Gyerek

Ihatnak-e a gyerekek koffeinmentes kávét, alkoholmentes sört?

Az alkoholmentes sör, a koffeinmentes kávé, a(z esetleg cukormentes) kóla és az energiaital adhatóak-e felelősségteljesen, nyugodt szívvel a kisebb illetve megengedhető-e nagyobb gyermekeinknek? Ezzel a témával kerestük meg a gyermek gasztroenterológus szakértőt, Dr. Koós Krisztinát.
2022. December 31.
Gyerek szívószállal kólát iszik
Kép: Getty Images

A kóla: koffein, cukor, édesítő, színezékek

Strandokon, vásárokban, egyéb helyszíneken, ahol sok család megfordul, gyakran lehet találkozni azzal a helyzettel, hogy az egészen kicsi gyermekek is – mintha kis felnőttek lennének-, ugyanazt isszák, amit a szülők. Arról sok felnőtt tud, hogy például a kólában lévő koffein nem ajánlott a gyermekeknek. Arra azonban kevesebben gondolnak, hogy a koffein mellett a kólába kevert kinin, a színező- és egyéb tartósítószerek fogyasztása sem javasolt gyermekeknek – mondja Koós doktornő.

Ezen felül a normál kóla magas cukortartalma miatt is óvatosan fogyasztandó kellene, hogy legyen, hiszen a túlzott cukorbevitel (és itt gondoljuk át, mennyi élelmiszer tartalmaz cukrot is) az elhízás első számú oka – rövid távon. Hosszútávon pedig cukorbetegség, magas vérnyomás és egyéb szövődmények alakulhatnak ki – emlékeztet a doktornő. Mielőtt pedig a cukormentes üdítőre gondolnánk alternatívaként, a szakember kiemeli gyorsan, hogy ezek az italok a bennük lévő mesterséges édesítők miatt kifejezetten kerülendők. Visszatérve a koffeinre: a gyermekek alvási ciklusát, cirkadián ritmusát felborítja a koffein – már csak emiatt sem ajánlott gyermekeknek kólát kínálni – hangsúlyozza a szakember.

Energiaitalok: első számú veszély, függőséget okoz

Koós doktornő a legnagyobb figyelmet az energiaitalokra fordítaná. Már nagyon fiatalon, általános iskola felsőbb éveiben találkozhatnak a tinédzserek ezekkel a rengeteg koffeint tartalmazó italokkal. Éjjelente hosszan fent maradnak, keveset alszanak reggelig, amely miatt napközben újból energiaitalt isznak – és a kör így folytatódik. „Akut ellátásban sajnos gyakori, hogy a túlzott energiaital elfogyasztása következtében toxikus, túladagolási tünetekkel kerül a gyermek a sürgősségire vagy gyermekorvosi ügyeletre. Az erre jellemző tünetek a szapora szívverés, hányinger, hányás, hasmenés. Az így kialakult függés miatt más szakembereket is be kell vonni a gyermek ellátásába: gyermekpszichológust, ha szükséges szociális munkást is, illetve fontos a szülők edukálása is.

Alkoholmentes sör: önmagában nem káros, de könnyű átszokni a normál sörre

Ha csak az összetételét tekintjük, az alkoholmentes sör fogyasztása nem lenne aggályos gyermekekre nézve sem, hiszen árpát, komlót, sörélesztőt tartalmaznak. Növényi alapú ital tehát, ami ebben a formában nem káros a szervezetre. Amely miatt Koós doktornő mégsem ajánlja, hogy alkoholmentes sörrel kínáljuk a gyermeket, az az a könnyen belátható tény, hogy az átszokás a mentesről a normál alkoholos sörre teljesen észrevétlen lehet. S amíg az alkoholmentes nem káros, a függés az alkoholos sörtől máris egy óriási csapdát jelent, amelyből kikerülni hosszú időbe telik és kemény munkával jár az egész családnak.

Koffeinmentes kávé vs pótkávé?

A cikória alapú „kávék”, az úgynevezett pótkávék, amelyeket óvodákban is készítenek a kisgyermekeknek, bátran adhatók nekik otthon is – nyugtat meg mindenkit a szakember. Ami azonban fontos, hogy a cikória nem összekeverendő a koffeinmentes kávéval. A koffeinmentes kávé ugyanis valódi kávészemekből készül, csak még pörkölést megelőzően kivonják – amennyire lehet – a koffeint a zöld kávészemekből. Ez azt jelenti, hogy a koffeinmentesként ismert kávé is alacsony mennyiségben tartalmaz azért koffeint, vagyis gyermekek számára csak a cikóriás pótkávé a javasolt.