Trend

Így lesz könnyebb a hajvágás a kicsiknek – a fodrászmester tippjei

Első alkalommal viszed a gyereket fodrászhoz, és izgulsz kicsit? Vagy a minden alkalommal bekövetkező ordítva tiltakozástól tartasz? Szuperhasznos tippjeink vannak!
2023. Február 03.
Hajvágás gyerekeknek, kisfiú a fodrásznál
Készítsd fel jól a gyereket az első fodrászlátogatásra! (Fotó: Getty Images)

Ha szeretnéd, hogy a kisfiadnak, kislányodnak csinos, vagány frizurája lenne, de ő valamiért (finoman szólva) nem rajong a fodrászért, akkor nincs könnyű dolgod. A hangosan tiltakozó, esetenként zokogó, ordító gyerekekkel a szülőknek és a fodrászoknak is meggyűlik a bajuk. Megpróbálkozhatsz mesés környezetet teremtő, gyerekek számára kialakított fodrászatokkal, de igazából ha a saját fodrászod vállal gyerekeket, akkor teljesen jó, ha hozzá viszed – csak nem mindegy, hogyan készíted fel rá a kicsit. Fábián-Viola Eszter mesterfodrász segít, hogyan lehet mindenki számára egyszerűbb a hajvágás.

1. Ne kezdd korán!

1 éves kor előtt semmiképp nem javasolt fodrászhoz vinni a gyereket. Akkor sem, ha teljesen összevissza állnak a babahajai a fején. Ez sokkal inkább a cuki mint a ciki kategória, a frizuravágással várjatok addig, amíg a kicsi (legalább valamennyire) nyugodtan meg tud ülni, tartani tudja a fejét.

2. Ne kísérletezz otthon!

Ha úgy érzed, te is simán levágod a kisfiad haját vagy megigazítod a lánykád frufruját, és nincsenek hozzá megfelelő eszközeid, akkor eléggé elszúrhatod neki a fodrászkodás élményét. A rossz minőségű ollóval, nyírógéppel nem csak hogy szép nem lesz a végeredmény, de közben húzhatod is a kicsi haját. Simán lehet, hogy nem félelemből sír vagy kiabál a gyerek, miközben nyírni próbálod a haját, hanem valóban fájdalmas, kellemetlen neki a rossz technikának vagy eszköznek köszönhetően. És persze azt is megérzi, ha bizonytalan vagy, te magad félsz. Jobb ezt fodrászra bízni – vagy ha bevállalod magad, akkor szerezz be hozzá minőségi, profi ollót, nyírógépet.

3. Ne akarj extrát

Sok szülő szeretne vagány, trendi frizurát már az egészen kicsi gyerekének – gyakrabban a kisfiúk esetén. Erről a fodrászoknak az a véleménye, hogy olyan hajat lehet vágni a gyereknek, amilyet az ő türelme megenged. Ha izgő-mozgó, érdeklődő, kevéssé türelmes csemetéről van szó, esély sincs különleges fazonra, örülni kell annak, ha szépen meg lehet igazítani a haját. Nyugodtabb, szemlélődőbb, idősebb gyerekeknél lehet próbálkozni a vagányra nyírt frizurákkal.

4. Ne félj helyette

Sok szülőtől hallom, hogy úgy készíti fel a gyerekét a fodrászatra, hogy azt mondogatja neki: „Nem kell félni, nem fog fájni!” Aminek következményeként már az ajtóban elkezdhet rettegni a gyerek (rosszabb esetben már induláskor). Sokkal jobb megoldás, ha a fodrászról pont olyan természetesen beszélünk, mint a bolti eladóról, a postásról – miért lenne a hajvágás félelmetesebb annál? Valójában ilyenkor a szülő félelméről van szó, aki maga tart attól, mi fog a gyerekkel a fodrászatban történni. (Elárulhatom: semmi félelmetes!)

5. Ismerkedjetek!

Szeretem, ha a gyerekeket az első hajvágás előtt elhozza hozzám a szülő ismerkedni. Jó ötlet, ha ő is ott van, amíg a szülő(k) haját csinálom. Ha látja, hogyan vágom apa haját vagy festem anya frizuráját, már van egy pozitív tapasztalata, azt látja, hogy ők milyen „szépek” lettek utána – és ő is szeretné majd kipróbálni. Ha azzal szembesül, hogy a szülő nyugodt és jól érzi magát, ő is azt fogja érezni, hogy itt biztonságban van. És amíg mondjuk anya haján hat a festék, a fodrász is meg tud ismerkedni kicsit vele, be tudnak mutatkozni egymásnak, körül tud nézni a fodrászatban – ami a legtöbb gyereknek nagyon érdekes. (Általában sokkal érdekesebb, mint ha játékokkal próbálnánk lekötni, abból van bőven otthon is. Olló, hajvasaló, különleges kefék, hajcsavarók viszont nincsenek, és jó élmény ezeket felfedezni.)

6. Hagyjátok ki a hajmosást!

Ettől a procedúrától sok gyerek tart – mondd el neki, hogy itt most nem kell hajat mosnia. 6-7 éves kortól és bizonyos magasság felett érdemes próbálkozni a hajmosó tál használatával, előtte nem oldható meg úgy, hogy kényelmes legyen a kicsinek. Épp ezért frissen mosott hajjal hozd őt a fodrászhoz, és legalább a mosástól nem kell parázni.

7. Bízd rá!

A már ovis, beszélni tudó kicsiket jó, ha bevonja a fodrász abba, mi történik velük. Én szeretem velük megbeszélni, mikor mi következik, mit miért csinálok, meddig tart. Hasznos, ha a szülő ilyenkor mint kísérő van jelen, a gyerek azt érezheti, hogy most ő a főszereplő, róla szól most minden. Nem minden szülőnek könnyű ilyenkor kicsit hátralépni – szó szerint és átvitt értelemben is. Nem jó, ha miközben a fodrász a gyerekkel próbál beszélgetni, a szülő belebeszél, szerepeltetni próbálja, helyette válaszol.

Egyetlen kivétel van: a sérült, mozgáskorlátozott, bármiben akadályozott gyerekeknél elengedhetetlen a szülő folyamatos szoros közreműködése, például abban, hogy megtartsa a kicsi fejét, testét, megelőzze a hirtelen mozdulatokat. Ilyen esetekben mindig át kell beszélni a fodrásszal, mi hogyan történjen, mire kell figyelni – mindkét részről.

8. Ne etesd!

Gyakran próbálják a szülők azzal lekötni a gyereket a fodrászatban, hogy ételt, rágcsálnivalót adnak a kezükbe. Ez nagyon rossz megoldás – a hajvágás során szükség van a gyerek aktív közreműködésére abban, hogy nyugodt maradjon, tartsa a fejét, fordítsa, ha kell, figyeljen arra, ami vele történik. Ha közben rágcsál, majszol, akkor mindez sokkal nehezebbé válik, nem is beszélve az ételre ráhulló haj veszélyeiről.

9. Vigyetek váltópólót!

Ez főleg fiúknál illetve rövid haj vágásánál fontos. A mocorgó gyerekeknél a leggondosabb letakarás, a legszuperebb beterítő kendő használata mellett is előfordulhat, hogy a levágott haj bejut a kendő és a ruha alá. Ami aztán később nagyon kellemetlen érzetet kelthet. Ez megelőzhető, ha hajvágás után gyorsan pólót cseréltek.

Nyitókép forrása: Getty Images