
Nem javasoljuk kipróbálni (Forrás: Getty Images)
Hogy aludjunk a hőségben?
Jelenleg is másodfokú hőségriasztás van érvényben, így alighanem sokaknak gondot okoz, a nagy melegben való alvás. A picik hőmérsékletét állandóan ellenőrizzük, mert ők maximum elkeseredett sírással tudják jelezni, ha nem komfortos a hőérzetük.
De a forróság mindnyájunkra hat, egyformán kellemetlen lehet gyerekeknek és felnőtteknek, ráadásul nem mindenki szereti, illetve nem is mindenki engedheti meg magának a légkondícionálót. Ha pedig nem sikerül lehűteni a lakást, a melegben csak forgolódunk álmatlanul, reggel pedig fáradtan ébredünk, ami aztán az egész napunkra rányomhatja a bélyegét, és számos veszélyhelyzet forrása is lehet.
Normál esetben a testhőmérséklet csökken estére, jelezve az agynak, hogy ideje pihenni, a hőség megzavarja a szervezet természetes hőszabályozó folyamatait, ami aztán álmatlansághoz vezet.
Az egyiptomi módszer
Akad azonban egy ősi módszer, amelyet már az ókori Egyiptomban is sokan alkalmaztak: finoman nedvesítsük be a lepedőt vagy az ágyneműt hideg vízzel. Ahogy a víz elpárolog, hőt von el a környezetből, így néhány fokkal csökkentheti a szoba hőmérsékletét.
Fontos azonban, hogy az ágyneműt csak annyira szabad benedvesíteni, hogy éppen csak nyirkos legyen, de ne tocsogjon a vízben. Egyszerűen fogjunk egy permetezőt, és óvatosan spricceljük le a hűteni kívánt felületet. A túlzott nedvesség kényelmetlenséget okoz, megzavarva az alvást, míg a túl kevés víz nem biztosít elegendő hűtést. Ha viszont sikerül elérni az optimális mértéket, a kellemesen hűs érzés akár több órán át is fennmaradhat, ami gyakran elegendő ahhoz, hogy a legmelegebb időszakban is el tudjunk aludni.
Hogy ilyen egyéb technikákat alkalmazhatunk még, a forróság csillapítására, az a Házipatika cikkében olvasható.