Kisméretű, lánchajtású kerékpáron kevesebb fáradsággal, jobban halad, mint a hagyományos háromkerekűn. A vastag kerekek jobban gurulnak, nem akadnak meg minden kis repedésben. Ez vonatkozik a rollerre is: a nagyobb, vastag kerekes, robosztusabb felépítésűn biztonságosabban, könnyebben tanulhat, s a balesetveszély is kisebb, mint a biciklizés során.
Teker és teper
Amikor először lépeget egyedül, előszeretettel tol maga előtt a kisgyerek széket, puffot, sámlit. Ezek sajnos könnyen felborulnak, ezért erre a célra jobban megfelelnek a háttámlás, négy keréken guruló kismozdonyok, kisautók. Hátsó részébe kapaszkodva járkál a kisgyerek, ráülve a lábával tologatja magát előre. Némelyiknek felhajtható az ülőlapja, ebbe akár bele is pakolhat. Nem borulékonyak, könnyűek, alacsonyak, a legelső “jármű” igényeit remekül kielégítik. Vásárláskor próbáljuk ki, leér-e a kisgyerek lába a széles ülőfelületről.
Elvileg a legkisebbeknek való a kerekeken guruló nyuszi és Törpapa. Azonban színük, formájuk és anyaguk összhatása meglehetősen ízléstelen, ezért jobban járunk, ha fából készült, négykerekű szobabiciklit vagy gurulós lovat vásárolunk a kicsinek. A már biztonságosan és gyorsan járó lurkó még sebesebben szeretne haladni. A legkisebb méretű műanyag kismotorral (pedál nélküli) ez már sikerülhet is!
Ahogy nő a testmagassága, motorból is jöhet a nagyobb méret. Ezek a járművek is könnyűek, a borulások során nem üti meg magát nagyon a gyerek. Labilisabb az igazi háromkerekű. Nehéz, fémből készül, pedáljába beleakad a láb. Csak akkor használjuk, ha a kisgyerek érti, hogyan kell tekernie – hároméves kora előtt jobban halad pedál nélkül. Az első kerékre szerelt pedál teljesen felesleges, nem ér oda a kisgyerek kinyújtott lábbal sem, így nem tud annyi erőt kifejteni, hogy meghajtsa a járgányt.
Lábbal hajtós járgányok: kismotor, futóbicikli
Amint biztonságosan jár a kisgyerek, vehetünk neki valamilyen műanyag járművet. Legjobb, ha van alkalma kipróbálni: játszóházban, ismerős gyereknél, áruházban. Így láthatjuk érdeklődését és ügyességét. Mindig fejlettségi szintjének megfelelőt vegyünk, ne olyat, amibe majd belenő. Lába mindkét oldalon érjen le a földre, könnyedén tudjon fel-leszállni, ülőrésze ne legyen túl széles, mert akkor nehezen tudja magát hajtani a lábával. Pedál felesleges, csak beleütközik a lába, tekerni még nem tud ebben a korban.
A két széles keréken vagy négy keréken gurulók kevésbé borulnak fel, mint a klasszikus háromkerekűek. Ha játszótérre megyünk, legjobb a kismotor: könnyű, hónunk alá csaphatjuk, ha megunta a kisgyerek. Otthonra, kertbe bővebb játéklehetőséget ígér az utánfutós, háttámlás, felhajtható fedelű kisautó: ezt tologathatja, és bele is pakolhat. Előre döntsük el, hogy a lakásban vagy a szabadban használja-e majd: piszkos kerékkel nem hajthat be, ahogy cipővel sem megyünk a lakásba. Többszintes lakás, lépcső, járdaszél a legurulás veszélyét rejti magában.
Nagyon nagy népszerűségnek örvend a futóbicikli. Van fa, fém, műanyag futóbicikli is – elég sok helyen és elég nagy választékban kaphatók. A “művésznevén” futókerékpárnak, vagy tanulóbiciklinek nevezett jármű lényegében pedál nélküli bicikli, ami remekül fejleszti a gyerekek egyensúlyérzékét. Átmenetet képez a tricikli, a kismotor és a normál pedálos kerékpár között. Az utóbbihoz képest lényegesen kisebb izommunkával, egyszerűbb mozgással érhet el helyváltoztatást a csemete. Alsó életkor a futóbicikliknél a kétéveskor. (Persze valójában gyermeke válogatja, hogy pontosan mikor érdemes meglepni vele a lurkót.)
A szakemberek azoknak ajánlják, akik a kismotort kinőtték (kb. 2-2,5 évesen), de még a biciklizéshez kicsik. Állítólag gyorsabban megtanul pótkerék nélkül kerékpározni, aki futóbiciklit használ.
Trabi, dömpi, markoló
Kisfiús mamák is élvezhetik az autókázást, ha nem is annyira, mint az apukák, csak telepedjünk le a földre.
Talicska, nyuszimotor
Amint biztosan jár a kisgyerek, élvezettel tol maga előtt mindenféle kerekes alkalmatosságot. Szívesen kiszáll a babakocsiból, és kitartóan gyalogol vele. A tolókarnál fogva tartsuk egyenesben és egyensúlyban a kocsit, mert a kicsi erre még nem képes, előfordul, hogy magára rántja az egészet. Napi sétánk alkalmával hagyjunk időt erre is – haladni ugyan nem lehet, de ő élvezi. Játék babakocsit is vehetünk neki, ám vásárláskor próbáljuk ki, kényelmesen eléri-e a tolókart, nem borul-e fel könnyen (a fából készült babakocsik nagyon jók erre a célra).
Kisfiúknak jól jön egy talicska: tologathatja és belepakolhat. A könnyű műanyaggal most még jobban boldogul, a lényeg a nagyméretű kerék. Egy “igazi” dömper pedig rengeteg játéklehetőséggel szolgál. A kisgyerek rátámaszkodva tolja maga előtt, fél térdével belemászik, másik lábával lökdösi magát előre, ha madzagot kötünk az elejére, húzogatja, szállít vele vagy akár beleül. Pedálos járművet még nem tud hajtani a kisgyerek, csak beleakad a lába.
Kapcsolódó cikkeink:
Forrás: Kismama magazin