– Vajon mitől függ, hogy az apa ott szeretne-e lenni gyereke születésénél?
– Sok tényező játszhat ebben szerepet: az, hogy milyen erős és mély a kapcsolata a feleségével, hogy a férfinak magának milyen a születés élménye, hogyan viszonyul édesanyjához, az apaszerephez, saját apjához, a kórházhoz és így tovább. A nők sokszor csak gondolják azt, hogy a férfi idegenkedne a szülés látványától, tehát feltétlenül érdemes megkérdezni, ő mit szeretne. Részt vehet az egész folyamatban, választhatja azt, hogy csak a baba megszületésekor lesz bent, vagy éppen akkor nem. Ha ő dönthet, a kezében marad a kontroll, s ez a legfontosabb. Akárhogyan is dönt, próbáljuk elfogadni az álláspontját!
– Mi lehet a következménye annak, ha valaki erőlteti az apás szülést?
– Ha kényszerű jelenlétről van szó, a férfi nem éli át megfelelően az apává válást. Sokkolhatja a szenvedés látványa, és ez a későbbi szexet is negatívan befolyásolhatja.
Nem mindenkinek való az apás szülés
– A legtöbb apa úgy érzi, kicsit láb alatt van a szülőszobán, zavaró számukra a tehetetlenség. Vajon miért becsülik alá a lelki támogatás jelentőségét?
– A férfiak kisgyerekkoruktól kezdve arra lettek nevelve, hogy minden helyzetet egyedül és aktív cselekvéssel oldjanak meg, míg a nők jobban támogatják egymást, és szeretik megosztani a problémáikat valakivel. Sok férfi számára újdonság, hogy puszta jelenlétet várnak el tőle. Ez nem számít férfiasnak. Áthidalható ez a probléma úgy, ha a szülésznő és az orvos vele is minden részletet megbeszél, és feladatokat bíz rá.
– Hallottam már olyan esetről, hogy az orvos pizzáért küldte le a férjet vajúdó felesége mellől. Nehéz úgy feladatokat adni a szülőszobán, hogy az ne tessék-lássék ugráltatás legyen.
– Ennél valóban sokkal jobb, ha a kismama előre elmondja párjának, hogy a vajúdás alatt valóban csak a puszta jelenlétére van szüksége. Az apa nem kisegítő személyzet a szülőszobán! Ha már megszületett a baba, ő tarthatja, fürdetheti, ez oldhatja a korábbi órák feszültségét.
– Mi lehet az oka annak, ha a nő nem akarja, hogy a férfi bent legyen?
– A nőnek problémát okozhat esetleg, hogy ilyen intim, “önmagából kiforduló” helyzetben látja a párja. Úgy is gondolhatja, hogy ez az esemény csak rá meg a gyerekre “tartozik”. A kettejük közti kapcsolat lehet kevésbé intim, “titkolóznak” egymás előtt, és ezért nem érzi a nő helyénvalónak, hogy a párja ilyen helyzetben lássa őt. Ez is későbbi problémák okozója lehet. Ha mindketten egyetértettek ebben a döntésben, nincs gond. Mindenképpen beszélniük kell róla, mert az emberek különbözőképpen látják a helyzeteket, és ez félreértésekre adhat okot.
– Ha az apás szülés miatt tönkremegy a pár szexuális élete, akkor az a kapcsolat bukását jelenti? Akkor eleve nem is voltak megfelelő társak egymásnak?
– Maga a szülés nagyon ritkán okozhat későbbi szexuális problémát. Ha egy férfi emiatt nem kívánja többé a párját vagy fordítva, annak feltétlenül mélyebb oka van, és szakember segítségével érdemes a probléma nyomába eredni.
Ha együtt lendülnek túl a krízisen, akár szakember segítségével is, az mindenképpen erősebbé teheti a kapcsolatot. Ha nem, akkor akár egy újabb kapcsolatban is előjöhet ugyanez. A menekülést, “kihátrálást” nem tartom építő megoldásnak, nem szégyen külső segítséget, tanácsot kérni.
– Van, aki szerint a legtöbb férfi csak a mai divatnak engedve megy bele az apás szülésbe. Kinek jó ez így?
– Ez a kijelentés inkább a nőkben élő előítélet lehet. A mai világban sokkal szabadabban dönthet a férfi mindenben. Sok múlik a kapcsolat őszinteségén és azon, hogy a férfi ne ezt tekintse a “jó apaság” fokmérőjének.
– A legtöbb férfi szülésélménye nagyon messze áll attól, ahogy a nők megélik azt a helyzetet. Ezen mintha az sem segítene, ha előtte is, utána is megbeszélik az élményeiket.
– Nem gondolom, hogy baj lenne az, ha mindkét fél számára mást jelent a szülés élménye – ennek genetikai és hormonális oka is van, meg ráadásul a nőknek ott van az a kilenc hónap felkészülési időnek! Baj akkor van, amikor az eltérő nézőpontok rombolják a kapcsolatot.
– Mit jelenthet a párnak az apás szülés?
– A párok életében a kapcsolat fejlődésének minden szakasza (esküvő, összeköltözés, gyerekszületés) változást hoz, amelyet megoldhat a pár jól is, rosszul is. A szülés folyamatának megélése, és ezzel az apává, illetve anyává érés is ilyen krízist létrehozó helyzet. Ha jól és eredményesen veszi a pár ezt az “akadályt”, sokat nyerhet vele a kapcsolat, míg az itt felmerülő, megoldatlanul maradó problémák szinte előhívják a további nehézségeket.
A születés élménye akkor is közös örömforrás lesz, ha az apa a folyosón vagy nagyobbik gyerek mellett izgulta végig azokat az órákat.
Kapcsolódó cikkeink:
- Apák kínok között
- Bejöjjön Apa is a szülésre?
- Apa és a szülés. Nem lesz ez sok neki?
- Apák és a szülés
Forrás: Kismama magazin