül a lefejés után a friss, meleg anyatejet, azt először szintén le kell hűtened. Tedd 30-60 percre a hűtőbe a friss anyatejet, majd ha lehűlt, keverd hozzá a korábbi adaghoz.
- Kapcsolódó: Miért változhat az anyatej színe?
A friss anyatej összekeverése kiolvasztott tejjel
Ha a friss anyatej és a kiolvasztott, korábban lefejt anyatej nagyjából azonos hőmérsékletű, akkor össze tudod keverni ezeket egy cumisüvegbe, hogy megetesd vele a babát. Lehet, hogy kevésbé kényelmes megoldás, de ha friss és kiolvasztott anyatejet is adnál a babádnak, célszerűbb, ha először a frisset kapja meg magában, hogy az ne vesszen kárba, majd az etetést fejezd be a fagyasztott tejjel. Ha az etetés végeztével marad még a tejből, a kiolvasztottat öntsd ki.Jó, ha tudod, hogy a frissen lefejt anyatejet nem szabad kiolvasztott tejhez adnod azzal a céllal, hogy eltárold. A kiolvasztott tejet nem szabad ismét lefagyasztani, 24 órán belül fel kell használni, vagy ki kell dobni.
- Kapcsolódó: 11 elképesztő tény az anyatejről
A friss, még meleg anyatejet nem szabad fagyasztott tejhez sem adnod, hiszen megolvaszthatja azt. De ha lehűtöd előtte, a fagyasztott tejre is ráöntheted – feltéve, ha a fagyasztott és friss anyatej is egyazon napon lett lefejve. Ilyen esetben tedd a friss anyatejet a hűtőbe, amíg le nem hűl, majd add hozzá a fagyasztott tej tárolóedényéhez.Forrás: verywellfamily.com