A kismamák nagy részét túlzott aggodalommal tölti el, hogy a szoptatás alatt bevett gyógyszer esetleg negatív hatással lesz babájára.
Sződy Judit laktációs szaktanácsadó IBCLC szerint az aggodalmak egy része abból a tévhitből fakad, hogy az anyukák a gyógyszerszedés terén is ugyanazokat a szabályokat akarják követni a várandósság majd a szoptatás időszakában is. Nem szabad azonban szem elől téveszteni, hogy itt két különböző állapotról van szó, és míg a várandósság idején a gyógyszerek azonnal eljutottak a magzathoz, a szoptatás esetében a gyógyszerek egy része nem jut be az anyatejbe, mások pedig nem szívódnak fel a baba emésztőrendszeréből. Ezért lehet egy-egy gyógyszer megítélése nagyon különböző a várandósság és a szoptatás alatt!
- Kapcsolódó: Láz-lázcsillapítás – tévhitek
Kezdjük az alapokkal!
Az első dolog, amit nem árt újra és újra hangsúlyozni, hogy természetesen lázasan is lehet a babát szoptatni, és nem kell attól tartani, hogy a babának bármi baja lenne.
Egyébként egy szoptató édesanyánál is ugyanazt a lázcsillapítási protokollt kell követni, mint a felnőttek esetében, vagyis csak akkor van szükség lázcsillapításra, ha az anya közérzete rossz.
A láz nem ellenségünk, hagyhatjuk nyugodtan dolgozni, hiszen a kórokozók szaporodását ezzel tudjuk csökkenteni – hangsúlyozta Sződy Judit.
Miért okoz nehézséget a megfelelő gyógyszer kiválasztása?
Nemcsak a kismamák, gyakran az orvosok számára is nehézséget okoz annak eldöntése, hogy milyen gyógyszert lehet szedni szoptatás alatt.
Ennek hátterében sokszor a túlzott óvatosság vagy az információhiány áll, de tovább nehezíti a helyzetet, hogy a gyógyszergyárak jogi önvédelemből maguk sem javasolják egy-egy készítmény szedését, vagy az orvosra hárítják a döntés felelősségét. Ennek az óvatosságnak a hátterében az áll, hogy a gyógyszergyártók nem végezhetnek kísérleteket szoptató anyákkal – magyarázta el Judit.
Szerencsére azonban immár elegendő információhoz juthatunk a nemzetközi szakirodalom és adatbázisok révén is ahhoz, hogy megalapozott döntést hozhassunk.
Milyen lázcsillapítót szedhetek szoptatás alatt?
Szoptató anyák esetében egyes nem szteroid gyulladáscsökkentők nyújthatnak segítséget láz esetén.
Ide tartoznak például a biztonsággal szedhető ibuprofen, dexketoprofén, diklofenák hatóanyagú lázcsillapítók vagy az alacsony kockázattal járó naproxén is.
Az Aszpirint és az Algopyrint azonban nem javasoljuk első szernek, mert rendszeres szedésük kedvezőtlen hatással lehet a babára – hívja fel a figyelmet Sződy Judit.
Az aszpirinről azt kell tudni, hogy amennyiben alacsony dózisban (napi 75-325 mg) fogyasztja a szoptató nő, az nem nem választódik ki az anyatejbe, ám a folyamatos nagy dózisú aszpirin terápia már nem javasolt, helyette más alternatív gyógyszert kell keresni.
Az Algopyrin hatóanyaga a Metamizol-nátrium, amit szintén csak korlátozott és alkalmi felhasználásra javasolnak, és különösen újszülötteknél valamint koraszülötteknél más, biztonságosabb gyógyszert kell választani.
Hol nézhetek utána, hogy biztonságos-e az általam választott lázcsillapító?
A megfelelő lázcsillapító gyógyszer kiválasztásban is nagy segítséget nyújthatnak a különböző nemzetközi adatbázisok. Ezekben a gyógyszerek felszívódási jellemzői mellett, az anyatejben várható koncentrációról és a csúcskoncentráció idejéről is tájékozódhatunk, illetve az esetleges mellékhatásokról is kaphatunk információt.
A http://e-lactancia.org oldalon az adott készítmény hatóanyagát kell beírnunk, és színkóddal segítik a tájékoztatást. Zöld jelzés esetén az adott szer biztonságosan szedhető, sárga jelzés esetén használata viszonylag biztonságos (csak enyhe kockázat lehetséges), narancssárga vagy piros esetén viszont az adott gyógyszer nem javasolt szoptatás alatt.