Egy bizonyos szintig nem okoz problémát a válogatósság, de amennyiben a gyerek étrendjéből alapvető élelmiszercsoportok (gyümölcsök, zöldségek, tejtermékek, gabonafélék, húsfélék, zsírok/olajok) hiányoznak, úgy forduljunk szakemberhez, tanácsolja a gyogyhirek.hu cikke. A szakértő azt is hangsúlyozza, hogy nem kell beletörődni a válogatósságba és nagyon sokat tudunk tenni azért, hogy segítsünk a gyereknek. Az alábbiakat javasolja a szakértő:
1. Közös étkezés: az evés legyen élmény az egész család számára, üljünk le közösen a szépen megterített asztalhoz, az étkezés legyen nyugodt és feszültségmentes.
2. Ne erőltessük az evést. “Legalább kóstold meg, csak egy falatot egyél, úgyis tudom, hogy ízleni fog”, “Egyél a zöldségből, ne csak a húsból”, “Mindent meg kell enned, amit a tányérodba mertél” nagyon gyakran elhangzó mondatok, még ha nagyon kedvesen mondjuk is, sajnos ahhoz vezethetnek, hogy a gyermeknél az étkezés kellemetlen élménnyé válik. A kutatások azt mutatják, hogy az erőltetés a válogatós étkezési viselkedést rontja, ekkor, ha a szülő tovább erőlteti az evést, egy ördögi kör alakulhat ki.
3. Ne jutalmazzunk/büntessünk étellel, étkezéssel. Az édességnek legyen meg a kijelölt helye az aznapi menüben, tervezzük meg, mikor fogjuk megenni, ne azért kapja a gyermek, mert elpakolta a játékait vagy megette az összes zöldséget ebédkor.
4. A szülő felelőssége, hogy mikor, hol és mi kerül az tányérra, de hagyjuk meg a gyermek szabadságát abban, hogy ezekből mit és mennyit fogyaszt el.
- Kapcsolódó: Tippek, hogy ne legyen válogatós a gyerek
5. Vásároljunk együtt, vonjuk be a gyereket a tervezésbe, főzzünk közösen.
6. Ha szép idő van, együnk a szabadban. A friss levegő és a változatos környezet meghozza az étvágyat.
7. Egyszerre kis adagokat tálaljunk, egy nagyobb adag ennivaló ijesztő lehet a kisgyermek számára.
8. Tegyük színessé, változatossá a tálalást, egy jópofa étel, a kedvenc mesehőssel díszített kiskanál, kíváncsivá teheti a gyereket.
9. Tunkolni jó, kínáljunk mártogatóst a falatkás ételek mellé, pl. fokhagymás joghurtot, paradicsomszószt vagy humuszt.
10. Ha újdonságot kínálunk, legyen biztonsági étel is a tányéron, így szívesebben megkóstolja.
11. Engedjük meg neki, hogy belenyúljon az ételbe és maszatos legyen, nem szükséges gyakran törölgetni az arcot, kezet.
12. A kis étkezések is fontosak, így elkerülhető a folyamatos nassolás.
13. Olvassunk evéssel kapcsolatos mesekönyveket, gyerekszakácskönyveket.
Forrás: gyogyhirek.hu