Mit érdemes tudni a csecsemőkori reflexekről?
Bár úgy tűnhet, hogy a csecsemőkori reflexek szándékos mozgások, ám ez nem így van. Az egészséges baba ezekkel az alapvető motoros válaszokkal születik, melyek segítenek neki a táplálkozásban, védik a hirtelen mozgásokkal szemben, és jelzik, hogy tud boldogulni az új környezetben.
A csecsemőkori reflexek nagyon fontosak, a baba fejlődésének minden pontján ezek az apró rángások, ütések, fogások adnak visszajelzést az őt körülvevő világról, és arról, hogyan lehet benne a legjobban eligazodni. Amikor már nincs szükség ezekre a reflexekre, kialszanak, beépülnek (integrálódnak), és átadják a helyüket a tudatos mozgásoknak. Ha valamelyik reflex nem épül be, tehát visszamarad, az gondot okozhat a mozgásfejlődésben.
Hogy működik a Babkin-reflex?
A Babkin-reflex Borisz Petrovics Babkin, orosz származású kanadai neurológusról kapta a nevét, ő figyelte meg először ezt a reflexet. A reflex úgy váltható ki, hogy a baba tenyerét vagy talpát enyhén megnyomjuk: ekkor kinyitja a száját és szopó mozdulatokat végez. A Babkin-reflex a kapaszkodóreflex és a szopóreflex összekapcsolódását jelenti.
Meddig marad aktív a Babkin-reflex?
Nagyjából a 9. héten jelenik meg az anyaméhben a Babkin-reflex, és körülbelül a születés utáni első 3 hónap során aktív, 4 hónaposan be kell integrálódnia.
Milyen problémákat okozhat a visszamaradó Babkin-reflex?
Ha a Babkin-reflex időn túl aktív marad, nem integrálódik, az okozhat:
- óvodás korban a rajzolást követő szájmozgást
- kisiskolás korban az írást kísérő reflexes szájmozgást, nyelvnyújtást
- alacsonyabb mértékű izomtónust a kezekben
- gyenge kézírást, a finommotorikus képességek károsodását
- a beszéd és az artikuláció nehézségeit, a beszéd megkésését
- az állkapocs feszülését, a fogak csikorgatását vagy összeszorítását
- az evésért felelős reflexekre is hatással lehet, ezért étkezési rendellenességekben, a körmök túlzott rágásában is megjelenhet
Forrás: